Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Víno ako príjemná súčasť raňajkového menu

Víno ako príjemná súčasť raňajkového menu

21.03.2018

Napadlo vám niekedy vymeniť rannú šálku čaju alebo kávy za pohár vína? Týmto návrhom sme vás nechceli pobúriť. Svoj deň s pohárikom alkoholu totiž nezačínajú iba notorickí alkoholici, či pochybné indivíduá. Príjemný začiatok dňa s vínom je bežne zaužívaný vo „vinárskych“ krajinách ako Francúzsko, Taliansko a Španielsko, kde je víno významnou súčasťou jedálnička. Deň s pohárom vína tu však nezačínajú preto, aby sa opili. Tunajší gurmáni chcú len svojmu telu dodať energiu, výživné látky a príjemný pocit do nového dňa.

Odskúšané našimi predkami

Uvedená ranná rutina nie je v spomínaných krajinách žiadnou novinkou a nie je ani výsadou horných desaťtisíc. Pitie vína k prvému jedlu dňa poznáme už od 16. storočia. Príjemný zvyk vznikol čisto z pragmatických dôvodov, v stredoveku bolo jednoducho pitie vína zdravšie a bezpečnejšie ako konzumácia znečistenej vody. Hoci sa v našich končinách fľašky alkoholu otvárajú až vo večerných hodinách, víno na raňajky odporúčajú aj vedci. Podľa výskumov má napríklad pohár červeného na raňajky blahodarný vplyv pri riadení hladiny cholesterolu a chráni srdce.

Na raňajky alebo brunch

Argumenty, že pracujúci človek si podobný výstrelok nemôže dovoliť, sú pochopiteľné. Existujú profesie, kde je aj minimálna hladina alkoholu v krvi neprijateľná, pričom veľa ľudí sa dopravuje do zamestnania vlastným autom. Po pracovnom vypätí však prichádza víkend, ktorý sa dá krásne osláviť bohatými raňajkami korunovanými pohárikom kvalitného vína. Prípadne môžete svoju rodinu alebo známych pozvať na neformálny brunch. Malý pohár vína na dovolenke alebo cez víkend jednoducho dodá novému dňu šťavu.

Dobrý výber = dobrý deň

A aké víno k raňajkám zvoliť? Záleží na jedálničku aj preferenciách konzumenta. Prvé víno dňa by v zásade malo byť svieže, ľahké a suché. Z pochopiteľných dôvodov sa odporúčajú druhy s nižším obsahom alkoholu. V žiadnom prípade by nemalo vo vás navodiť pocit omámenia a ospalosti. Prosecco, cava a šumivé vína majú vysoký obsah kyselín, ktoré umožňujú lepšie trávenie po bohatých prípadne teplých raňajkách. Pri väčšine jedál nič nepokazíte ani rizlingom. K sladkým raňajkám ako vafle, či palacinky vám bude chutiť klasický tokaj alebo prírodne sladký muškát. Svetlé červené víno je výborné s pikantnejším pečivom.

Ľudia sa často boja so svojim jedálničkom experimentovať. Ak vám to však povinnosti dovolia, skúste aspoň raz vymeniť vôňu kávy za opojnú chuť vína. Váš deň získa iskru a punc luxusu.

Zdroj: Vinárstvo Tajna, www.vinotajna.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Máj 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety