Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
BAYNACH hodnotí ročník 2018

BAYNACH hodnotí ročník 2018

14.01.2019

Január je prvým mesiacom nového roka, je to aj obdobie na bilanciu a príchodu nových vín z predchádzajúceho ročníka, ktorý bol v mnohých ohľadoch opäť iným. BAYNACH spracoval a pripravil tradičné odrody: Irsai Oliver, RIVANER (Muller Thurgau), Veltlínske Zelené, Sauvignon Blanc, Zweigeltrebe-rosé, Alibernet, Veltlínske Zelené, Cuvée Babovinka, Frankovka Modrá.

Dovoľte nám poohliadnuť a pripomenúť si vinohradnícky rok 2018.

JAR A LETO 2018

Ročník 2018 bol špecifický rýchlym nástupom vysokých teplôt ešte v jarnom období, ktoré sa naplno vrátili v lete - cez deň dosahovali i 37 °C a nočné teploty 25 °C. Takýto ráz počasia spôsobil okrem zvýšenej úrody hrozna i skorší nástup jednotlivých vývojových štádií viniča.

Úroda hrozna v ročníku 2018 presiahla rádovo o 30 – 50 % priemernú úrodu na konkrétnych pestovateľských lokalitách. S ohľadom na zabezpečenie vyššej kvality vín bolo nevyhnutné pristúpiť k redukcii úrody zhadzovaním prebytočných strapcov. Tento úkon zabezpečuje vyššiu cukornatosť hrozna, ale i menší stres pre viničové kry, ktorý spôsobuje nedostatok vlahy. Takto odľahčené kry priniesli kvalitné odrodovo typické hrozno – napr. v odrode SAUVIGNON BLANC sa nám opäť tento postup osvedčil a priniesol nám víno v kvalite neskorého zberu v krásnej odrodovej charakteristike (v našej ponuke opäť od februára).


šetrné odstopkovanie hrozna

Teplý ráz počasia sa podpísal na hrozne aj znížením obsahu kyselín, ktoré sú hlavne v našich končinách typickým znakom sviežosti bielych a rosé vín, preto bolo dôležité tento parameter sledovať a s ohľadom na ich úroveň vhodne stanoviť dátum zberu.

Práve stanovenie dátumu zberu môže často rozhodnúť o kvalite alebo nekvalite budúcich vín. Vo vinárstve sa nám podarilo v ročníku 2018 pozbierať hrozná v skutočne dobrom stave, ukážkové bolo aj VELTLÍNSKE ZELENÉ (v kvalite kabinet), ktoré sme spracovali 2 krát v našej mladej histórii. Z tohto vínka máme skutočne veľkú radosť, je krásne ovocné, plné, svieže s typickým odrodovým profilom – momentálne „odpočíva“ v pivnici a do plnenie pôjde v mesiaci február.


pohľad do lisu s rozmačkanými bobuľami Veltlínu

JESEŇ 2018

Po teplom až tropickom lete nás jeseň prekvapila nadpriemernými zrážkami – v niektorých oblastiach spadlo za dva dni až 120 mm. Takéto množstvo zrážok malo za následok praskanie šupiek bobúľ hrozna a nástup hubovitých ochorení, ktoré výrazne opäť ovplyvnili termíny zberu konkrétnych odrôd hrozna. Poškodeniu najlepšie odolávali odrody s pevnou šupkou a redším strapcom. Ako veľmi odolný sa ukázal ALIBERNET, ktorý dané obdobie prekonal bez najmenšieho poškodenia. Vďaka zdravotnému stavu, hrozno ostalo na koreni tak dlho ako bolo potrebné a dosiahlo požadovaný stupeň cukornatosti, dokonca aj určitý podiel cibéb. Práve preto máme BAYNACH ALIBERNET ročníka 2018 v kvalite výber z hrozna, bude typicky temne červený, v chuti jasne po bobulovom ovocí s drsnými trieslovinami, ktoré sa však zrením v našich sudoch postupne zjemnia. Odhadovaný termín plnenie je až v máji 2020, ale netreba smútiť – naďalej máme v ponuke Alibernet ročníka 2016, ktorý je krásne vyzretý a je jedinečný tým, že je to prvé víno z novej výsadby lokality  DAMAŠKY.


Alibernet - hon Damašky

PRVÉ VÍNA BAYNACH Z ROČNÍKA 2018

V poslednom mesiaci ukončeného roka sme fľašovali a pripravili do predaja odrody RIVANER (Muller Thurgau) a Cuvée BABOVINKA – sú to veľmi chutné a svieže vínka z kolekcie RA:ZA, ktoré boli v minulom ročníku vypredané medzi prvými, preto sa veľmi tešíme že sú opäť v ponuke.

RIVANER je vďaka lepšiemu vyzretiu na koreni plnší a komplexnejší v chuti, má krásny ovocný prejav v aromatike, zväčša tvorený vôňou citrusových plodov a hrušiek - prvý dojem skvelý. A ani po prvom dúšku tento dojem nestratíte, chuť vínka je krásne čistá a plná doplnená povedomou stopou sladkých tropických plodov.

BABOVINKA je z iného "súdka" - vínko je našim konzumentom známe ako cuvée, pričom je vytvorené kupážou z 3 odrôd, v prevažnej miere z IRSAI OLIVER a RIVANER. Značný podiel odrody IRSAI víno nezapre a ten kto vyhľadáva až parfémový kvetinový buket bude spokojný. Tento typický prejav je doplnený vôňou citrusov, ktorá vás bude sprevádzať aj v chuti vína - je harmonická, plne v súlade s aromatickým prejavom a sviežou kyselinkou na záver, ktorá ukážkovo ladí s vyšším zvyškovým cukrom.

NA ZÁVER

Vinohradníci i vinári, ktorí dokázali včas mobilizovať svoje znalosti a premietnuť ich v rýchlom slede do praxe dokážu v tomto roku vyprodukovať krásne vína.

Jednoznačne možno skonštatovať, že ročník 2018 prial najmä skorším bielym odrodám a červeným odrodám hrozna, ktoré dobre odolávajú hubovým chorobám.

My vo vinárstve BAYNACH sa tešíme z ročníka 2018, veríme že opäť prinesieme kvalitu a výbornú chuť medzi našich priateľov - preto na zdravie priatelia.

Zdroj: BAYNACH, www.baynach.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Jún 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety