Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
5-putňový výber, Tokaj & CO - VÍNO ROKA

5-putňový výber, Tokaj & CO - VÍNO ROKA

Tokajský výber 5-putňový,  ročník 1999, dávka 07/2006 bol vyrobený v minulom storočí v jednom z najlepších ročníkov pre tokajské víno. Vo vinohradníckej oblasti Tokaj pre vývoj hrozna boli klimatické podmienky v období jar, leto, jeseň priam ideálne. Hrozno sa zberalo prezreté s vysokou cukornatosťou. Veľmi potešiteľné bolo pôsobenie plesne Botrytis cinerea Persoon na tvorbu cibéb, ktoré sa zo strapcov vyberali ručne ešte pred celoplošným zberom hrozna. V decembri po odkvapkaní esencie sa cibéby zaliali mladým Tokajským samorodným suchým vínom a spracovali sa podľa receptúry z roku 1631 na Tokajský výber 5-putňový. Po stiahnutí z cibéb sa víno previezlo ešte v tom istom mesiaci  do klasickej tufovej pivnice v Malej Tŕni, kde zrelo pri stabilnej teplote, za súčinnosti plesne Cladosporium cellare, podľa tradičnej oxidačnej technológie. Vďaka jemnej mikrooxidácii prebiehajúcej cez mikroporózny povrch dreva získalo víno správnu štruktúru a zamatovosť. Po vyzretí v septembri 2006 sme víno previezli do plniaceho strediska v Slovenskom Novom Meste. Analytické parametre dávali tušiť, že pôjde o výrobok výnimočnej kvality:

alkohol: 11,54  % obj.
celková kyslosť: 6,7  g/l
bezcukrový extrakt: 46,8  g/l
redukujúce sacharidy: 144,0  g/l

Po senzorickej stranke víno predčilo všetky sľubné očakávania. Je to komplexné, technlogicky zvladnuté víno. Hlavné zložky sú dokonalé zladené a tvoria harmonický jednoliatý celok. Vôňa je zaujímavo štrukturovaná  s doznením sušených ďatlí a fíg. Chuť sladko karamelová, výrazne cibébova. Zvyškový cukor je v plnej harmónii s alkoholom a kyselinami. Po naliatí do pohára sa víno jemne prevzdušní a tým dôjde k jeho  otvoreniu a následnemu očareniu  všetkych  zmyslov konzumenta.

Tokajský výber 5- putňový, ročník 1999 je znamenitý reprezentant stáročných tradícii tokajského terroir. Nezabudnuteľný skvost zo zlatej éry Tokaja, dôstojný nositeľ historického chráneneho označenia pôvodu TOKAJ. Firma Tokaj & CO s.r.o. je reprezentantom živej tradície výroby tohoto majestatného nápoja. Osvedčilo sa nám dorábať a spracovať hrozno z vlastných uznaných tokajských honov, ktoré máme na výmere 156 ha. Filozofiou spoločnosti je neustále smerovať vpred – zlepšovať technologické podmienky tak, aby milovníci vína získali ten najlepší luxusný výrobok za dostupnú cenu.

Vínam z našej produkcie udelilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR za dlhotrvajúcu kvalitu prestížne ocenenie „Značka kvality SK“. Pravidelne ich nájdete aj medzi 100 najlepšími vínami v Národnom salóne vín SR. Vína z našej produkcie sú pravidelne oceňované aj na národných a medzinárodných výstavach / MUVINA, AWC VIENNA.../.

Ocenenie VÍNO ROKA 2010 si mimoriadne vážime najmä preto, že o tom rozhodli práve tí na ktorých nám najviac záleži, pre ktorých tá „krásna drina“ dostáva kontúry zmysluplnej práce, tj. naši konzumenti. Ďakujeme. Vybrali sme sa nekompromisnou cestou kvality a vynasnažíme sa, aby Vás vína z našej produkcie oslovovali aj v ďaších rokoch.

Zdroj: Ing. Milan Kakaš, technológ TOKAJ & CO

Publikované: 27.12.2010

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety