Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Výrobcovia a importéri vín
NATURAL Domin & Kušický

NATURAL Domin & Kušický

mesto: Veľký Krtíš
ulica: Poľná 5
telefón: 047 / 4830507
  0907 / 145646
  0907 / 881099
fax: 047 / 4831115
e-mail: info@dominkusicky.sk
internet: www.dominkusicky.sk

 


Na začiatku bol zanietený vinár a degustátor Ing. Ján Domin a jeho sen vybudovať rodinné vinárstvo. Po mnohoročných skúsenostiach s výrobou vína za bývalého režimu a s podnikaním s bioproduktami v 90. rokoch sa začal zaoberať myšlienkou:

„Keď vinárstvo, tak ekologické...“

Tam vznikli základy našej rodinnej firmy Domin & Kušický. Vinohrady ležiace vo Veľkom Krtíši a jeho okolí tvoria základ vinárstva VÍNO NATURAL Domin & Kušický. Keby sme presne špecifikovali terroir: Stredoslovenská vinohradnícka oblasť, Modrokamenský a Vinický rajón, obec Veľký Krtíš, Modrý Kameň, Dolné Plachtince a Vinica, spolu 40 ha.

Dopestované hrozno sa spracúva vo vlastných zariadeniach na finálny produkt – certifikované biovíno. Odrodová skladba vo vinohradoch je volená cielene na agroekologické podmienky mikrorajónov, vhodnosť odrôd pre ekologickú činnosť. Regulovaním úrod sa dosahuje najvyššia kvalita finálneho produktu na kapacitu pivnice.

Naše vína majú výrazné odrodové charaktery, zharmonizované kyseliny bez drsnej jablčnej, ktorá je riadenou jablčno-mliečnou fermentáciou úplne odbúraná. Preto vína ostávajú dlho svieže s dlhým dozrievacím potencionálom. Veľkým technologickým vkladom je, že všetky vína sú bez akejkoľvek chemickej stabilizácie. Aj obsah SO2 je výrazne pod povolenou normou. Všetky spomenuté vlastnosti našich vín zodpovedajú norme pre biovína. Vína sú veľmi kvalitné, esteticky a imidžovo zabalené.

Certifikáty biopotraviny: Tramín červený 2013, Rulandské šedé 2014, Cabernet Sauvignon 2012, Rizling vlašský 2013, Dominus bio 2012, Rulandské modré 2011, Cabernet sauvignon 2009, Chardonnay 2012, Pinot blanc 2015, Rizling vlašský 2015, Sauvignon 2015, Dominus rosé 2016

Charakteristika vín:

DOMINUS ROSÉ BIO - kabinetné, suché, 2016
Ružové vína a letná pohoda patria určite k sebe. Naše ružové s chráneným označením pôvodu je z rovnakých odrôd ako červené cuvée Dominus 2012, čiže Hron, Merlot a Cabernet Sauvignon, ktorý tu dominuje. Hrozno je z najlepších a najteplejších parciel honu Viničky I. vo Veľkom Krtíši a honu Husárka v obci Vinica. Toto rosé má iskru a svieže kyselinky, v dochuti svoj neopakovateľný šarm. Nechajme sa unášať vôňami, farbami a chuťou výborného ružového biovína z dobre vychladenej fľaše.

SAUVIGNON BIO - výber z hrozna, suché, 2015
Už tradične prinášame milovníkom vína kvalitu z tejto čarovnej odrody. Pre pekné Sauvignony netreba chodiť do vinárskych diaľav (Nový Zéland), máme ich doma. Na terasách a kopcoch vinohradov sme vypestovali hrozno s cukornatosťou 23,2 NM, preto nafľašované víno má prívlastok výber z hrozna. Táto temperamentná a spurná odroda je zvládnuteľná po dlhých technologických skúsenostiach tak vo vinohrade ako aj v pivnici.
Vo fľaši je to „chameleón“ v tom najlepšom slova zmysle, ktorý dokáže zasiahnuť zmysly a poryvy emócií tak, ako hádam žiadna biela odroda vína, najmä keď sa vydarí. Prejavuje sa vanilkovo-muškátovými, zelenými a žihľavovými vôňami a chuťami po exotickom aj domácom žltom ovocí. Treba ho ochutnať pred jedlom, môže byť ako aperitív. Pri hlavnom jedle tiež nesklame, alebo ho vychutnajte ako poobedňajšie víno, stačí pár kúskov Camembertu.

PINOT BLANC BIO - výber z hrozna, suché, 2015
Náš vinohrad v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, konkrétne v obci Vinica na vinohradníckom hone Husárka nás každý rok obdarí krásnou úrodou. Bolo tomu aj na jeseň roku 2015, kedy sme zbierali hrozno pri cukornatosti 23,1°NM. Typické Rulandské biele, ale pikantnejšie, z jemného podielu ušľachtilej botrytídy (cca 10 až 15 % bobúľ) na strapcoch hrozna. Chvíľu zrelo na jemných kaloch metódou sur lie. Víno vyzrievaním nadobudlo harmóniu, guľatosť a krémovitosť. Decentná aromatika pinotu naplní všetky vaše zmysly aj keď sa zaraďuje medzi neutrálne odrody. Najlepšie je ho ochutnať a vytvoriť si vlastný názor!

RIZLING VLAŠSKÝ BIO - neskorý zber, suché, 2015
Naše dopestované hrozno malo v čase zberu cukornatosť 21,5°NM a zbierali sme ho na honoch Viničky I. a II., vo vinohradníckej obci Veľký Krtíš, v Modrokamenskom vinohradníckom rajóne. Vydarený omšový vlašák s bonusom. Napriek tomu, že sa zvykne zaraďovať do skupiny nearomatických odrôd, predložené víno vyniká typickou jemnou rizlingovou aromatikou a harmonickou chuťou. Je omšovým médiom, ale tak isto môže byť svadbovým vínom, pretože sa spája a snúbi s viacerými gastronomickými kategóriami.
Dobre vychladené sa môže podávať k rybám, plodom mora, bielym mäsám, syrom najmä krátko zrejúcim a čerstvým ale veľmi vhodne doplní aj zabíjačkové špeciality.

RIZLING VLAŠSKÝ BIO - kabinet, suché, 2013
Prírastok očakávaného typu vína, ktoré vhodne dopĺňa portfólio nášho sortimentu. Vysadili sme túto odrodu pre jej rizlingový charakter. Napriek tomu, že enológia zaraďuje vína z tejto odrody medzi „nearomatické“, vyniká jemným kvetinovým buketom, sviežosťou z vyšších, zdravých kyselín a je neskorou odrodou, preto pravidelne s nižším obsahom alkoholu.

TRAMÍN ČERVENÝ BIO - výber z hrozna, suché, 2013
Na Tramín ako šľachtica medzi odrodami sme stavili aj my v našom vinárstve. A urobili sme dobre. Túto odolnú odrodu, ktorá dáva kvalitnú úrodu každý rok a koncentruje sa v nej množstvo aromatických látok sme vysadili do vinohradov chránených pred vetrom s kvalitnou pôdou hlinito-ílovitého podložia vo vinohradníckom hone Pustatina a Viničky I., v obci Veľký Krtíš, ktoré patrí do Modrokamenského rajónu v Stredoslovenskej oblasti. Aj napriek nepriazni roka 2013 pre vinohradníkov sme dopestovali v systéme ekologického poľnohospodárstva zdravé, vyzreté a vyfarbené hrozno s cukornatosťou 23,8°NM.
Parametre tohto Tramínu po dvojročnom zrení dávajú vínu guľatosť, krémovitosť a vysoký extrakt (24,2 g/l). Toto zlatožlté víno je vo vôni plné arómy žltých ruží a agátov z okolitej prírody a z nich naplnený medový plást v dochuti. Dominujú aj tóny sušeného ovocia a korenia. V chuti je rovnako silné (alkohol 14%obj.), plné, extraktívne zanechávajúce dlhotrvajúci chuťový vnem na jazyku. Guľatosť v chuti potvrdzuje aj vyváženosť zvyškového cukru (5,9 g/l) s celkovou kyselinkou (4,57 g/l).

RULANDSKÉ ŠEDÉ BIO - neskorý zber, suché, 2014
23.09.2014 sme zahájili zber odrody Rulandské šedé v našich vinohradoch, ktoré sa nachádzajú na honoch Viničky. Hrozno z týchto vinohradov ležiacich vo vinohradníckej obci Veľký Krtíš, v Modrokamenskom rajóne Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti dosiahlo odrodovú zrelosť vo výbornej kvalite aj napriek nepriazni ročníka 2014 s cukornatosťou 21,2 °NM. Šetrným priamym lisovaním a jemným odkalením  (surlie) sme vyrobili príjemne harmonické víno so sekundárnou aromatikou.
Rulandské šedé je asi nájznámejšou odrodou v rodine Pinotov, ktoré pestujeme. Tento klon má rôznofarebné bobule od jemne ružovo-hnedej až po modro-šedú, preto aj názov „šedý“. V našom víne sa to prejavuje zlatožltou farbou, delikátnou vôňou, jemne kvetinkovou, až citrusovou v chuti. Pri dĺžke zrenia – rok aj tri mesiace - sa krásne zaguľatilo a má telo s extraktom 22,1 g/l, alkoholom 12,5 % obj. , zvyškovým cukrom 2,4 g/l a kyselinkami  7g/l. Nezanedbateľným faktom je aj celkový obsah oxidu siričitého - 87 mg/l.

BIO CHARDONNAY - neskorý zber, polosuché, 2012
Víno vyrobené z hrozna dopestované v kvalite bio v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, v Modrokamenskom vinohradníckom rajóne, v obci Modrý Kameň, na hone Katovka 1,2 v nadmorskej výške 350 m. Je to prvý registrovaný biovinohrad na Slovensku. Výhodou mu je táto poloha aj podložie. Horúci ročník na južných svahoch Katovky vyfarbil strapce a bobule do zlata aj v tejto nadmorskej výške. Cukornatosť hrozna pri zbere bola 21,5°NM. Pri úrode 4 t na hektár a pri starostlivom výber strapcov je zaradené v kategórii neskorý zber.
Parametre vína: alkohol: 12,32%, zvyškový cukor: 11,4 g/l, celkové kyseliny: 5,29 g/l, celková síra: 97 mg/l.
Víno je plné, odrodové, obohatené o manoproteíny z prirodzeného sur-lie. V chuti mäkšie, mondénne, ovocné ako marhule, broskyne a z exotických chutí banán, ananás a žltý melón. Pôsobí láskavo, medovo, až hodvábne na záver bohatého sekundárneho buketu.

CABERNET SAUVIGNON BIO - neskorý zber, suché, 2012
Kráľ modrých muštových odrôd, aj takto mnohí nazývajú túto odrodu. A určite právom, veď sa pestuje prakticky vo všetkých vinárskych oblastiach. Aj napriek tomu, že dozrieva neskôr, ročník 2012 sme zbierali už 26. septembra kde suma teplôt a slnečného svitu dokázala túto odrodu náročnú na najteplejšie polohy doviesť k cukornatosti 25°NM, teda kategória akostné víno s prívlastkom výber z hrozna. Zdravé bobule s hrubou tmavou šupkou sme oberali v našom ekologickom vinohrade, ktorý leží v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, v Modrokamenskom vinohradníckom rajóne, v obci Veľký Krtíš na hone Pustatina.
Farba vína je atraktívne rubínovočervená s vôňou intenzívnej ovocnosti po čerešniach, višniach, slivkách, čiernom ríbezlí... V chuti výrazne pikantné, zároveň jemné s noblesou a šarmom.  Má plné telo (celkový extrakt 28,8g/l) z dôvodu použitých technologických postupov – 72 hod. naležanie a metódou surlie – víno ležalo na jemných kaloch. Jeho výrazné kyseliny v mušte sa aj preto prirodzene odbúrali po dobu 12 mesiacov. Na krátku chvíľu pobudlo v navínených sudoch  pre jemné doladenie, mikrooxidáciu. Predkladáme veľmi harmonické, vyzreté víno s hebkosťou a zaguľatením s celkovým alkoholom 13,5% obj., cukrom 2,9g/l , celkovou kyselinou 5,39 g/l s obsahom oxidu siričitého 52 mg/l.

BIO CABERNET SAUVIGNON - výber z hrozna, suché, 2009
Cabernet miluje teplé ročníky a takým bol aj rok 2009 počas celého vegetačného obdobia. Hrozno sme prísne regulovali na 0,8 kg na kry. Cukornatosť bola 25 kg/100 litrov muštu je mimoriadna a aj technologická zrelosť bola v optime. Použili sme minimalizované vstupy do technologických postupov. Víno po čiastočnom vyčerení po 1 roku sme dali na vyzrievanie do nových Bordeaux 225 l sudov. Víno ležalo s každotýždenným dolievaním 18 mesiacov na dube. Potom sa scelilo na 1 rok v cisterne. Víno je nafľašované bez filtrácie . Víno je nafľašované v 4. roku. Celkový obsah SO2 po 4 rokoch je iba 70 mg/liter. Na severnú vinohradnícku oblasť je toto víno grandióznym červeným pre veľké udalosti a sviatky. V gastronómii sa snúbi so všetkými druhmi diviny a s výraznými zrejúcimi syrmi. Okrem toho, že je ekologickým, je zaradené do kategórie D. S. C. - Districtus Slovakia Controllatus – čo znamená, že je to víno s chráneným označením pôvodu najvyššej kvality zo slovenských apelácií. Pre zvýraznenie ekologického pôvodu sme použili korkovú etiketu.

RULANDSKÉ MODRÉ BIO - výber z hrozna, suché, 2011
Predkladáme Vám veľký Pinot z výnimočného ročníka. Vyniká nielen analytickými parametrami, ale aj hlbokými dojmami pri ochutnávaní. Malinovo-tehlové farebné záblesky, vysoký extrakt a alkohol, nižšie kyseliny z prezretia posúvajú toto víno z našich zemepisných šírok do diaľav optimálnych pre červené víno. Vyniká hodvábnosťou a vláčnosťou tela s bohatou impresiou vnemov z kytice lesných prezretých bobuľovín... Bohatý buket je zvýraznený pikantnosťou, dlhým vnemom, plnosťou a ohnivosťou. Prajem Vám nezabudnuteľné zážitky zo stretnutia s týmto Pinotom.

DOMINUS BIO - cuvée, suché, 2012
Cielene vyrobené cuvée z odrôd: Hron, Cabernet Sauvignon a Rulandské modré. Je vysadené na najteplejšej a najkvalitnejšej parcele honu Viničky I. nad mestom Veľký Krtíš. Už pred nafľašovaním sa pýši zlatými medailami. Ročník 2012 bol teplým ročníkom červených vín, kde kyseliny sa upravili už na koreni dokončením Krebsovho cyklu (tvorba kyselín a cukrov). Zdravé a dozreté hrozno sme zbierali pri cukornatosti 25°NM. Týmto „slovenským“ cuvée sme zahájili éru, netajíme, že s inšpiráciou francúzskych velikánov, ktorí robia len veľmi málo odrodových vín s odkazom, že jedna odroda nemôže mať stálu kvalitu v každom ročníku. Charakter tohto vína vyniká tmavou rubínovo-karmínovou farbou, vo vôni a chuti exotika, zrejme po novošľachtencovi Hron, ktorý má rodičov z najjužnejšej oblasti Francúzska (Castets x Abouriou noir). Cuvée pôsobí mäkko, ovocne, zamatovo.

KAMENNÝ KVET  BIO - zmes odrôd, suché, 2014 - balenie: 5 litrov
Tradične chutná a prírodne aromatická odroda z Krtíšska poteší pri letnej grilovačke alebo posedení s priateľmi. Zdravé hrozno pozbierané v polovici septembra s prírodným cukrom 23,6 dáva tušiť harmonické suché víno s jemnými kyselinkami i keď trochu vyšším alkoholom vylepšené 5% odrodou Rulandské šedé.

MODRÝ KVET BIO - zmes odrôd, suché, 2015 - balenie: 5 litrov
Rulandské modré pochádza z nášho vinohradu v obci Dolné Plachtince, hon Pustatina, kde v tomto teplom a slnečnom ročníku sme pozbierali krásne vyzreté hrozno. Pri zbere koncom septembra malo 24,3 prírodného cukru, ktorý prekvasil do sucha a vytvoril dokonalú harmóniu s celkovými kyselinkami. Toto značkové víno sme nazvali Modrý Kvet aj preto, že sme ho s 15% kupážovali s odrodou Cabernet Sauvignon z toho istého ročníka.

  Predajné miesta:

 
LA PALETA - t.č. 0903 992 252, Karloveská 407/3/a, 841 04 Karlova Ves, Bratislava
  MonVin, s.r.o. - Na Vrátkach 15, 841 01 Bratislava
  Bio pre Vás - Radničné nám. 5/A, Bratislava
  In Vinum - BB - EUROPA SC BB, Na troskách 25, 974 01 Banská Bystrica
  In Vinum - Zvolen - EUROPA SC ZV, SNP 63, Zvolen
  Bio Slnečnica - Velehradská 32-36, 821 08 Bratislava
  BIOLOGIKA - APOLLO BUSINESS CENTER 1. Prievozská 2/A, 821 09 Bratislava
  Biopark s.r.o. - AUPARK BA, AVION BA, CBC Mlynské Nivy BA, POLUS BA
  CORNER.SK - distribúcia vín Stará Vajnorská 39, Bratislava
  CHATEAU VIN s.r.o. - Vajnorská cesta 2, 900 26 Slovenský Grob
  Penzión Kaštieľ - A.H. Škultétyho 36, 990 01 Veľký Krtíš
  Reštaurácia ADUB - A.H. Škultétyho 115, 900 01 Veľký Krtíš
  Tančiareň a pivovar Franz - M. Rázusa 87/11, 984 01 Lučenec
  Pizzeria Barbaricum - M.R. Štefánika 22-23, 977 01 Brezno
  Hotel Lux B&B, s.r.o. -  Nám Slobody 2, 974 01 Banská Bystrica
  ITALMARKET SLOVAKIA a.s. – Holubyho 1/A  811 03 Bratislava
  AMALION s.r.o. – Mochovská 30, 934 05 Levice
  Hotel AQUATERMAL - Hlavná 991 01 Dolná Strehová
  BIO SHOP ZDRAVICA - Michaela Dominová, Malá Čausa 152, 971 01 Prievidza
  Dom Vína - Hviezdoslavova 8, 010 01 Žilina
  Bio Záhrada, Levočská 26, Prešov
  Felix WINES s.r.o. - Holubyho 12, Košice

Nájdete nás tu:
 

Prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk nezodpovedá za obsah tejto prezentácie.

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  Január 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Anketa

Akú hodnotu má podľa Vás fľaša dobrého vína?

do 5 €

do 10 €

do 20 €

nad 20 €

Ďalšie ankety