Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Poznáme 100 najlepších slovenských vín pre NSV SR 2021

Poznáme 100 najlepších slovenských vín pre NSV SR 2021

08.09.2021

Národný salón vín Slovenskej republiky, kolekcia 100 top slovenských vín, bola doplnená novými vínami. Do Národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnom“ kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).

Začiatkom septembra sa v priestoroch pezinského hotela „Vinársky dom“ vybrala reprezentatívna vzorka vín, ktorá skompletizovala stovku top slovenských vín. Vinári tento rok prihlásili takmer 350 vzoriek vína, najmä z ostatného ročníka 2020. Novinkou je kategória ekologických vín.Osem komisií bolo zostavených z odborníkov, ktorí pracujú s vínom v rôznych sférach. Najmä pre výrobcov bolo náročné nájsť si čas, predsa len, aktuálna kampaň sa už vo väčšine regiónov začína. Nadšenie nad rôznorodosťou komisií prejavil aj prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, vinár Ing. Vladimír Mrva: „Som veľmi rád, že do degustačných komisií prichádzajú nové tváre. Stretol som tu dnes ľudí, ktorí pracujú s vínom, ktorí víno vyrábajú alebo s ním obchodujú. Som veľmi rád, že sa vinárstvo na Slovensku rozrastá, spoznal som tu dnes nové tváre aj medzi výrobcami vína.

Vína hodnotili školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií 100-bodovým systémom. Väčšina prihlásených vzoriek (153) boli vína tiché biele suché, 60 vzoriek boli vína biele polosuché a polosladké. Súťaže sa zúčastnila takmer stovka červených vín a tiež vína prírodne sladké a tokajské. Novinkou je kategória ekologických vín, ktoré sa počínajúc týmto ročníkom stanú každoročne súčasťou Národného salónu vín. Tento rok sa do kolekcie Národného salónu vín v tejto kategórii dostalo jedno víno, konkrétne Dominus 2017 od výrobcu Víno Natural Domin & Kušický z Veľkého Krtíša, ktorý bol mimochodom prvým ekologickým vinárstvom na Slovensku.

25 vín z jarného kola súťaže doplnilo 75 víťazných vzoriek z druhého kola.

KOMPLETNÚ TLAČOVÚ SPRÁVU VRÁTANE VÝSLEDKOV NÁJDETE TU!

Zdroj: Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska, www.zvvs.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  September 2021  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

AKTUALITY

aktuality_banner.jpg

BLOG

Anketa

Kde nakupujete víno počas koronakrízy?

v hypermarkete

vo vinotéke

u vinára

online cez eshop

Ďalšie ankety