Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Tento rok vinohradníkom neprial

Tento rok vinohradníkom neprial

Poveternostné podmienky sa obzvlášť negatívne podpísali pod tohtoročnú úrodu. "Robím vo vinohradoch už 30 rokov, a takýto zlý rok ešte nebol," posťažoval sa predseda Malokarpatskej vínnej cesty Milan Pavelka.

Pezinok a okolie postihlo krupobitie, ktoré zničilo úrodu vo vinohradoch na 80, niekde až na 100 percent. "Na vinič bol potom vysoký tlak hubovitých chorôb, peronospóry i múčnatky. Niečo také tu nepamätáme, aby v takom širokom páse boli až natoľko poškodené vinice. Vždy to zasiahlo len dáku lokalitu, teraz možno povedať, že zlé počasie devastovalo katastre až štyroch vinohradníckych obcí na Pezinsku," dodal Pavelka.

O čosi optimistickejšie sa vyjadril generálny riaditeľ Vino Villa Rača Ján Krampl. "Keď sa mám vyjadriť ku kvalitatívnym parametrom hrozna, tak si myslím, že je to jeden z najzložitejších ročníkov z hľadiska klimatických pomerov. Bolo menej slnečného svitu, vinohradnícke mikroregióny zasiahli silné dažde, víchrice aj ľadovec. Vinice napadli choroby i škodcovia. Úrody môžu byť o 30, 50 i viac percent nižšie.

V račianskych vinohradoch Krampl hospodári už 50 rokov. "Boli rôzne výkyvy v úrodách hrozna čo do obsahu cukornatosti, výlisnosti a podobne. Každý rok však má svoje osobitné čaro. Raz je viac kyselín, inokedy viac extraktívnych a vonných látok, alebo potom vyšší obsah cukru. Ale ako zvyknú vinohradníci hovoriť, nepoznáme zlý rok. Je len rok dobrý a lepší. Preto si myslím, že aj v tomto ročníku si spotrebiteľská verejnosť nájde vo víne tie chuťové vlastnosti, ktoré hľadá. Vždy sa nájde dostatok vzoriek, ktoré dobre reprezentujú rajón i danú vinohradnícku oblasť. Bude teraz veľmi záležať na majstrovstve vinárskych technológov, aby sa na trh dostalo kvalitné víno," dodal Krampl.

Zdroj: www.agroserver.sk

Publikované: 29.09.2010

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety