Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Vernisáž Vitis Galéria – Umenie ukryté vo víne

Vernisáž Vitis Galéria – Umenie ukryté vo víne

Umenie a víno k sebe nepochybne patria. Spoločnosť Vitis Pezinok, tradičný výrobca tichých vín na Slovensku, považuje výrobu vína za umenie, usporiadala preto už po tretíkrát výnimočný projekt – súťaž Vitis Galéria. Cieľom projektu je podporiť mladých talentovaných umelcov zo Slovenska. Ich úlohou bolo aj tento rok navrhnúť etiketu na fľaše vín radu Vitis Galéria. Zároveň usporiadala spoločnosť Vitis Pezinok v priestoroch Slovenskej národnej galérie – Galérii insitného umenia SNG v Pezinku vernisáž výstavy všetkých diel, ktoré sa do súťaže zapojili a opäť tak spojila milovníkov vína a umenia.

Po predchádzajúcom úspechu vín Galérie Vitis s umeleckými etiketami sa spoločnosť Vitis Pezinok rozhodla pokračovať v tradícii ich výroby aj tento rok. Na projekte aktívne spolupracuje s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a Slovenskou Národnou Galériou. Témou tretieho ročníka bola „interpretácia diela alebo časti diela umelca, ktorý v minulosti spracoval tému vína“. Kurátor výstavy, Mgr. art. Dávid Čársky, ocenil súťaž aj vysokú kvalitu prihlásených diel mladých umelcov: „Okrem vysokej kvality, vyniká táto súťaž aj v umeleckej tvorivosti a kreativite. Keďže zúčastnení autori sú zväčša študenti alebo absolventi VŠVU, bolo možné očakávať od nich nielen výtvarnú zdatnosť a vyspelosť pri realizácii, ale aj pochopenie posolstva pôvodného umelca.“

Do súťaže bolo prihlásených dvadsaťsedem diel od sedemnástich mladých umelcov, z ktorých komisia vybrala diela troch talentovaných autorov. „Jednotlivé obrazy na troch etiketách výstižne charakterizujú príslušné víno farebnosťou. Dielo Mgr. art. Ladislava Plevu – Impresia (Monet) bude zdobiť etikety bielych vín. Na etiketách červených vín sa objaví Zátišie (Cézanne) Mgr. art. Milana Rubického a etikety ružových vín skrášli Fruit (Mucha) Mgr. art. Vladimíry Bahnovej. Esteticky harmonizujúce, námetovo síce rôznorodé, ale dokonale vyvážené,“ hovorí Dávid Čársky. Víťazné diela budú zdobiť etikety vín z radu Vitis Galéria. Vďaka tomu získavajú vína aj umeleckú a zberateľskú hodnotu.

Výstava obrazov zo súťaže Vitis Galéria prináša všetkých dvadsaťsedem umeleckých diel, vrátane tých víťazných. Milovníci vína a umenia si tieto umelecké diela môžu prísť pozrieť od 4.10.2012 do priestorov Galérie insitného umenia v Pezinku. Umenie skryté vo víne môžete objaviť počas celého roka aj vy s vínami Vitis Galéria.

Zdroj: Vitis Pezinok

Publikované: 09.10.2012

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety