Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Východ stretne západ v Bratislave

Východ stretne západ v Bratislave

Slovensko je hostiteľská krajina Concours Mondial de Bruxelles 2013 / Svetová súťaž vín očakáva viac ako 8.000 vzoriek a 320 členov jury.

Pre vôbec prvýkrát Concours Mondial de Bruxelles CMB, jedna z popredných vinárskych súťaží na svete, prichádza do krajiny za bývalú "železnú oponu". Od 10-12 mája sa očakáva v hlavnom meste Slovenska v Bratislave viac než 8.000 vzoriek vína a 320 členov poroty z celého sveta. Tento krok je súčasťou stratégie CMB. Chce integrovať výrobcu vína z krajín strednej a juhovýchodnej Európy v tejto vysoko hodnotenej súťaži vín tým, že im dáva možnosť porovnať svoje vína s najlepšími na svete.

Najväčšia časť vzoriek zaslaných na CMB sú vína z Francúzska, Talianska, Španielska a Portugalska, ale aj z dôležitých zámorských krajín, ako Južná Afrika, Chile, Argentíny a Austrálie. S takmer 8,500 vzoriek, vrátane destilátov dosiahlo nový rekord účasti na Concours Mondial de Bruxelles v Guimaraes / Portugalsku 2012. Riaditeľ CMB Thomas Costenoble povedal, že po oddelení liehovín na súťaži, ktorá sa bude konať v Taiwane v tomto roku, by sa počet vzoriek mal o niečo znížiť v porovnaní s rokom 2012. Každopádne by mala dosiahnuť počet 8.000 vzoriek. Registrácia vína pre túto súťaž 2013 bude končiť 8. marca.

V minulosti pochádzalo z východoeurópskych krajín menej ako päť percent z prezentovaných vín na Concours Mondial. V roku 2012 však došlo k 30% nárastu účasti - a vysoký počet medailí získali výrobcovia práve z krajín, ako je Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko, Grécko alebo Turecko.

"Tieto dobré výsledky potvrdili to, že existuje vysoký potenciál pre akostné vína s prívlastkami v strednej a juhovýchodnej Európy, ktoré sa už nemusia schovávať za slávne mená zo západu" vyhlásil Thomas Brandl, veľvyslanec CMB pre východnú Európu.

Vďaka medzinárodným vinárskym žurnalistom a PR profesionálom so sídlom v Nemeckom Stuttgarte, sa v priebehu posledných rokov neustále zlepšuje kvalita vína zo strednej a juhovýchodnej Európy. Vyhrať medailu na vysoko odporúčanej súťaži ako je CMB sa dostane víno na svetovú mapu a tak zvýši tlak na úsilie domáceho a medzinárodného marketingu. Budúci plán je priviesť CMB rovnako aj do iných východoeurópskych vinárskych krajín.

S rastúcimi číslami prihlásených vzoriek na súťaž z týchto krajín narastá stále viac a viac aj počet degustátorov z týchto destinácií. Concours Mondial sa stala platformou globálnej výmeny vín medzi odborníkmi z 50 krajín na všetkých kontinentoch.

Dve tretiny degustátorov vína sú novinári, ktorý predstavujú veľkú šancu pre Slovensko. Ponúkajú, aby sa Slovensko zapísalo vďaka hostiteľskej krajine CMB do svetovej mapy vína a vinárskej turistiky. Preto práve Slovenská agentúra pre cestovný ruch figuruje ako hlavný partner pre organizátorov Concours Mondial de Bruxelles a je podporovaný niekoľkými partnermi zo slovenského vinárskeho sektore, medzi ktoré patrí aj o.z. Víno zo Slovenska.

Zdroj: Andrej Ondrejmiška

Publikované: 25.01.2013

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety