Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Tento rok vinohradníkom neprial

Tento rok vinohradníkom neprial

Poveternostné podmienky sa obzvlášť negatívne podpísali pod tohtoročnú úrodu. "Robím vo vinohradoch už 30 rokov, a takýto zlý rok ešte nebol," posťažoval sa predseda Malokarpatskej vínnej cesty Milan Pavelka.

Pezinok a okolie postihlo krupobitie, ktoré zničilo úrodu vo vinohradoch na 80, niekde až na 100 percent. "Na vinič bol potom vysoký tlak hubovitých chorôb, peronospóry i múčnatky. Niečo také tu nepamätáme, aby v takom širokom páse boli až natoľko poškodené vinice. Vždy to zasiahlo len dáku lokalitu, teraz možno povedať, že zlé počasie devastovalo katastre až štyroch vinohradníckych obcí na Pezinsku," dodal Pavelka.

O čosi optimistickejšie sa vyjadril generálny riaditeľ Vino Villa Rača Ján Krampl. "Keď sa mám vyjadriť ku kvalitatívnym parametrom hrozna, tak si myslím, že je to jeden z najzložitejších ročníkov z hľadiska klimatických pomerov. Bolo menej slnečného svitu, vinohradnícke mikroregióny zasiahli silné dažde, víchrice aj ľadovec. Vinice napadli choroby i škodcovia. Úrody môžu byť o 30, 50 i viac percent nižšie.

V račianskych vinohradoch Krampl hospodári už 50 rokov. "Boli rôzne výkyvy v úrodách hrozna čo do obsahu cukornatosti, výlisnosti a podobne. Každý rok však má svoje osobitné čaro. Raz je viac kyselín, inokedy viac extraktívnych a vonných látok, alebo potom vyšší obsah cukru. Ale ako zvyknú vinohradníci hovoriť, nepoznáme zlý rok. Je len rok dobrý a lepší. Preto si myslím, že aj v tomto ročníku si spotrebiteľská verejnosť nájde vo víne tie chuťové vlastnosti, ktoré hľadá. Vždy sa nájde dostatok vzoriek, ktoré dobre reprezentujú rajón i danú vinohradnícku oblasť. Bude teraz veľmi záležať na majstrovstve vinárskych technológov, aby sa na trh dostalo kvalitné víno," dodal Krampl.

Zdroj: www.agroserver.sk

Publikované: 29.09.2010

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety