Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
BLOG
45 odrôd k dispozícii našim vinárom

45 odrôd k dispozícii našim vinárom

06.09.2016

Stará múdrosť hovorí, že odroda je matkou vína, poloha jeho otcom a ročník jeho osudom. Poďme sa povenovať v tomto článku matkám vína, teda odrodám viniča hroznorodého (Vitis vinifera L.). Rôznorodosti odrôd vďačíme za to, že máme v pohároch vína s množstvom rôznych farieb, vôní a chutí.

Znie to až neuveriteľne, no na celom svete máme viac ako 10.000 odrôd viniča hroznorodého. Tie z nich, ktoré majú pre ľudí aj pestovateľský význam vo forme hrozna určeného na výrobu vína sú registrované. Každá vinárska krajina má svoju Listinu registrovaných odrôd. V tej našej sú zaregistrované všetky odrody viniča hroznorodého, ktoré sa môžu podľa zákona o vinohradníctve a vinárstve používať na Slovensku na výrobu vína s chráneným označením pôvodu (akostné, akostné s prívlastkom), a ich názvy sa môžu objaviť aj na etiketách našich vín.

U nás je takto registrovaných 45 odrôd. Najstaršie odrody boli registrované v roku 1941, a naše novošľachtence k nim pribudli v roku 2011. Pre zaujímavosť v ČR je ich o niečo viac, a to 58 registrovaných odrôd. Európskym lídrom sú pravdepodobne Taliani, ktorí majú vo svojom registri viac ako 100 odrôd.

V Listine registrovaných odrôd sú odrody rozdelené do troch skupín:

muštové biele:

Aurelius, Bouvierovo hrozno, Breslava, Devín, Dievčie hrozno, Feteasca regala, Hetera, Chardonnay, Irsai Oliver, Milia, Muškát moravský, Muškát Ottonel, Müller-Thurgau, Neuburské, Noria, Pálava, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele, Rulandské šedé, Sauvignon, Silvánske zelené, Tramín červený, Veltlínske červené skoré, Veltlínske zelené.

muštové tokajské:

Furmint, Lipovina, Muškát žltý.

muštové modré:

Alibernet, André, Cabernet Sauvignon, Dunaj, Frankovka modrá, Hron, Modrý Portugal, Neronet, Nitria, Rimava, Rosa, Rudava, Rulandské modré, Svätovavrinecké, Torysa, Váh, Zweigeltrebe.

Z rozdelenia je vidieť, že iba jediná vinohradnícka oblasť Slovenska a tou je Tokaj, má v zákone o vinohradníctve a vinárstve presne definované odrody, ktoré sa môžu na jej území pestovať. Sú nimi Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Aj tým je Tokaj jedinečný.

Ešte treba spomenúť, že vinári môžu na výrobu svojich vín použiť aj hrozno z iných odrôd, ako sú tie, ktoré sú zapísané v Listine registrovaných odrôd (napr. Dornfelder, Merlot). Keďže však tieto odrody nie sú zapísané v Listine registrovaných odrôd (nemajú ukončené štátne odrodové skúšky) nemožno podľa zákona z nich vyrábať akostné odrodové vína a nemožno im priradiť ani žiadny prívlastok (napr. neskorý zber...). Vinári sa však vynašli a ponúkajú nám tieto vína ako značkové, pod rôznymi názvami, ako napr. Redlefrod, Dorn, Petit Merle...

Ak Vás zaujímajú detailné informácie o jednotlivých odrodách navštívte našu sekciu ODRODY.

Máte svoju obľúbenú odrodu? Napíšte nám na Facebook.

Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, organizátor súťaže VÍNO ROKA.

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety