Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Blog
Víno obľubuje chlad, vlhko a tmu

Víno obľubuje chlad, vlhko a tmu

07.02.2019

Aj Vy skladujete svoje vína v skrini alebo na poličke svojej obývačky? Nerobíte dobre, ubližujete mu! Odborné štúdie hovoria, že:

víno starne 4 krát rýchlejšie, ak je skladované pri izbovej teplote.

Ideálne podmienky skladovania vína sú:

teplota 12 - 15 °C
vlhkosť 55 - 75 %
tma

Ak nemáte vhodné podmienky na skladovanie vína, jednoducho zabudnite na archiváciu vín. Nerobte si zásoby, ale víno v čo najkratšom čase vypite. Treba si uvedomiť, že ak je na fľaši údaj, ktorý nás informuje, kedy víno dosiahne fľašovú zrelosť (napr. 1-2 roky), je potrebné pri domácich "obývačkových" podmienkach túto dobu vydeliť číslom 4 (a hneď z toho máme 3-6 mesiacov).Možnosti skladovania vína v optimálnych podmienkach

prvou možnosťou je skladovanie vína u vinára. Niektorí vinári ponúkajú svojim klientom službu, uskladniť si zakúpené vína v privátnych kójach, kde je o víno odborne postarané, samozrejme za poplatok.

ďalšou možnosťou sú vinotéky - chladiace vitríny, ktoré zakúpite v elektropredajniach. Ich výhodou je fakt, že si môžete optimálne podmienky pre skladovanie vína (teplota, vlhkosť) nastaviť, a o nič ďalšie sa starať nemusíte. Teda okrem platenia za spotrebovanú energiu :-)

a máme tu tip aj pre kutilov. Tí zručnejší si môžu vyrobiť domácu vinotéku. Ako na to, a kde nájsť pre ňu vhodné miesto, zistíte v našom predchádzajúcom blogu.

Autor: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, organizátor súťaže VÍNO ROKA.

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
  Apríl 2020  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ľutujeme. Už ste hlasovali.

Aké víno preferujete v zime?

biele

ružové

červené

Ďalšie ankety