Národný salón vín SR je kompletný
14.09.2020
Národný salón vín Slovenskej republiky je zrkadlom slovenského vinárstva. Pod jednou strechou nájdete vína všetkých kategórií, rozmanitých štýlov, zo všetkých vinohradníckych oblastí. Je ukážkou umu slovenských vinárov. Nenájdete tu síce víno od každého slovenského vinára (to by potom musela byť nie stovka, ale kolekcia takmer tisícky vín), napriek tomu je Národný salón vín považovaný za reprezentatívnu kolekciu top 100 slovenských vín. Každý rok sa táto kolekcia obmieňa, erudovaní hodnotitelia vyberajú vína v dvoch kolách. „Jarné“ kolo je venované šumivým vínam, ružovým vína a bielym vínam vyrobeným zo skorých odrôd. V „jesennom“ kole sa stovka doplní vínami ostatných kategórií.
Jesenné kolo hodnotenia
V dňoch 8. – 10. septembra 2020 sa konalo druhé kolo hodnotenia do Národného salónu vín Slovenskej republiky. Vzhľadom na dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel sa hodnotenie predĺžilo na tri dni. Hodnotili sa výhradne tiché vína – konkrétne biele (suché, polosuché a polosladké), červené (suché, polosuché a polosladké), prírodne sladké vína bez rozdielu farebnosti a tokajské vína. Na rozdiel od prvého kola sú to skôr vína s potenciálom zrenia. V tomto prípade je nálepka na fľaši tiež odporúčaním pre zákazníka, že víno môže odložiť aj do archívu.
V druhom hodnotilo v siedmych komisiách, v každej 5 hodnotiteľov a jeden predseda komisie spolu viac než 500 vzoriek vín od 54 výrobcov. Každé víno sa v anonymnej degustácii hodnotí pomocou 100-bodového systému Medzinárodnej únie enológov, v každej komisii na korektné hodnotenie dohliada predseda. Komisie tvoria skúsení enológovia, výrobcovia, someliéri a novinári, ktorí vybrali 75 vín v súlade so štatútom súťaže.
Po troch dňoch hodnotenia nasleduje tzv. „rozstrel“. Vybraní hodnotitelia vyberajú šampióna v dvoch kategóriách – tiché biele suché vína a tiché červené suché vína. Tieto dve kategórie sú v súťaži najširšie zastúpené. V praxi to znamená, že v rozstrele sa stretne najvyššie hodnotené víno z týchto dvoch kategórií z každej zo siedmich komisií. Šampión bielych suchých vín sa tohto roku vyberal zo 133 vzoriek a šampión červených suchých vín z 99 vzoriek.
V každej kategórii je udeľovaný šampión, najvyššie hodnotené víno, respektíve víťaz vyberaný v rozstrele. Vína ocenené titulom šampión kategórie Národný salón vín SR 2020 sú:
Šampióni 2. kola Národného salónu vín SR
biele suché: Mrva & Stanko - Rizling vlašský, neskorý zber, 2019
biele polosuché a polosladké: Pereg - Devín, polosladké, 2019
červené suché: Víno Matyšák - Cabernet Sauvignon 2015, Prestige GOLD, výber z hrozna
červené polosuché a polosladké: Mrva & Stanko - Dunaj, polosuchý, bobuľový výber, 2018
prírodne sladké vína: Chateau Topoľčianky - Rizling vlašský, ľadové víno, 2017
tokajské vína: Tokaj & CO. - Tokajská esencia 2003
Kompletnú 75-ku víťazov jesenného kola nájdete tu.
Pripomíname tiež víťazov jednotlivých kategórií prvého, jarného kola Národného salónu vín SR.
Šampióni 1. kola Národného salónu vín SR
šumivé vína: Pavelka a syn - Sekt Pavelka, Blanc de blanc, brut
biele skoré aromatické odrody suché až polosladké: Víno Matyšák - Muller Thurgau 2019, suché, nesk. zber
ružové suché: Mrva & Stanko - Cabernet Sauvignon rosé 2019, suché, akostné
ružové polosuché a polosladké: Víno Matyšák - Cabernet Sauvignon rosé 2019, polosladké, bobuľový výber
Víťazov jarného kola nájdete tu.
Národný salón vín SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Vína sa vyberajú v dvoch kolách ‐ v máji a septembri ‐ tie najlepšie vína, ktoré reprezentujú slovenský top výber. Kompletnú kolekciu vín a viac informácií nájdete na webovej stránke www.salonvin.sk.
Aký bol ročník 2020? Aké môžeme očakávať vína?
Rok 2020 bol nielen pre slovenských vinohradníkov a vinárov výnimočne náročný. Celú spoločnosť zasiahli obmedzenia týkajúce sa pandémie spojenej s rozšírením ochorenia COVID-19. Situácia ovplyvnila aj predaj vína, veľké zásoby nepredaného vína blokujú kapacity v pivniciach slovenských vinárstiev. Väčšina výrobcov tak má problémy so spracovaním suroviny nového ročníka.
Vinohradnícky ročník 2020 sa po niekoľkých extrémnych ročníkoch ukazuje ako štandardný. Jarné mrazy vinohrady nezasiahli, v tom čase sa vinič len prebúdzal. Vo väčšine vinohradníckych oblastí nezaznamenali ani prílišné sucho. Suchšie obdobie vystriedali primerané zrážky, v suchších oblastiach vinič čerpal zásoby vody z hĺbky. Leto bolo vo všeobecnosti slnečné, ale našťastie nie veľa dní dosahovali teploty nad 30 °C. Pomerne chladné letné noci sú príčinou vyšších, ale stále optimálnych koncentrácií kyselín v muštoch, okolo 7 g/l. Zber úrody ročníka 2020 je mierne posunutý – prakticky reálne začína až dnes. Prvé, skôr dozrievajúce odrody sa zberajú pri priemernej cukornatosti 17 – 19 °NM (stupňov normalizovaného muštomeru). Neskoršie odrody už dnes dosahujú 20 – 21 °NM, čiže o 2 týždne dosiahnu optimálnych 23 °NM. Hodnotiť modré odrody je dnes ešte priskoro, vývoj by mohlo pozitívne ovplyvniť babie leto.
Zdravotný stav úrody ročníka 2020 hodnotíme ako nadpriemerne dobrý. Vinohradníci zaznamenali len väčší tlak múčnatky. Ale inak čo sa týka iných chorôb – nič, čo by skúsený vinohradník nezvládol. Predpokladáme zdravé, optimálne vyzreté hrozno. Aktuálna výmera slovenských vinohradov je 8500 hektárov. Pri priemerných výnosoch v novovysadených vinohradoch 9 t/ha a na starších plochách 3,5 – 4,5 t/ha predpokladáme celkový objem produkcie vína ročníka 2020 na 31 milión litrov.
Aktuálna situácia pre slovenských vinohradníkov a vinárov sa môže na prvý pohľad javiť ako priaznivá, v skutočnosti je viac než kritická. Na rozdiel od iných tradičných vínorodých krajín sú slovenskí vinohradníci a vinári denne vystavovaní problémom, ktoré ich zaťažujú viac než je únosné. Napriek tomu, že zamestnávajú významnú časť obyvateľstva s nižším vzdelaním, sú v nazávidenia hodnej a nesmierne neistej situácií. Novému programovému obdobiu chýba jasná koncepcia, nie je jasné čoho sa budú týkať pripravované podpory. Absencia jasnej vízie stavia slovenských vinohradníkov pred rozhodnutie, či budú v ďalšom roku vinič strihať alebo klčovať. Nezostáva nám nič iné, ako apelovať na kompetentných na rázne, pružné a cielené riešenie problémov našich vinohradníkov a vinárov. Tak ako v iných krajinách, aj na Slovensku je kľúčovým faktorom slovenský spotrebiteľ, ktorý preferenciou slovenských vín môže byť taktiež nápomocný.
Zdroj: Národný salón vín SR, www.salonvin.sk