Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Korkové alebo skrutkovacie uzávery?

Korkové alebo skrutkovacie uzávery?

Vyrobiť kvalitné víno nie je jednoduché. Výrobcovia preto dbajú na to, aby výsledok ich náročnej práce neznehodnotilo fľaškovanie a uzatváranie fliaš. Dlhý čas sme boli zvyknutí na korkové uzávery. Rizikom ich využitia ale je, že fľaša vína uzavretá týmito uzávermi môže mať nepríjemnú vôňu spôsobenú vadou korku. Vedci preto už v minulom storočí začali hľadať náhradu za korok a výsledkom sa stal moderný skrutkovací uzáver, ktorý má množstvo výhod.

Hoci v našich končinách sa skrutkovacie uzávery môžu javiť ako horúca novinka, v okolitom svete tomu tak vonkoncom nie je. Prvé skrutkovacie uzávery na vína sa začali používať už v 70. rokoch minulého storočia. Osvedčili sa a dnes ich možno nájsť na 30% fliaš v Nemecku, 75% fliaš v Rakúsku a až 90% fliaš v krajinách Nového sveta - Austrálii a Chile.

Výhody skrutkovacích uzáverov

Tesnenie:
Veľkou výhodou použitia skrutkovacieho uzáveru je to, že víno, ktoré enológ starostlivo pripraví, si môžete vychutnať aj po dlhšom čase po nafľaškovaní, pretože tento uzáver výborne tesní. Víno tak neprichádza do kontaktu s kyslíkom, ktorý by mohol ovplyvniť jeho senzorické vlastnosti ako vôňa a chuť.

Otváranie:
Výhoda je tiež, že si už otvorenú fľašu vína môžete kedykoľvek zatvoriť a vychutnať neskôr bez toho, aby sa zmenila jeho kvalita. Pravdaže, po otvorení fľaše je potrebné dodržiavať základné pravidlá skladovania, víno by malo byť skladované na chladnom a tmavom mieste.

Vyššia kvalita:
Pri skrutkovacích uzáveroch nehrozí znehodnotenie vína vadou korku, na ktorú sa väčšinou príde až pri otváraní vína. Počet takto znehodnotených fliaš pritom nie je zanedbateľný - zo sto fliaš putuje do výlevky približne päť.

Skladovanie:
Kým pri korkových zátkach je nutné skladovať víno v ležatej polohe, skrutkovacie uzávery umožňujú skladovanie v akejkoľvek polohe, čo je samozrejme výrazne praktickejšie pre výrobcov, obchodníkov i spotrebiteľov.

Jednoduchá manipulácia:
Skrutkovacie uzávery sú jednoznačne dobrou správou pre všetkých, ktorí nemajú dosť sily a skúseností na otváranie korkových zátok. Taktiež ich ocenia ľudia, ktorí pijú víno pravidelne, no v malých množstvách a potrebujú fľašu opakovane otvárať a zatvárať. Výborné sú aj pre mladých ľudí a tých, ktorí radi chodia na pikniky a rôzne oslavy mimo domu či do reštaurácie - konečne si k vínu nemusia nosiť aj otvárač. Nuž a samozrejme netreba zabúdať ani na prémiovú gastronómiu a catering, kde skrutkovacie uzávery určite zlepšia kvalitu rozlievaných vín a samotnú manipuláciu s vínom.

Spoločnosť Hubert J.E. patrí medzi najvýznamnejších stredoeurópskych výrobcov kvalitných sektov, sýtených a tichých vín pre rôzne príležitosti. Spoločnosť ponúka široké portfólio produktov vysokej kvality a skvelej chuti, ktoré neustále inovuje a prispôsobuje požiadavkám doby a trhu. Hubert J.E. vyrába tradične známe a obľúbené značky ako Hubert Club, Hubert de Luxe, Hubert Grand, Hubert L´Original, Johann E. Hubert a City Sec a víno Svätopluk. Pod značkou dcérskej spoločnosti Vitis Pezinok zabezpečuje distribúciu produktov Karpatské Brandy Špeciál, Karpatské Brandy, Chateau Pezinok, Kláštorné a ďalšie. Spoločnosť okrem toho distribučne zastrešuje značky alkoholických nápojov Cinzano, Bohemia Sekt, Víno Mikulov, Habánske sklepy, Wodka Gorbatschow, Campari, Henkell Trocken, Söhnlein Brillant a Deinhard. Celkový odbyt spoločnosti za rok 2010 bol vyše 16 miliónov jednotkových fliaš, čo predstavuje nárast o takmer 5 % oproti roku 2009.

Pre ďalšie informácie kontaktujte:
Simona Mištíková, Zuzana Janove      Miloslav Popovič, HUBERT J.E. Sereď
SEESAME Communication Experts    Marketing manager
Tel.: 02/4342 2978                                  Tel: 031/788 1021
Fax: 02/4333 0003                                   Fax: 031/789 2828
e-mail: mistikova@seesame.com       e-mail: popovic@hubertsekt.sk
e-mail: janove@seesame.com

Publikované: 01.02.2012

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety