Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Víno a zdravie - rozhovor

Víno a zdravie - rozhovor

Pozrite si rozhovor s Milanom Šamánkom o pozitívnom vplyve vína na ľudské zdravie. Inak tento pán - Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., F.E.S.C. je špecialista na kardiológiu, prodekan Univerzity Karlovej a nositeľ štátneho vyznamenania prezidenta ČR, Medaile za zásluhy 1.stupňa. Patrí medzi európskych kardiológov, ktorý obdržali titul „Founding Fellow of the European Society of Cardiology“. Asi vie čo hovorí, tak sa ho treba držať.

Nesúhlasím iba s tou časťou rozhovoru, kde hovorí, že kvalita našich červených vín je slabá. Dokonca si myslím, že naše červené vína sú zo zdravotného hladiska na vyššej úrovni, keďže napr. v prípade najznámejšieho antioxidantu resveratrolu platí, že ho vinič produkuje ako obrannú reakciu na stres vyvolaný okolím (atak chrôb, klimatických podmienok). Samozrejme tento atak na vinič je silnejší v našich severnejších vinohradníckych podmienkach ako napr. v Španielsku. Ďalej platí, že naše červené vína sa pijú väčšinou relatívne mladé (ako 1-2 ročné), čo je taktiež zo zdravotného hľadiska pozitívum, pretože obsah antioxidantov vo víne časom klesá. Aj preto sa teším na naše mladé červené vína plné antioxidantov.

Ešte si na záver dovolím jednu malú poznámku k červeným vínam a potom si už pozrtite ten zaujímavý rozhovor s Prof. Milanom Šamánkom. Tá poznámka sa týka barikových vín. Skončil som VŠ chemicko-technologickú a tam nás učili, že v procese horenia dreva (to je prípad vypaľovania barikových sudov) vznikajú mnohé karcinogénne látky (napr. PAH - polycyklické aromatické uhľovodíky, formaldehyd, 4hydroxymethyl furfural...). Tieto látky sa následne procesom extrakcie počas zrenia vína v barikovom sude dostávajú do vína, čím barikové vína u mňa strácajú punc zdraviu prospešného nápoja. Preto si dám radšej pohár červeného vína ktoré zrelo v klasickom dube, ako v tom vypálenom. A čo vy?

Zdroj: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, www.vinoroka.sk

Publikované: 30.10.2012

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety