Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Úspešné vína z Villa Vino Rača

Úspešné vína z Villa Vino Rača

03.11.2015

Bratislava, ako hlavné mesto, sa môže pýšiť vinárskou tradíciou rovnako ako Praha, či Viedeň. Kým v Prahe ide skôr o symbolickú výmeru na úrovni 6 hektárov, Viedeň uvádza viac ako 600 hektárov. Bratislava sa môže spolu s jej mestskými časťami pýšiť takmer 500 hektármi vinohradov. Tie najlepšie však nájdete práve v Rači.

Nie je to iba odvolávanie sa na historický príbeh o cisárovnej Márii Terézii a jej záľube v račianskej Frankovke. Svedkom jedinečnej kvality račianskych vín sa stávame aj dnes. Ako to vystihol predseda predstavenstva spoločnosti Villa Vino Rača a.s. Ing. Ján Krampl Csc: „Moderné technologické vybavenie nám umožňuje pretvoriť výnimočnú kvalitu račianskeho hrozna na rovnako výnimočné víno, ktoré v sebe odráža unikátnu polohu, mikroklímu a špecifiká minerálneho podložia.“ V jednej vete je zhrnuté všetko. Dnes je Villa Vino Rača a.s. jediné vinárstvo na území Bratislavy, ktoré prináša najvzácnejšie kovy z tých najprestížnejších svetových i domácich súťaží. Len v tomto roku sme získali asi 130 zlatých a strieborných medailí z najprestížnejších domácich a zahraničných súťaží.

Pripomeňme si to podstatné za rok 2015: Zo súťaže Vinalies Paris sme priviezli hneď tri zlaté medaile, medzi ktorými nemohli chýbať hneď dve Frankovky modré (Hrozienkový výber, ľadové víno). Veľkú zlatú medailu získal aj unikátny ľadový Tramín červený až v Izraeli.

Obrovskú radosť nám priniesla správa o zisku Grand médaile d´Or na kanadskej súťaži Sélections Mondiales des Vins v Quebeku, kde Rizling vlašský slamové víno r. 2008 sa stal jedným z 13 najlepších vín súťaže. Žiaľ, víno je beznádejne vypredané.

Výnimočné víno z výnimočného terroir. Tak sa dá charakterizovať Müller Thurgau AOV - Exclusive r. 2014 z vlastných viníc. Okrem toho že sa umiestnil v najlepšej stovke vín Národného salónu vín, získal tri tituly šampióna výstav a desiatku zlatých medailí. Najcennejšia zlatá medaila je určite zo súťaže AWC Vienna, kde bolo zúčastnených takmer 12 000 vín. Dôstojnými sekundantmi sú aj ďalšie malokarpatské vína: Rizling vlašský AOV r. 2014 Exclusive – Národný salón vín, Vetlinské zelené AOV r. 2014 Exclusive 3× zlatý.

Villa Vino Rača a.s. patrí medzi vinárstva, ktorých vína sú pravidelne súčasťou expozície Národného salónu vín. Po úspešnom minulom roku, keď sa do salónu prebojovalo 6 vín, sa rovnaký počet dostal do najlepšej stovky slovenských vín aj v tomto roku. Pozoruhodné je, že jedno víno sa do salónu dostalo dva krát za sebou, čo je naozaj ojedinelé. Víno, ktoré tento husársky kúsok dokázalo je čo iné ako Račianska Frankovka modrá. V súvislosti s Račou sa najčastejšie hovorí o odrode a víne - Frankovka modrá, čoho dôkazom sú ďalšie umiestnenia vín z tejto pre nás výnimočnej odrody.

Cisárska Frankovka modrá rosé priniesla medailu z francúzskej súťaže Concours mondial du Rose v Cannes. Frankovka modrá Exclusive 2013, neskorý zber získala celkovo 5 zlatých. Tereziánska Frankovka modrá má okrem zlatých medailí aj dva tituly šampióna výstav. Frankovka modrá hrá v Rači predsa len prím. Súčasná zbierka ocenení je dôkazom, že naši predkovia a ani samotná panovníčka Mária Terézia sa nemýlili keď si obľúbili vína z Rače. Nech už si vyberiete akékoľvek víno s našim rukopisom, nech je pre vás pôžitkom.

Zdroj: Villa Vino Rača, www.villavinoraca.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety