Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Vinotéky & Vinárne
Račianska vinotéka

Račianska vinotéka

mesto: Bratislava - Rača
ulica: Námestie A. Hlinku 3
mobil: 0907 / 218680
e-mail: rabeco@stonline.sk
internet: facebook Račianska vinotéka
otváracie hodiny: Po-Ut: zatvorené
  Str-Pia: 17:00 - 22:00 hod.
  So-Ne: 15:00 - 22:00 hod.

RAČA

Rača leží na juhovýchodných svahoch Malých Karpát a od centra Bratislavy je vzdialená asi 8 km. Prvé dochované písomné zmienky o tunajšej slovanskej obci Okol pochádzajú z roku 1226. V 13. storočí sem prichádzajú nemeckí kolonisti, ktorí prinášali so sebou aj nové poznatky a remeslá, Prichádzali sem však aj židovskí obchodníci a chorvátski utečenci. Rača sa pôvodne označovala ako „Villa de Récse“ neskôr „Rechendorf“, „Retisdorfsive Reche“, „Recersdorf“, „Račišdorf“  z čoho napokon vzniklo dnešné pomenovanie. Vďaka skvelej polohe, krásnym viniciam tu vinohradníctvo a vinárstvo prekvitá celé stáročia. Náš vinič rastie na teplých a slnečných juhovýchodných svahoch malebnej a svojráznej malokarpatskej krajiny. Práve charakteristické zloženie pôdy našich vinohradov dáva nenapodobiteľnú originalitu našim bielym a červeným vínam. Už v 11. až 13. storočí boli račianske vína dôležitým vývozným artiklom a bežne sa predávali aj na miestnom trhu. O kvalite a tradícii račianského vinohradníctva svedčí aj donačná listina Márie Terézie na červené víno pod názvom „Račianska Frankovka“ z roku 1767 ako nápoj vhodný na kráľovsky stôl. Hovorí sa, že cisárovná sa vďaka Račianskej Frankovke uzdravila a priala si ju mať vždy vo svojich pivniciach.RAČIANSKA VINOTÉKA

Račianska vinotéka sa nachádza v centre starej Rači na nám. A. Hlinku 3. V ponuke vinotéky sú iba vína od malých račianskych vinohradníkov a vinárov čo sa týka plochy obrábaných viníc, ale aj výroby vína, ktorí sú združení do „Račianského vinohradníckeho spolku“ a ich vína nedostanete kúpiť v obchodnej sieti a iba niektoré je možné zakúpiť aj v iných vinotékach a reštauráciách. Naši vinári si ctia tradície svojich predkov a snažia sa ich zachovať aj pre ďalšie generácie. Vo vinotéke sa nachádza socha sv. Urbana, ktorá je vzácna tým, že v roku 2003 ju osobne posvätil pápež Ján Pavol II. počas návštevy Slovenska keď sa pri presune z Bratislavy do Trnavy zastavil v Rači.

Vo vinotéke robievame riadené degustácie vždy s vinárom a jeho vínami. Počas degustácie sa dozviete všetko od pestovateľa a spracovateľa v jednej osobe. Na degustácii je vždy najmenej 10 vzoriek vín a k záhryzu je syr s olivami, domáca oškvarková roláda a domáci chlieb, voda.

  V ponuke Račianskej vinotéky nájdete vína od týchto producentov 

Producenti: KOLLÁR vineyards&winery, František Krajčirovič, Vinárstvo Dušan Žitný, Vinárstvo Rudolf Rakyta, Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Máťuš, Vinárstvo Štibrány, Karol Švec, Eduard Brychta, Augustín Zacharda, Ivan Holík, Ľubica Lednárová, Vinárstvo Vladár a syn, Karol Križanovič, Michal Kompauer, Vinárstvo Hulanský.

V ponuke tiež nájdete:

Domáce ovocné a bylinkové sirupy (bazový, levandulový, z petržlenovej vňate, agátový, rebarborový...), domáce džemy (dulový, džem z frankovky modrej, hruškový s portským vínom), rôsole (vínna rôsol, melónová rôsol s čokoládou) a iné domáce výrobky.

Račiansku vinotéku nájdete tu:Prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk nezodpovedá za obsah tejto prezentácie.

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Máj 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety