Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Ako Mília z Rúbane získala zlato z Paríža

Ako Mília z Rúbane získala zlato z Paríža

23.03.2018

24. ročník medzinárodnej výstavy vín Vinalies Internationales 2018 pozná svojich víťazov. Slovensko si z nej odnieslo doposiaľ rekordný počet  - až 81 medailí. Zlatých bolo 19 a jednu z nich si odnášajú domov aj patróni strekovského vína a novošľachtencov.

Reč je o Mílii a pomerne mladom vinárstve Château Rúbaň, ktoré pod rukami talentovaného vinára Ing. Ladislava Ďörďa, PhD. prekvitá v slovenskú špičku. Odrodu Mílie priviedol k najcennejšiemu kovu. Zaujímavosťou ale je, že na zlato sa mu podarilo dočiahnuť s odrodou ktorá je ešte len na začiatku svojho životného cyklu, ale zároveň (ako sám hovorí a na prestížnej medzinárodnej súťaži dokázal) už vo fáze, keď jej hrozná vyrovnane dávajú dobrú úrodu s vysokou kvalitou.

Mília, ale rovnako aj jej sestra Noria, sú relatívne mladé odrody. Boli zaregistrované do listiny registrovaných odrôd 5 rokov po Devíne a Dunaji, len v roku 2002. Od tej doby prešlo len 15 rokov, čo je v živote vinohradov veľmi krátka doba. Vinice sa vysádzajú na 40-50 a možno aj viac rokov. Aj tieto odrody človek skôr musí odskúšať z dlhodobého hľadiska a len čas nám ukáže, či sú životaschopné alebo časom upadnú do zabudnutia“, rozpráva 34 ročný vinár zo Château Rúbaň. Vo svojich novošľachtených zverencov však verí. Minulý rok získal s ročníkom Mílie 2016 striebro, o rok na to zožal už zlato.

Rýdzo slovenská odroda viniča Mília zaujala na medzinárodnej súťaži vín v Paríži. Mladé vinárstvo Château Rúbaň je tak bohatšie o ďalšiu medailu.

Mília je mimoriadne atraktívna odroda, ktorú je veľmi ťažké porovnávať s akýmikoľvek inými svetovými odrodami. Najbližšie k nej má jej "sesternica" Pálava, avšak Mília sa pre svoju jemne korenistú ovocnosť javí byť každoročne oveľa vábivejšou“, pridáva sa Peter Kéczkes, Brand manager vinárstva sídliaceho na statku niekdajšieho poľnohospodára Aladára Zichyho, so zaujímavou architektúrou a rekonštrukciou okolitých budov.

S autorom Mílie sa zhoduje i v pri vymenovávaní jej ďalších jedinečností: „Je výrazná, ovocná a zároveň korenistá už v mladom veku. A popri tom všetkom má veľký vyzrievací potenciál. Z víťazného ročníka sa nám podarilo vyprodukovať až 7000 fliaš“, dodáva Kécskes.

Ak sa rozhodnete po Mílii siahnuť pri významnej udalosti či v spoločnosti hostí, jej vône a chute vyznejú predovšetkým k ovocným, vanilkovým a tvarohovým dezertom. Je veľmi vhodná k prezretým syrom s bielou plesňou a jemne podchladená tiež ako vynikajúci aperitív. Podľa aktuálnych informácií v súčasnosti prebieha dopredaj striebornej Mílie 2016. Záujemcovia o zlatý ročník 2017 sa dočkajú jeho predaja do mesiaca.Zdroj: Château Rúbaň, www.vinoruban.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Máj 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety