Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Blog
Skrutkovacie uzávery majú zmysel

Skrutkovacie uzávery majú zmysel

04.05.2017

Prednedávnom som dostal otázku, je lepšie uchovávať flašu s vínom, ktorá je uzatvorená skrutkovacím uzáverom na stojato alebo na ležato? Keďže je slušné na otázky odpovedať, tak píšem :-)

Najprv trochu histórie

Písal sa rok 2001 a v novozélandskom vinárstve Villa Maria si povedali dosť, stačilo. Ako prví totálne skoncovali s používaním klasických korkových zátok. Prešli na skrutkovacie uzávery (tzv. screw-cap). Dôvod bol jednoznačný. Štatisticky, až 5% vín uzatvorených korkovou zátkou bolo kontaminovaných látkou 2,4,6 trichlóranizol (TCA), ktorá spôsobuje korkovú pachuť vo víne. Dnes je toto percento už nižšie, ale stále sa prípady "korknutých" vín objavujú. A toto pri skrutkovacích uzáveroch nehrozí, pretože sú voči vínu neutrálne.

A teraz súčasnosť

Villa Maria spustila skrutkovaciu lavínu. Dnes je na Novom Zélande a v Austrálii uzatvorených screw-capom až 90% vín, v susednom Rakúsku je to 75% fliaš s vínom. Jednoducho, presadili sa. Presadzujú sa aj u nás, napr. strekovské Vinárstvo Berta je od ročníka 2015 úplne “Cork-Free” a vína uzatvárajú výlučne skrutkovacím uzáverom.

A nakoniec odpoveď na otázku

V porovnaní s klasickým korkom, ktorý musí byť v kontakte s vínom (aby nedošlo k jeho vysychaniu), teda musí byť naležato, má skrtutkovací uzáver výhodu. Vďaka lepšej tesniacej schopnosti je možné skladovanie týchto vín v obidvoch polohách, v horizontálnej aj vo vertikálnej. Vína s týmto typom uzáveru sa teda ľahšie skladujú. A na záver ešte treba dodať, že otvorená a nedopitá fľaša so skrutkovacím uzáverom sa dá opätovne ľahko zatvoriť, čo ocenia hlavne majitelia vinoték a vinární.

P.S.: tento článok nie je o zavrhovaní korkových zátok (ktoré majú aj svoje výhody v porovnaní so skrutkovacím uzáverom, o čom budeme písať v ďalších článkoch). Článok vznikol kvôli tomu, aby sme priblížili čitateľom dôvody vzniku skrutkovacích uzáverov a preto, aby sme ozrejmili ako je možné skladovať tieto typy fliaš.Informujte svojich priateľov o skrutkovacích uzáveroch. Stačí zdielať tu:Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, organizátor súťaže VÍNO ROKA

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety