Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
VÍNO ROKA 2013 – je rozhodnuté!

VÍNO ROKA 2013 – je rozhodnuté!

Slováci si našli svoje VÍNO ROKA 2013 ®. Hlasovanie milovníkov vína o tom, ktoré slovenské víno je najlepšie, je ukončené. Na základe sčítania hlasov, ktorých bolo do súťaže zaslaných viac ako 1 400 už poznáme víťazov jednotlivých kategórií 4. ročníka súťaže VÍNO ROKA ®.

V každej kategórii bolo udelené 1., 2., 3. miesto. Celkovo teda bolo ocenených 18 top slovenských vín v 6 kategóriach. Tu sú výsledky:

VÍNO ROKA 2013 - výsledky internetového hlasovania na www.vinoroka.sk
biele vína 1. miesto Tramín červený, výber z hrozna, suché, 2011 - VINIDI
  2. miesto Muškát moravský, akostné, suché, 2012 - KARPATSKÁ PERLA
  3. miesto Devín, neskorý zber, suché, 2011, Martin Pomfy - Mavín
ružové vína 1. miesto Cabernet Sauvignon rosé, neskorý zber, 2012 - VÍNO MATYŠÁK
  2. miesto Cabernet Sauvignon rosé, akostné, suché, 2012 - MRVA & STANKO
  3. miesto Frankovka modrá rosé, neskorý zber, suché, 2012 - VINS WINERY
červené vína 1. miesto Traja jazdci cuvée, akostné značkové, suché, 2009 - ELESKO
  2. miesto Frankovka modrá, neskorý zber, suché, 2011 - VÍNO-MASARYK
  3. miesto Alibernet, neskorý zber, suché, 2011 - Château Topoľčianky
prírodne sladké vína 1. miesto Devín 37, 2010 - Žitavské vinice
  2. miesto Devín, hrozienkový výber, 2011 - AGRO-MOVINO
  3. miesto Tramín červený, hrozienkový výber, 2007 - Pivnica Orechová
šumivé vína 1. miesto Sekt Pálffy, extra suché - Víno Nitra
  2. miesto Sekt 1933 BRUT - Château Topoľčianky
  3. miesto HACAJ sekt - BRUT - HACAJ
tokajské vína 1. miesto Tokajský výber 6-putňový, 2003 - J. & J. Ostrožovič
  2. miesto MACIK Cuvée, výber z hrozna, polosladké, 2011 - TOKAJ MACIK
  3. miesto Tokaj cuvée Saturnia, slamové, sladké, 2011 - J. & J. Ostrožovič

„VÍNO ROKA 2013® má svojich víťazov. Jedine tu o najlepších slovenských vínach rozhodujú tí, pre ktorých vinári svoje víno tvoria. Nie je to úzka skupinka degustátorov, ale široká skupina milovníkov slovenských vín, ktorí vína degustujú doma v spoločnosti svojich priateľov, vo vinotékach a vinárňach alebo na rôznych vinárskych podujatiach...

V bielych vínach najviac bodovali aromatické odrody, pričom víťazom kategórie sa stal úspešný Tramín z VINIDI. Už tradične na top pozíciach našej súťaže sa umiestňuje Muškát moravský z KARPATSKEJ PERLY. Suchý vrch v Šenkviciach je pre túto odrodu naozaj dobrým domovom. Na treťom mieste je rodený slovák - Devín od Martina Pomfyho – Mavín.

Kvalitu vín z Vinosadov potvrdzuje okrem tohto Devínu aj Frankovka modrá rosé z vinárstva VINS WINERY, ktorá sa umiestnila na treťom mieste v ďalšej kategórii - ružové vína. V tejto kategórií dominoval ružový Cabernet od VÍNO MATYŠÁK. Taktiež potvrdil svoju kvalitu, keďže sa v našej súťaži umiestnil vysoko aj v predchádzajúcom ročníku. To, že najkvalitnejšie ružové vína máme na Slovensku z odrody Cabernet sauvignon potvrdzuje svojim druhým miestom Mrva&Stanko.

Červené vína ovládli Traja jazdci z ELESKA. Traja jazdci vo víťaznom cuvée reprezentujú odrody Alibernet, Merlot a Rulandské modré. Na druhom mieste sa umiestnila pravá skalická Frankovka od VÍNO-MASARYK a tretí je pôvodom drsný ukrajinec Alibernet, ktorého pekne dokázali skrotiť vinári zo Château Topoľčianky.

Ako už tradične, kategóriu prírodne sladkých vín vyhralo duo Jozef Teplan a Tomáš Strelinger zo Žitavských viníc. Tento rok hlasujúcim najviac zachutil ich sladučký, aromatický Devín. Trojnásobné zastúpenie tohto slovenského novošľachtenca v našej súťaži dopĺňa aj hrozienkový Devín z AGRO-MOVINO. Sladkú kategóriu doplnil skvelým tretím miestom aj východniar spod Vihorlatu, taktiež hrozienkový Tramín z Pivnice Orechová.

Poďme na bublinky. Počet hlasujúcich v tejto kategórii nám z roka na rok narastá, čo svedčí o obľúbenosti šumivých vín na Slovensku. Svoje prvenstvo z minulého roka obhájil aristokrat spod Zobora, Sekt Pálffy od Víno Nitra. Na druhom mieste sa umiestnil Sekt 1933 zo Château Topoľčianky a tretím najúspešnejším šumivým vínom na Slovensku je na základe hlasovania slovákov HACAJ sekt BRUT od bratov Hacajovcov.

Medzi tokajským vínami si podelili tri najvyššie miesta dve vinárstva, J. & J. Ostrožovič a TOKAJ MACIK WINERY. Víťazom sa stal 6-putňový výber od J. & J. Ostrožovič. Pri tomto víne skutočne platí výrok Ľudovíta XIV. „VINUM REGUM - REX VINORUM, Víno kráľov - kráľ vín“. To, že to u Macikovcov s kupážovaním tradičných tokajských odrôd Lipovina a Furmint vedia, potvrdzuje svojim druhým miestom MACIK Cuvée od TOKAJ MACIK WINERY. Tretie miesto patrí tohtoročnému víťazovi tejto kategórie - J. & J. Ostrožovič a ich úspešnému cuvée Saturnia.

Víťazom blahoželám a hlasujúcim ďakujem. Som rád, že sa do hlasovania opäť zapojil vysoký počet priaznivcov slovenských vín. Veď vzorka viac ako 1.400 hlasujúcich prispela k tomu, že výsledky možno pokladať za objektívne a odzrkadľujú skutočný obraz toho, aké vína u Slovákov bodujú. Pre vinárov je to tá najlepšia spätná väzba, keďže sa dozvedia priamo od svojich zákazníkov, aké typy vín majú radi. Ešte raz vďaka hlasujúcim za pomoc pri hľadaní najlepších slovenských vín a teším sa spoločne s Vami na VÍNO ROKA 2014®, ktorý štartujeme v januári 2014.“
približuje výsledky súťaže Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk.

Informácia pre hlasujúcich: 18 z Vás, ktorí sa zapojili do hlasovania o slovenské VÍNO ROKA 2013® budú odmenení oceneným vínom, ktoré sa umiestnilo na jednej z prvých 3 pozícií v jednotlivých kategóriách.
Informácia pre vinárov: ocenené vína budú identifikovateľné podľa samolepiek na fľaši. Samolepky budú dodané vinárom spoločne s diplomom zdarma.

Výrobu etikiet pre víťazné vína zabezpečuje:
 biela.gif
Mediálny partneri:
biela.gif
biela.gif

Zdroj: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, www.vinoroka.sk

Publikované: 04.06.2013

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety