Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Víno z rovnakého roku ako Vy, víno staré ako Vy

Víno z rovnakého roku ako Vy, víno staré ako Vy

28.02.2019

V živote existuje pár medzníkov, ktorým je potrebné venovať pozornosť a patrične ich osláviť. Čo ale darovať človeku, ktorý si všetko potrebné kúpi sám? Archívne víno je luxusným darčekom so štipkou vzrušenia a očakávania, ktorý sa skvele hodí na okrúhle narodeniny či významné udalosti v živote, ako je napríklad pracovné výročie. Vyskúšať chuť vína, vyrobeného v roku vášho narodenia, sa stáva neopakovateľným zážitkom.

Archívne víno je vhodný darček, ktorý poteší nielen milovníkov vína. Len si predstavte, že dostanete víno pochádzajúce z roku vášho narodenia. To je veľmi osobné. A určite by vás to dojalo. Najčastejšie zákazníci nakupujú vína pre svojich blízkych alebo pre obchodných partnerov či zamestnávateľa, veľmi obľúbené sú aj ako darček k pracovnému výročiu,“ hovorí Jan Pánek, zakladateľ portálu Vinozarchivu.sk. V ponuke má vína staré 5 až 80 rokov. Vhodnou príležitosťou je nielen oslava narodenín, ale aj svadobné či iné výročie. Cena fľaše sa tu pohybuje od 59 eur.

Archívne víno ale nie je akékoľvek víno, ktoré necháte roky zabudnuté v skrinke. Sú to vína priamo na archiváciu určené. „V prípade, že plánujete archívne víno otvoriť a ochutnať, najlepší výsledok k degustácii ponúkajú vína Barolo či Amarone“, hovorí Pánek. Tieto vína sú špecifické vo svojej chuti. Nebolo by správne od nich očakávať ľahkosť a sviežosť ako u mladých vín určených na „priamu spotrebu“. Tu na nás čakajú okrem vyzretosti tiež plnšie a zemitejšie tóny.

Najstaršie ochutnané archívne víno uznané ako „vynikajúce“ bolo francúzske víno Arbois z roku 1774 a vydražilo sa za 42 200 dolárov. Ceny starších ročníkov investičných vín sa môžu vyšplhať pomerne vysoko. Mladšie a lacnejšie varianty so sebou potom prinášajú nádych dobrodružstva a očakávania, ako sa víno počas  archivácie zmenilo. A práve to k tomu patrí a je to vlastne ten najväčší zážitok na celom darčeku.

Otvorenie archívneho vína je neopakovateľným zážitkom od začiatku do konca. Fľaša sa otvára špeciálnym otváračom, aby nebol porušený korok. Víno sa po otvorení potrebuje takzvane nadýchnuť, preto sa podáva niekoľko hodín po otvorení. Niektorí archívne vína ešte pred konzumáciou dekantujú.

Darovanie archívneho vína je udalosťou nielen pre oslávencov, ale aj pre všetkých zúčastnených. Darujete tak zážitok, na ktorý sa nezabúda.

TIP – 40. narodeniny
Barbaresco 0,75 l, z roku 1979 pochádza z Talianska z vinárstva Villa Barone
Cena: 85 eur
Dostupné na www.vinozarchivu.sk

TIP – 50. narodeniny
Barolo 0,75 l, z roku 1969 pochádza z Talianska z vinárstva Liston.
Cena: 130 eur
Dostupné na www.vinozarchivu.sk

TIP – 60. narodeniny
Barolo 0,75 l, z roku 1959 pochádza z Talianska z vinárstva Marchesi di Barolo.
Cena: 185 eur
Dostupné na www.vinozarchivu.sk

Zdroj: Vinozarchivu.sk, www.vinozarchivu.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Máj 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety