Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
5-putňový výber, Tokaj & CO - VÍNO ROKA

5-putňový výber, Tokaj & CO - VÍNO ROKA

Tokajský výber 5-putňový,  ročník 1999, dávka 07/2006 bol vyrobený v minulom storočí v jednom z najlepších ročníkov pre tokajské víno. Vo vinohradníckej oblasti Tokaj pre vývoj hrozna boli klimatické podmienky v období jar, leto, jeseň priam ideálne. Hrozno sa zberalo prezreté s vysokou cukornatosťou. Veľmi potešiteľné bolo pôsobenie plesne Botrytis cinerea Persoon na tvorbu cibéb, ktoré sa zo strapcov vyberali ručne ešte pred celoplošným zberom hrozna. V decembri po odkvapkaní esencie sa cibéby zaliali mladým Tokajským samorodným suchým vínom a spracovali sa podľa receptúry z roku 1631 na Tokajský výber 5-putňový. Po stiahnutí z cibéb sa víno previezlo ešte v tom istom mesiaci  do klasickej tufovej pivnice v Malej Tŕni, kde zrelo pri stabilnej teplote, za súčinnosti plesne Cladosporium cellare, podľa tradičnej oxidačnej technológie. Vďaka jemnej mikrooxidácii prebiehajúcej cez mikroporózny povrch dreva získalo víno správnu štruktúru a zamatovosť. Po vyzretí v septembri 2006 sme víno previezli do plniaceho strediska v Slovenskom Novom Meste. Analytické parametre dávali tušiť, že pôjde o výrobok výnimočnej kvality:

alkohol: 11,54  % obj.
celková kyslosť: 6,7  g/l
bezcukrový extrakt: 46,8  g/l
redukujúce sacharidy: 144,0  g/l

Po senzorickej stranke víno predčilo všetky sľubné očakávania. Je to komplexné, technlogicky zvladnuté víno. Hlavné zložky sú dokonalé zladené a tvoria harmonický jednoliatý celok. Vôňa je zaujímavo štrukturovaná  s doznením sušených ďatlí a fíg. Chuť sladko karamelová, výrazne cibébova. Zvyškový cukor je v plnej harmónii s alkoholom a kyselinami. Po naliatí do pohára sa víno jemne prevzdušní a tým dôjde k jeho  otvoreniu a následnemu očareniu  všetkych  zmyslov konzumenta.

Tokajský výber 5- putňový, ročník 1999 je znamenitý reprezentant stáročných tradícii tokajského terroir. Nezabudnuteľný skvost zo zlatej éry Tokaja, dôstojný nositeľ historického chráneneho označenia pôvodu TOKAJ. Firma Tokaj & CO s.r.o. je reprezentantom živej tradície výroby tohoto majestatného nápoja. Osvedčilo sa nám dorábať a spracovať hrozno z vlastných uznaných tokajských honov, ktoré máme na výmere 156 ha. Filozofiou spoločnosti je neustále smerovať vpred – zlepšovať technologické podmienky tak, aby milovníci vína získali ten najlepší luxusný výrobok za dostupnú cenu.

Vínam z našej produkcie udelilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR za dlhotrvajúcu kvalitu prestížne ocenenie „Značka kvality SK“. Pravidelne ich nájdete aj medzi 100 najlepšími vínami v Národnom salóne vín SR. Vína z našej produkcie sú pravidelne oceňované aj na národných a medzinárodných výstavach / MUVINA, AWC VIENNA.../.

Ocenenie VÍNO ROKA 2010 si mimoriadne vážime najmä preto, že o tom rozhodli práve tí na ktorých nám najviac záleži, pre ktorých tá „krásna drina“ dostáva kontúry zmysluplnej práce, tj. naši konzumenti. Ďakujeme. Vybrali sme sa nekompromisnou cestou kvality a vynasnažíme sa, aby Vás vína z našej produkcie oslovovali aj v ďaších rokoch.

Zdroj: Ing. Milan Kakaš, technológ TOKAJ & CO

Publikované: 27.12.2010

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety