Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Blog
12 zásad vínnej etikety

12 zásad vínnej etikety

05.12.2017

Etiketa je jednou z tých vecí, ktoré sa na povrchu zdajú zbytočné, ale v skutočnosti je to mocný nástroj. Je to vonkajší spôsob, ako preukázať, že v nie ste vinársky analfabet. Práve v týchto dňoch, kedy sa konajú mnohé spoločenské akcie súvisiace s ukončením roka, je dobré vedieť, ako sa v spoločnosti správať. Teda aspoň, čo sa vína týka. Vinárska etiketa môže byť užitočná v mnohých situáciách:

 firemné večierky
rodinné stretnutia
formálne zhromaždenia
klasické večere s priateľmi...

Poďme rovno k zásadám, pomocou ktorých sa v spoločnosti zaradíte medzi tých, ktorí vínu rozumejú, a vedia čo robiť s pohárom a fľašou vína.

1. Držte pohár za stopku alebo za jeho podstavec. Nikdy nedržte pohár za kalich! Víno tým zohrievate a zanechávate na kalichu mastné stopy svojich prstov.
2. Privoňajte k vínu. Vdychujte vône vína a disktujte o tom, čo vo víne cítite. Rozprúdite tým v spoločnosti zaujímavú debatu. Už sa konečne nemusíte baviť iba o práci a o počasí :-)
3. Pite víno z rovnakej pozície na pohári, aby ste znížili viditeľné stopy po perách - platí hlavne pre dámy, ktoré majú na perách rúž.
4. Štrngajte telom pohára, nikdy nie s jeho horným okrajom. Znižuje sa tým možnosť rozbitia pohárov (na okraji sú najjemnejšie) a eliminujete možnosť vyliatia vína na seba, resp. na svojho spoločníka s ktorým si pripíjate.
5. Keď otváráte fľašu s vínom, pokúste sa to urobiť potichu, ako ninja. V spoločnosti sa totižto nenosí tzv. someliersky prd :-)
6. Po otvorení fľaše, privoňajte ku korku a preverte jeho kvalitu. Ak zacítite korkovú pachuť, víno nenalievajte.
7. Pri nalievaní vína do pohárov, držte fľašu za jej spodnú časť - základňu.
8. Víno do pohárov nalievajte max. do jednej tretiny objemu pohára, aby mohlo dýchať.
9. Víno sa nedolieva. Nalievajte iba do prázdnych pohárov.
10. Snažte sa nalievať do všetkých pohárov rovnaké množstvo vína.
11. Najprv nalejte víno ostatným, až nakoniec sebe.
12. Hosťom zo zahraničia neponúkajte víno pochádzajúce z ich krajiny.

V súvislosti s vínnou etiketou ma zaujala jedna aktualita. Anglický novinári si totižto vzali na mušku svoju premiérku Theresu Mayovú za to, ako držala pohár. No skutočne, celé zle! Nedodržala zásadu číslo 1. Ak budete dodržiavať zásady, ktoré sme si vyššie napísali, tak Vám sa niečo podobné určite nestane :-)Informujte svojich priateľov o tom, ako piť v spoločnosti víno. Stačí zdielať tu:Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, organizátor súťaže VÍNO ROKA

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety