Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Vinársky rok 2013 v Burgenlande

Vinársky rok 2013 v Burgenlande

27.03.2014

Burgenlandskí vinári museli v roku 2013 riešiť niekoľko spletitých úloh. Najskôr sa stalo  výzvou určenie  termínu  zberu hrozna a stúpajúca cukornatosť, následne sa poveternostné zmeny postarali o rozmanitý vývoj vo vinohradoch. Následkom toho museli domáci vinári rozlične  poňať aj starostlivosť o víno vo svojich pivniciach. Burgenlandské vínne hospodárstvo musí brať na zreteľ aj priemerné množstvo nazberaného hrozna. Kvalita je veľmi uspokojujúca, pričom sa rysuje ovocný charakter ročníka, príjemný na konzumáciu.

Trvalo chladné, ale mierne počasie a dobrý prísun vlhkosti sa postarali o neskoršie pučanie v porovnaní s rokom 2012. Mrazy nespôsobili vinárom, s malými výnimkami, žiadne škody, niekde spôsobili dodatočné účinky minuloročných mrazov nižšie výnosy.  Keby sme vzali do úvahy dlhoročný priemer, zodpovedá kvitnutie viniča oneskorené o dva týždne „normálnemu“ obdobiu kvitnutia.

Leto 2013 patrilo k piatim najhorúcejším za posledné storočie. Dlhotrvajúce sucho brzdilo proces zrelosti, vinič vo veľmi horúcich podmienkach silne redukoval svoj asimilačný výkon.

Malé vinice a oblasti so zlým zavlažovaním mali väčšie problémy. Koncom augusta sa práve včas spustili zrážky a pokračoval nástup zvyšovania cukornatosti, aj keď len so zníženým tempom.

Krupobitie bolo v roku 2013 oveľa menším problémom ako rok predtým. Burgenlandu sa žiaľ nepodarilo sa mu úplne vyhnúť – v južnom Burgenlande  to postihlo niektoré z top viníc v časti Eisenberg a zopár škôd bolo aj v strednom Burgenlande.

Po pôsobení septembrových zrážok sa museli tunajší vinári rozhodnúť,  či majú začať s vinobraním skôr, a zabrániť prasknutiu veľmi kompaktných bobulí spôsobených suchom – alebo majú počkať na vyšší nástup gradácie vyzrievania. Zrelosť si dala „načas“, a čakanie sa oplatilo. Pekné a zrelé hrozno bolo v tomto roku „odmenou pre odvážnych“. Čo sa týka množstva, ukazuje sa dobrý priemerný výnos, Frankovka modrá trochu utrpela na sprchávanie.

Z hľadiska aromatickosti to bude pekný ročník so zdôraznenou ovocitosťou, a obsah alkoholu sa pohybuje v rozmedzí príjemnom pre konzumenta. Jediná kvapka dezertného vína ročníka 2013 v Burgenlande sa týka  kategórie ľadových vín. Vinou neskorých mrazov sa v januári 2014 v tomto segmente obralo len veľmi malé množstvo hrozna.

V kategórii prívlastkových vín treba konštatovať, že vplyvom vlhkého a teplého októbrového počasia a nástupom plesne Botrytis bolo obraté vynikajúce hrozno na výrobu vín s prívlastkom.Zdroj: Wein Burgenland
Foto: Miroslav Labuda

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety