Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
VÍNO ROKA 2016 – poznáme víťazov!

VÍNO ROKA 2016 – poznáme víťazov!

06.06.2016

Slovensko už pozná svoje VÍNO ROKA 2016®. Hlasovanie v súťaži, ktorú už po 7-krát organizuje internetový portál www.vinoteka-vinaren.sk je ukončené. V internetovom hlasovaní milovníci slovenských vín rozhodli prostredníctvom svojich viac ako 1400 zaslaných hlasov o 24 ocenených vínach v nasledujúcich 8 kategóriách:

VÍNO ROKA 2016 - výsledky internetového hlasovania na www.vinoroka.sk
biele vína 1. miesto Veltlínske zelené Kryo, nesk. zber, suché, 2015 - MRVA & STANKO
  2. miesto Müller-Thurgau, kabinetné, suché, 2015 - Martin Pomfy - Mavín
  3. miesto Muškát moravský, neskorý zber, 2015 - Chowaniec & Krajčírovič
ružové vína 1. miesto Cabernet Sauvignon rosé, neskorý zber, suché, 2015 - GOLGUZ
  2. miesto Cabernet Sauvignon rosé, n. zber, polosuché, 2015 - VINS WINERY
  3. miesto Cabernet Sauvignon rosé, suché, 2015 - VINKOR - Vršek Ján
červené vína 1. miesto Dunaj, výber z hrozna, suché, 2013 - ELESKO
  2. miesto Frankovka modrá, výber z hrozna, suché, 2013 - VÍNO NICHTA
  3. miesto Skalický Rubín, akostné značkové, suché, 2015 - VÍNO-MASARYK
prírodne sladké vína 1. miesto Devín, bobuľový výber, 2012 - VÍNO MATYŠÁK
  2. miesto Devín, hrozienkový výber, 2013 - MOVINO
  3. miesto Rizling rýnsky, ľadové víno, 2014 - Pivnica Orechová
šumivé vína 1. miesto Sekt Pálffy, extra suché - Víno Nitra
  2. miesto Sekt 1933 Grand Rosé Dry - Château Topoľčianky
  3. miesto Sekt Pálffy, extra suché, rosé - Víno Nitra
tokajské vína 1. miesto MACIK Cuvée, výber z hrozna, 2013 - TOKAJ MACIK WINERY
  2. miesto Tokajský výber 6-putňový, 2003, Tokaj & CO
  3. miesto Muškát žltý Saturnia, slamové, sladké, 2010 - J. & J. Ostrožovič
ovocné vína 1. miesto Víno z čiernych ríbezlí - PEREG
  2. miesto Cuvée čierny Pereg - PEREG
  3. miesto Višňové víno - JM VINÁRSTVO DOĽANY
medoviny 1. miesto Trnavská medovina - Ing. Peter Kudláč - APIMED
  2. miesto Včelovina Original - Včelco
  3. miesto Staroslovanská medovina svetlá - Ing. Peter Kudláč - APIMED


"Biele vína. Tento rok je kategória bielych vín v znamení vín ročníka 2015, plných ovocnej primárnej aromatiky. Treba dodať, že tento trend plne kopíruje chuť Slovákov, ktorí preferujú mladé biele vína. Víťazom kategórie je Veltlínske zelené Kryo od MRVA & STANKO. Kryo v názve víťazného vína znamená kryomaceráciu. Je to technológia výroby vína, kde mušt nakváša pri nízkych teplotách a jej cieľom je zvýrazniť primárnu aromatiku hrozna vo víne. Víno je krásne ovocné, plné grapefruitov a medovo-korenisté. Striebornú priečku obsadil Müller plný grepu, broskýň a tropického ovocia od Martina Pomfyho. Na treťom mieste sa umiestnil jemne korenistý, ovocný Muškát moravský z vinárstva Chowaniec & Krajčírovič.

Ružové vína opäť ovládla odroda, ktorá je v našich podmienkach predurčená na výrobu kvalitných ružových vín. Je ňou Cabernet Sauvignon. Tento rok dominoval Cabernet Sauvignon rosé z hlohoveckého vinárstva GOLGUZ, ktorý po Amerike očaril aj chuťové poháriky Slovákov, ktorí mu zaslali najviac hlasov v kategórii ružových vín. Nečudo, veď vôňa čiernych ríbezlí a chuť citrusov v tomto víťaznom víne je vábivá. Druhá priečka, opäť kabernet vo verzii rosé od VINS WINERY. Nájdeme v ňom maliny a čierne ríbezle. Vo víne sú pekne v harmónii skĺbené šťavnaté kyselinky a zbytkový cukor. Tretie miesto, to je ružový kabernet od VINKOR - Vršek Ján. Upúta Vás vôňou jahôd a malín. Svieže vínko, vhodné na letné posedenie na terase.

Červené vína si podmanil slovenský novošľachtenec Dunaj. V ELESKU z neho spravili nádherné víno plné tónov lesného ovocia. VÍNO NICHTA vyprodukoval očarujúcu korenisto-ovocnú Frankovku, ktorej ste zaslali dostatok hlasov na to, aby sa umiestnila na druhej pozícii v našej súťaži VÍNO ROKA®. Jednoducho Čajkov a Frankovka patria k sebe. Tretie miesto osadilo víno s tradíciou. Skalický rubín od VÍNO-MASARYK je víno typické pre oblasť Záhoria. Ohúri Vás odrodový buket Frankovky z 50 ročného vinohradu v kombinácii s jeho so škoricovou vôňou.

Prírodne sladké vína. V „sladkej“ kategórii patrí prvenstvo vinárstvu VÍNO MATYŠÁK a ich sladučkému, aromatickému Devínu. Dominanciu slovenského novošľachtenca v tejto kategórii podčiarkuje aj jeho druhé miesto. To patrí stredoslovenskému vinárstvu MOVINO a ich plnému a extraktívnemu Devínu. Úspešnú dvojicu Devínov dopĺňa čistokrvný ryňák z východu. Tretie miesto v súťaži VÍNO ROKA 2016 patrí Pivnici Orechová a ich ľadovému rizlingu, ktorý je plný vône sušeného ovocia a medu.

Šumivé vína ovládol tento rok aristokrat z Nitry. Mnohokrát oceňovaný Sekt Pálffy, extra suchý z Víno Nitra vďaka Vašim hlasom dominoval v súťaži VÍNO ROKA®. Bublinky z Nitry nájdeme aj na treťom mieste, kde sa ocitol opäť Sekt Pálffy, tentokrát však v letnom ružovom prevedení. Druhé miesto patrí taktiež ružovému sektu. Je ním Sekt 1933 Grand Rosé Dry z vinárstva Château Topoľčianky.

Tokajské vína, klenot slovenských vín. Tejto kategórii kraľuje TOKAJ MACIK WINERY a ich preslávené víno MACIK Cuvée - zmes tokajských odrôd podľa utajenej receptúry. Druhá pozícia patrí symbolu Tokaja, 6-putňovému tokajskému výberu od Tokaj & CO. Toto vzácne víno sa vyrába iba v mimoriadne priaznivých ročníkoch z ručne oberaných hrozienok – cibéb.  Tretie miesto obsadilo vinárstvo J. & J. Ostrožovič a ich slamový Muškát žltý, v ktorom nájdeme výraznú ovocnú až muškátovo-korenistú vôňu.

Ovocné vína, nová kategória v súťaži VÍNO ROKA® si našla obľubu medzi hlasujúcimi, ktorí svojimi hlasmi rozhodli o tom, že túto kategóriu ovládlo modranské vinárstvo PEREG. Ich Víno z čiernych ríbezlí sa ocitlo vďaka Vašim hlasom na najvyššej pozícii medzi ovocnými vínami. To, že to s ovocnými vínami v PEREGu skutočne vedia, svedčí aj druhá pozícia vína Cuvée čierny Pereg, ktoré tvorí kupáž vína z čiernych ríbezlí a vína z liečivých plodov Arónie čiernoplodej. Tretie miesto v kategórii ovocných vín patrí vinárstvu, ktoré okrem vinohradov vlastní aj višňový sad. A práve Višňové víno od JM VINÁRSTVO DOĽANY obsadilo tretiu pozíciu v súťaži VÍNO ROKA®.

Medoviny – vína z medu. Opäť nová kategória v našej súťaži. Najviac hlasov a najväčší úspech v tejto kategórií si odnáša medovinárstvo APIMED, ktoré obsadilo prvé a tretie miesto v tejto kategórii. Prvenstvo patrí celosvetovo oceňovanej Trnavskej medovine, ktorá sa vyrába z najlepších druhov kvetového medu. Chuť tejto medoviny je obohatená prírodným extraktom z bylín a korenín. APIMEDu patrí aj tretia priečka, konkrétne ich Staroslovanskej medovine svetlej, vyrobenej z agátového medu. Medzi tieto dve medoviny sa vďaka Vašim hlasom prebojovala Včelovina Original od medovinárstva Včelco. Táto medovina v sebe ukrýva až tri druhy slovenského medu.


Oceneným vínam a ich tvorcom blahoželáme. Ešte raz vďaka hlasujúcim za pomoc pri hľadaní najlepších slovenských vín a teším sa spoločne s Vami na VÍNO ROKA 2017, ktorý štartujeme v januári 2017.“ približuje výsledky súťaže Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk.

Zdroj: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety