Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Blog
45 odrôd k dispozícii našim vinárom

45 odrôd k dispozícii našim vinárom

06.09.2016

Stará múdrosť hovorí, že odroda je matkou vína, poloha jeho otcom a ročník jeho osudom. Poďme sa povenovať v tomto článku matkám vína, teda odrodám viniča hroznorodého (Vitis vinifera L.). Rôznorodosti odrôd vďačíme za to, že máme v pohároch vína s množstvom rôznych farieb, vôní a chutí.

Znie to až neuveriteľne, no na celom svete máme viac ako 10.000 odrôd viniča hroznorodého. Tie z nich, ktoré majú pre ľudí aj pestovateľský význam vo forme hrozna určeného na výrobu vína sú registrované. Každá vinárska krajina má svoju Listinu registrovaných odrôd. V tej našej sú zaregistrované všetky odrody viniča hroznorodého, ktoré sa môžu podľa zákona o vinohradníctve a vinárstve používať na Slovensku na výrobu vína s chráneným označením pôvodu (akostné, akostné s prívlastkom), a ich názvy sa môžu objaviť aj na etiketách našich vín.

U nás je takto registrovaných 45 odrôd. Najstaršie odrody boli registrované v roku 1941, a naše novošľachtence k nim pribudli v roku 2011. Pre zaujímavosť v ČR je ich o niečo viac, a to 58 registrovaných odrôd. Európskym lídrom sú pravdepodobne Taliani, ktorí majú vo svojom registri viac ako 100 odrôd.

V Listine registrovaných odrôd sú odrody rozdelené do troch skupín:

muštové biele:

Aurelius, Bouvierovo hrozno, Breslava, Devín, Dievčie hrozno, Feteasca regala, Hetera, Chardonnay, Irsai Oliver, Milia, Muškát moravský, Muškát Ottonel, Müller-Thurgau, Neuburské, Noria, Pálava, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele, Rulandské šedé, Sauvignon, Silvánske zelené, Tramín červený, Veltlínske červené skoré, Veltlínske zelené.

muštové tokajské:

Furmint, Lipovina, Muškát žltý.

muštové modré:

Alibernet, André, Cabernet Sauvignon, Dunaj, Frankovka modrá, Hron, Modrý Portugal, Neronet, Nitria, Rimava, Rosa, Rudava, Rulandské modré, Svätovavrinecké, Torysa, Váh, Zweigeltrebe.

Z rozdelenia je vidieť, že iba jediná vinohradnícka oblasť Slovenska a tou je Tokaj, má v zákone o vinohradníctve a vinárstve presne definované odrody, ktoré sa môžu na jej území pestovať. Sú nimi Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Aj tým je Tokaj jedinečný.

Ešte treba spomenúť, že vinári môžu na výrobu svojich vín použiť aj hrozno z iných odrôd, ako sú tie, ktoré sú zapísané v Listine registrovaných odrôd (napr. Dornfelder, Merlot). Keďže však tieto odrody nie sú zapísané v Listine registrovaných odrôd (nemajú ukončené štátne odrodové skúšky) nemožno podľa zákona z nich vyrábať akostné odrodové vína a nemožno im priradiť ani žiadny prívlastok (napr. neskorý zber...). Vinári sa však vynašli a ponúkajú nám tieto vína ako značkové, pod rôznymi názvami, ako napr. Redlefrod, Dorn, Petit Merle...

Ak Vás zaujímajú detailné informácie o jednotlivých odrodách navštívte našu sekciu ODRODY.

Máte svoju obľúbenú odrodu? Napíšte nám na Facebook.

Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, organizátor súťaže VÍNO ROKA.

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety