Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
VÍNO ROKA: Irsai a Hetera, Žitavské vinice

VÍNO ROKA: Irsai a Hetera, Žitavské vinice

VÍNO ROKA 2011: 1. miesto, prírodne sladké vína: IRSAI OLIVER 31 2009, Žitavské vinice.

Unikátne víno vyrobené z dnes už pomerne vzácnej odrody. Unikátne je v tom zmysle, že daná odroda nie je veľkým producentom cukrov.  Irsai je veľmi voňavá odroda, ktorá sa bežne používa na výrobu burčiaku a dopestovať z neho kvalitné hrozno s cukornatosťou 31 °NM tak ako sa to podarilo nám je naozaj unikát. Toto výnimočné a lahodné víno teda vzniklo vďaka teplému ročníku a našej starostlivosti o hrozno. Vzhľad je bezchybný, iskrivo zelenkavo žltý. Vôňa je čistulinká, veľmi bohatá až  parfémová. Intenzívna vôňa prechádza i do bezchybnej chuti plnej voňavej hroznovej šťavy, citrusových plodov a bielych kvetov. V dlhej dochuti dominujú arómy medu a kandizovaných citrusov.

Názor Jozefa Teplana na toto víno: jedná sa o veľmi voňavé, jemné a zároveň aj mohutné víno s dobrým zrecím potenciálom.

VÍNO ROKA 2011: 2. miesto, prírodne sladké vína: HETERA 29 2009, Žitavské vinice.

Víno z novo uznanej odrody robíme už od nášho vzniku a zatiaľ sme nevynechali ani jeden ročník. Dokonca môžem prezradiť, že v tomto roku 2011 budeme mať Hetery až dve: jednu cibébovú a druhú slamovú. Aj to svedčí o tom ako sme si Heteru doslova zamilovali. Naša Hetera dvetisíc deviatka je typickým predstaviteľom nášho štýlu sladkých vín. Hrozno dosiahlo cukornatosť 29 °NM čiže hodnotu hrozienkového výberu. Víno je úžasne aromatické, plné cukríkovo ovocných aróm s nastupujúcou terciálnou arómou vyzretosti. V chuti je krásne harmonické a plné a k prvotným vnemom sa pridávajú tóny tropického ovocia a medu. Celkový prejav vína je veľmi hladučký a prekypuje ovocím. Jednoducho nádherný zážitok.

Názor Jozefa Teplana na toto víno: perfektná harmónia všetkých zložiek vína a nádherne čitateľný výraz odrody nie je pri sladkých vínach samozrejmosťou, ale v tomto prípade sa to veľmi dobre podarilo

Už druhý rok sme získali titul VÍNO ROKA v kategórii sladkých vín a tento rok sme vďaka hlasom našich priaznivcov túto kategóriu doslova ovládli tým, že máme dokonca prvé dve miesta. To všetko je pre nás odmenou za nemalú námahu, ktorú výrobe nášho vína venujeme a preto všetkým čo nám posielali hlasy ďakujeme.

Zdroj: Jozef Teplan, Žitavské vinice, www.zitavskevinice.sk

Publikované: 08.12.2011

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety