Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
VÍNO ROKA 2016 – poznáme víťazov!

VÍNO ROKA 2016 – poznáme víťazov!

06.06.2016

Slovensko už pozná svoje VÍNO ROKA 2016®. Hlasovanie v súťaži, ktorú už po 7-krát organizuje internetový portál www.vinoteka-vinaren.sk je ukončené. V internetovom hlasovaní milovníci slovenských vín rozhodli prostredníctvom svojich viac ako 1400 zaslaných hlasov o 24 ocenených vínach v nasledujúcich 8 kategóriách:

VÍNO ROKA 2016 - výsledky internetového hlasovania na www.vinoroka.sk
biele vína 1. miesto Veltlínske zelené Kryo, nesk. zber, suché, 2015 - MRVA & STANKO
  2. miesto Müller-Thurgau, kabinetné, suché, 2015 - Martin Pomfy - Mavín
  3. miesto Muškát moravský, neskorý zber, 2015 - Chowaniec & Krajčírovič
ružové vína 1. miesto Cabernet Sauvignon rosé, neskorý zber, suché, 2015 - GOLGUZ
  2. miesto Cabernet Sauvignon rosé, n. zber, polosuché, 2015 - VINS WINERY
  3. miesto Cabernet Sauvignon rosé, suché, 2015 - VINKOR - Vršek Ján
červené vína 1. miesto Dunaj, výber z hrozna, suché, 2013 - ELESKO
  2. miesto Frankovka modrá, výber z hrozna, suché, 2013 - VÍNO NICHTA
  3. miesto Skalický Rubín, akostné značkové, suché, 2015 - VÍNO-MASARYK
prírodne sladké vína 1. miesto Devín, bobuľový výber, 2012 - VÍNO MATYŠÁK
  2. miesto Devín, hrozienkový výber, 2013 - MOVINO
  3. miesto Rizling rýnsky, ľadové víno, 2014 - Pivnica Orechová
šumivé vína 1. miesto Sekt Pálffy, extra suché - Víno Nitra
  2. miesto Sekt 1933 Grand Rosé Dry - Château Topoľčianky
  3. miesto Sekt Pálffy, extra suché, rosé - Víno Nitra
tokajské vína 1. miesto MACIK Cuvée, výber z hrozna, 2013 - TOKAJ MACIK WINERY
  2. miesto Tokajský výber 6-putňový, 2003, Tokaj & CO
  3. miesto Muškát žltý Saturnia, slamové, sladké, 2010 - J. & J. Ostrožovič
ovocné vína 1. miesto Víno z čiernych ríbezlí - PEREG
  2. miesto Cuvée čierny Pereg - PEREG
  3. miesto Višňové víno - JM VINÁRSTVO DOĽANY
medoviny 1. miesto Trnavská medovina - Ing. Peter Kudláč - APIMED
  2. miesto Včelovina Original - Včelco
  3. miesto Staroslovanská medovina svetlá - Ing. Peter Kudláč - APIMED


"Biele vína. Tento rok je kategória bielych vín v znamení vín ročníka 2015, plných ovocnej primárnej aromatiky. Treba dodať, že tento trend plne kopíruje chuť Slovákov, ktorí preferujú mladé biele vína. Víťazom kategórie je Veltlínske zelené Kryo od MRVA & STANKO. Kryo v názve víťazného vína znamená kryomaceráciu. Je to technológia výroby vína, kde mušt nakváša pri nízkych teplotách a jej cieľom je zvýrazniť primárnu aromatiku hrozna vo víne. Víno je krásne ovocné, plné grapefruitov a medovo-korenisté. Striebornú priečku obsadil Müller plný grepu, broskýň a tropického ovocia od Martina Pomfyho. Na treťom mieste sa umiestnil jemne korenistý, ovocný Muškát moravský z vinárstva Chowaniec & Krajčírovič.

Ružové vína opäť ovládla odroda, ktorá je v našich podmienkach predurčená na výrobu kvalitných ružových vín. Je ňou Cabernet Sauvignon. Tento rok dominoval Cabernet Sauvignon rosé z hlohoveckého vinárstva GOLGUZ, ktorý po Amerike očaril aj chuťové poháriky Slovákov, ktorí mu zaslali najviac hlasov v kategórii ružových vín. Nečudo, veď vôňa čiernych ríbezlí a chuť citrusov v tomto víťaznom víne je vábivá. Druhá priečka, opäť kabernet vo verzii rosé od VINS WINERY. Nájdeme v ňom maliny a čierne ríbezle. Vo víne sú pekne v harmónii skĺbené šťavnaté kyselinky a zbytkový cukor. Tretie miesto, to je ružový kabernet od VINKOR - Vršek Ján. Upúta Vás vôňou jahôd a malín. Svieže vínko, vhodné na letné posedenie na terase.

Červené vína si podmanil slovenský novošľachtenec Dunaj. V ELESKU z neho spravili nádherné víno plné tónov lesného ovocia. VÍNO NICHTA vyprodukoval očarujúcu korenisto-ovocnú Frankovku, ktorej ste zaslali dostatok hlasov na to, aby sa umiestnila na druhej pozícii v našej súťaži VÍNO ROKA®. Jednoducho Čajkov a Frankovka patria k sebe. Tretie miesto osadilo víno s tradíciou. Skalický rubín od VÍNO-MASARYK je víno typické pre oblasť Záhoria. Ohúri Vás odrodový buket Frankovky z 50 ročného vinohradu v kombinácii s jeho so škoricovou vôňou.

Prírodne sladké vína. V „sladkej“ kategórii patrí prvenstvo vinárstvu VÍNO MATYŠÁK a ich sladučkému, aromatickému Devínu. Dominanciu slovenského novošľachtenca v tejto kategórii podčiarkuje aj jeho druhé miesto. To patrí stredoslovenskému vinárstvu MOVINO a ich plnému a extraktívnemu Devínu. Úspešnú dvojicu Devínov dopĺňa čistokrvný ryňák z východu. Tretie miesto v súťaži VÍNO ROKA 2016 patrí Pivnici Orechová a ich ľadovému rizlingu, ktorý je plný vône sušeného ovocia a medu.

Šumivé vína ovládol tento rok aristokrat z Nitry. Mnohokrát oceňovaný Sekt Pálffy, extra suchý z Víno Nitra vďaka Vašim hlasom dominoval v súťaži VÍNO ROKA®. Bublinky z Nitry nájdeme aj na treťom mieste, kde sa ocitol opäť Sekt Pálffy, tentokrát však v letnom ružovom prevedení. Druhé miesto patrí taktiež ružovému sektu. Je ním Sekt 1933 Grand Rosé Dry z vinárstva Château Topoľčianky.

Tokajské vína, klenot slovenských vín. Tejto kategórii kraľuje TOKAJ MACIK WINERY a ich preslávené víno MACIK Cuvée - zmes tokajských odrôd podľa utajenej receptúry. Druhá pozícia patrí symbolu Tokaja, 6-putňovému tokajskému výberu od Tokaj & CO. Toto vzácne víno sa vyrába iba v mimoriadne priaznivých ročníkoch z ručne oberaných hrozienok – cibéb.  Tretie miesto obsadilo vinárstvo J. & J. Ostrožovič a ich slamový Muškát žltý, v ktorom nájdeme výraznú ovocnú až muškátovo-korenistú vôňu.

Ovocné vína, nová kategória v súťaži VÍNO ROKA® si našla obľubu medzi hlasujúcimi, ktorí svojimi hlasmi rozhodli o tom, že túto kategóriu ovládlo modranské vinárstvo PEREG. Ich Víno z čiernych ríbezlí sa ocitlo vďaka Vašim hlasom na najvyššej pozícii medzi ovocnými vínami. To, že to s ovocnými vínami v PEREGu skutočne vedia, svedčí aj druhá pozícia vína Cuvée čierny Pereg, ktoré tvorí kupáž vína z čiernych ríbezlí a vína z liečivých plodov Arónie čiernoplodej. Tretie miesto v kategórii ovocných vín patrí vinárstvu, ktoré okrem vinohradov vlastní aj višňový sad. A práve Višňové víno od JM VINÁRSTVO DOĽANY obsadilo tretiu pozíciu v súťaži VÍNO ROKA®.

Medoviny – vína z medu. Opäť nová kategória v našej súťaži. Najviac hlasov a najväčší úspech v tejto kategórií si odnáša medovinárstvo APIMED, ktoré obsadilo prvé a tretie miesto v tejto kategórii. Prvenstvo patrí celosvetovo oceňovanej Trnavskej medovine, ktorá sa vyrába z najlepších druhov kvetového medu. Chuť tejto medoviny je obohatená prírodným extraktom z bylín a korenín. APIMEDu patrí aj tretia priečka, konkrétne ich Staroslovanskej medovine svetlej, vyrobenej z agátového medu. Medzi tieto dve medoviny sa vďaka Vašim hlasom prebojovala Včelovina Original od medovinárstva Včelco. Táto medovina v sebe ukrýva až tri druhy slovenského medu.


Oceneným vínam a ich tvorcom blahoželáme. Ešte raz vďaka hlasujúcim za pomoc pri hľadaní najlepších slovenských vín a teším sa spoločne s Vami na VÍNO ROKA 2017, ktorý štartujeme v januári 2017.“ približuje výsledky súťaže Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk.

Zdroj: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety