Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Blog
Vínny diamant nájdete aj vo vašom víne

Vínny diamant nájdete aj vo vašom víne

04.09.2018

Určite sa aj Vám stalo, že po otvorení fľaše ste spozorovali na spodnej strane korku (ak bolo víno skladované naležato) ostré kúsky kryštálov. Taktiež ste tieto kryštalické látky mohli spozorovať na dne fľaše. Nerobte paniku, tie kúsky tuhých častíc vo víne nie sú zbytky rozbitého skla!

Ako vínny diamant vzniká

V skutočnosti sa jedná o neškodný vínny kameň, ktorý vzniká ako vedľajší produkt v rámci biochemických procesov, ktoré prebiehajú vo víne. Presnejšie reakciou kyseliny vínnej (prirodzene nachádzajúca sa vo víne) s draslíkom za vzniku kryštalickej zlúčeniny hydrogénvínanu draselného, čo nie je nič iné ako vínny kameň. Reakcia vzniku vínneho kameňa je rýchlejšia v chladnom prostredí (napr. po premiestnení vína do chladničky).

Ako vínny diamant vplýva na víno

Niektorí vinári pred fľašovaním víno vychladzujú, aby z vína vypadol vínny kameň a neobjavil sa následne u konzumenta vo fľaši. Treba však dodať, že to nie je nutné, pretože vínny kameň neovplyvňuje vôňu ani chuť vína. Práve naopak, vínny kameň prítomný vo víne znamená, že víno neprešlo stabilizáciou a máte ho vo svojej prirodzenej podobe. Vínny kameň je lesklý, tvrdý a ostrý a preto dostal prívlastok vínny diamant.

Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, organizátor súťaže VÍNO ROKA

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
  November 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety