Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 10. časť: VÍNO-MASARYK

Seriál: Cuvée - majstrovské dielo vinára, 10. časť: VÍNO-MASARYK

02.06.2021

A je to tu! Prinášame už 10. diel nášho obľúbeného seriálu, v ktorom predstavujeme vždy jedno cuvée od jedného vinára. Cuvée vnímame ako majstrovské dielo vinára, v ktorom skĺbil jednotlivé odrody vo vhodnom pomere do harmonického vyváženého celku. Každá z odrôd je iná a jedinečná a prináša so sebou do výsledného vína jedinečné aromatické a chuťové vnemy, ktoré sa vo výsledku vo víne spoja. A ak sa s vínom navyše spája aj zaujímavý príbeh, máme o zážitok v pohári postarané. Predstavuje sa Vám:

ENEM cuvée 2019 - VÍNO-MASARYKPARAMETRE VÍNA

zaradenie vína: akostné značkové víno, červené, suché, ročník 2019
zastúpenie odrôd v cuvée: Cabernet Moravia (35 %), C40 (35 %), Alibernet (15 %) a Cabernet Franc (15 %)
obsah alkoholu: 13,51 % obj.
kyseliny: 5,56 g/l
zvyškový cukor: 1,6 g/l

PÔVOD HROZNA

Malokarpatská vinohradnícka oblasť
Vinohradnícka obec: Skalica

komentár majstra vinára Alojza Masaryka k vínu ENEM cuvée 2019:

"Naša firma VÍNO-MASARYK Skalica od svojho vzniku v roku 1996 rozširovala svoj sortiment vín a postupne pribúdali rôzne známe aj neznáme odrody. V súčasnosti môžeme povedať, že máme na predaj najširšiu ponuku vín a ročníkov na Slovensku...

Avšak niečo tomu ešte chýbalo. Pri koštovaní a miešaní chutí hlavne u červených vín bola voľba jasná. Páčilo sa mi vytvoriť sýte víno, ktoré by pokrylo širokú škálu chuťových vnemov a hlavne mi veľmi šmakovala takáto kombinácia. Vybral som odrody, ktoré u nás nebolo možné použiť ako samostatné čisté víno, lebo nie sú ešte v listine registrovaných odrôd v SR. No pre ich výraznú farbu, vôňu a chuť som nakombinoval v pomere mne príjemnom Cabernet Franc, Cabernet Moravia, C-40 a pridal som Alibernet. Skĺbili sa spolu do všetkým zmyslom lahodiaceho výsledku a každá odroda ponúkla to svoje najlepšie. Vytvoril som plné, mohutné, korenisté víno, čisté prírodné bez prídavku tanínu a nebarikované.


Prvé ENEM ročníka 2005 bolo hneď rozchytané. Bola to taká bomba, že na tlak zákazníkov a priateľov som aj na ďalší rok namiešal toto víno a postupne sa z neho stala každoročná tradícia a spestrenie našej ponuky. Prispela k tomu špeciálna etiketa vytvorená grafikom Edom Timkom zo Skalice, znázorňujúca príbeh starej legendy, pre naše mesto príznačnej. Kedysi dávno v susednom Holíči chytili dvoch zlodejov z Moravy, ktorí tam už dlhšie rabovali a kradli. Odsúdili ich na trest smrti, ale keďže v Holíči nemali ustanoveného kata, poslali ich aj s drábom do Skalice, aby ich tu obesili. Požiadali skalických radných pánov, ale tí sa nevedeli dlho rozhodnúť, čo so zlodejmi spravia. Nakoniec sa mestská rada uzniesla, že: „Naše věci sú ENEM pro nás a pro naše děťi a potomkú!“ Zlodejov preto priviedli na moravsko-slovenské hranice, dali im po sedem grošov a nakázali im, aby sa prihlásili v Strážnici a nechali sa tam obesiť. Lenže tí sa samozrejme dobrovoľne nenechali obesiť a aj s peniazmi, ktoré mali dať katovi ušli kade ľahšie. Pochválili sa v neďalekých Sudoměřicích, odtiaľ sa to dozvedeli v Strážnici. Miestni nemali veľmi v láske Skaličanov a tak s radosťou rozšírili historku, že „Skaličani mají šibenici ENEM pro nich a pro jejich děťi... A tento výrok sa stal od tej doby pre Skaličanov povestným!

Neskôr víno ENEM spropagovala naša špeciálne vyrobená fľaša v tvare Skalickej rotundy sv. Juraja - typickej pre naše mesto, dodala tomu šmrnc a je to zároveň aj krásny darček a suvenír pre turistov.

Ak pijete červené víno zo Skalice, hodí sa k nemu sladký deravý koláč posypaný cukrom a orechmi Skalický trdelník a do chrumkava upečené domáce jaternice...

Podobným spôsobom som prišiel aj na ostatné cuvée, ktoré nám pribudli do nášho sortimentu vín. Každé z nich je však úplne iné, s inou kombináciou vín a iným príbehom..."


Aj Vy ste dostali chuť na toto jedinečné cuvée?

Zdroj: VÍNO - MASARYK, www.vino-masaryk.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
  Jún 2021  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

AKTUALITY

aktuality_banner.jpg

BLOG

Anketa

Kde nakupujete víno počas koronakrízy?

v hypermarkete

vo vinotéke

u vinára

online cez eshop

Ďalšie ankety