Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Vinári sa tešia z najlepšej sezóny za 20 rokov

Vinári sa tešia z najlepšej sezóny za 20 rokov

23.10.2018

Väčšina slovenských vinárov má od tohtoročného vína vysoké očakávania. Podľa niektorých by mohla byť táto sezóna dokonca najlepšia za posledných 20 rokov.

Za výnimočnú sezónu vďačíme horúcemu letu

Chlad oberá víno o jeho špecifickú zrelú chuť. Zato teplé a suché leto je predpokladom pre dobrý ročník. „Horúce slnečné lúče podporujú vznik kvalitného nápoja. Zvyšujú totiž koncentráciu zeleného farbiva, chlorofylu. S jeho rastúcim množstvom vzniká aj viac glukózy, ovocného cukru, ktorý rastlina potrebuje pre svoj rast,“ vysvetľuje enologička z Hubert J.E., Ingrid Vajcziková. Čím teplejšie leto teda máme, tým silnejšie a sladšie hrozno sa nám urodí.

Horúčavy tiež spôsobujú, že hrozno dozrieva skôr, ako je bežné. Príkladom sú nedávne správy o obľúbenom kvasenom nápoji, burčiaku, ktorý sa tento rok začal predávať až o deväť dní skôr.

Stúpajúca teplota však prispieva aj k menej pozitívnemu aspektu. „Spôsobuje rýchly pokles kyselín. Úlohou mňa ako enológa je doviesť drobné nedostatky prírody k dokonalosti, zachovať sviežosť nápoja a vytvoriť tak základ pre harmonické šumivé vína,“ hovorí Ingrid Vajcziková.

Hubert De Luxe potvrdzuje očakávania vinárov

Túto sezónu sa príroda postarala o skvelé teplotné podmienky. Enologička najväčšieho výrobcu sektu na Slovensku vysvetľuje, že vinárom sa darilo aj v iných smeroch: „Ako hovorí jedna slovenská pranostika, v máji vlhko, chladno, bude vína na dno. Je preto veľké šťastie, že sme sa vyhli jarným mrazom či priveľkým zrážkam. Podarilo sa nám tiež ochrániť hrozno pred chorobami a zaistiť, aby ho pražiace slnečné lúče nespálili,“hovorí. Vinári dokonca tvrdia, že tento rok by mohol byť najzaujímavejším za posledných 20 rokov.

Na dohady o tom, aké vína sezóna prinesie, je priskoro. Neskoršie odrody, ako napríklad Rizling Rýnsky či Chardonnay, sa ešte len začali zberať. No keďže Hubert De Luxe vzniká zo skorších odrôd Irsai Oliver, Muškát Ottonel a Moravský muškát, prvé fľašky sú už naplnené. „Naše najpopulárnejšie šumivé víno zatiaľ očakávania nevšedného ročníku potvrdzuje. Môžem povedať, že máme základ pre zaujímavý nápoj s jemnými muškátovými vôňami a sviežou, limetkovo-citrónovou chuťou,“ prezrádza Ingrid Vajcziková.

Zdroj: HUBERT J.E., www.hubertsekt.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Jún 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety