Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
TAJNA VINTAGE REPORT 2019

TAJNA VINTAGE REPORT 2019

12.03.2020

VINOHRAD

Ročník 2019 uzavrel trojicu nadpriemerne teplých rokov 2017, 2018 a 2019. Aj keď bola priemerná teplota o 0,2°C nižšia oproti minulému roku (2018 – 12,3 °C  a 2019 - 12,1 °C), môžeme konštatovať, že sa jednoznačne potvrdzuje trend otepľovania, ktorý ide ruka v ruke s trendom znižovania celkového úhrnu zrážok (2019 - 578,1 mm).Jarné práce išli podľa plánu. Rez bol dokončený 15.3. a viazanie vinohradu 1.4. Na hone SARI sa nám vo veľmi skorom termíne 28.2., podarilo zasiať GreenMix, bio zmes ktorá tvorí základ organickej starostlivosti o našu pôdu.

Pučanie začalo 2.4. U všetkých odrôd zhruba v očakávanom  čase, okrem Cabernetu Sauvignon, ktorý začal pučať o 10 dní neskôr ako je štandard. Toto malo pravdepodobne aj dosť zásadný vplyv na to, že celkové dozrievanie v tomto roku bolo podpriemerné. Celkovo sme zaznamenali výrazne studený máj, kedy teploty klesli aj pod nulu. 10.5. nám prízemné mrazy zasiahli Rizling vlašský a Ruland šedý vo vinohrade SARI. Studený máj posunul obdobie kvitnutia na jún kedy sa prvé kvety objavili až 5.6. a v plnom kvete nakoniec spadlo ešte aj 18 mm zrážok.Vo fáze intenzívneho rastu bolo teplé, ale hlavne suché počasie, čo malo za následok pomalý rast. Vďaka tomu sa zelené prace zvládli bez stresu v rámci termínu. Nedostatok vlahy spôsobil, že sme vrchy viniča ožínali iba dvakrát, čo v porovnaní s rokom  2018, kedy sa ožínalo až štyrikrát. Suché počasie sa odrazilo aj na celkovej úrode hrozna ktorá bola o 15% nižšia ako sme očakávali. Pokles bol najmä na odrodách burgundského typu, kde Chardonnay malo o 30% nižšiu váhu strapca ako je štandard. Opačne ale jeho kvalita bola nadpriemerná.

KAMPAŇ

Kampaň sme zahájili 21.augusta 2019 (Müller Thurgau), a ukončili 15.novembra 2019 s posledným zberom Cabernetu Sauvignon. Počas celého obdobia zberu sme nezaznamenali výdatné zrážky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu úrody. Od začiatku kampane až do stredu septembra ovplyvňovali kvalitu hrozna výrazne teplé dni a studené noci. Tento výrazný rozdiel denných a nočných teplôt mal pozitívny vplyv na vyšší obsah kyselín. Naproti tomu hrozno, ktoré sa oberalo v druhej polovici septembra už strácalo kyseliny celkom rýchlo.

Kvôli tomu sme  nosné odrody, ako Sauvignon a Rizling vlašský, oberali na viackrát. Toto nám pomohlo zachovať primárnu aromatiku a kyseliny prvými zbermi a štruktúru a telo poslednými. Záver kampane ovplyvnila nízka výlisnosť hrozna, ktoré bolo v niektorých momentoch doslova zhrozienkovatené. Samozrejme to malo vplyv na nadpriemernú cukornatosť hrozna, vysoký extrakt a alkohol hlavne pri červených vínach.

TECHNOLÓGIA VÝROBY VÍNA

Pod strechu sme dostali zdravotne výborný materiál, pričom sme nezaznamenali žiadne vážne problémy v procese kvasenia. Časť bielych odrôd z rady FRESH (Müller Thurgau a Sauvignon)  prešla cez kryomacerátor. Táto technológia nám pomáha uvoľniť zo šupiek zložky podporujúce primárnu arómu. Výnimočne sme túto technológiu použili aj na Chardonnay, čo nás vo výsledku veľmi milo prekvapilo. Ďalšia etapa -  malolaktická fermentácia červených vín prebiehala takisto bez problémov, pričom sme hodnoty kyseliny jablčnej dostali skoro na nulu. Aj tento rok sme obohatili našu barikovú pivnicu o 44 nových francúzskych sudov, ktoré sa postupne do konca roka naplnili veľmi sľubným materiálom.

VÍNA

Studené noci a teplé dni v prvej fáze zberu mali zásadne pozitívny vplyv na sviežosť, primárnu aromatiku a vysokú úroveň kyselín v bielych a rosé vínach ročníka 2019. Červené vína tohto ročníka budú omnoho ovocnejšie, aromatickejšie a celkovo rafinovanejšie oproti ročníkom 2017 a 2018. Tým, že sme si dali záležať na viacerých zberoch z každej odrody (cukornatosť hrozna od 24 do  26 °NM), budú mať vína o trochu nižší alkohol (14,5 – 15 %) oproti predchádzajúcim dvom rokom, čo im však zvýši ich celkovú eleganciu. Kolekcia FRESH dostane svojho nového člena, a to Rizling vlašský, ktorý presne spĺňa požiadavky tejto rady. Krásna primárna aromatika, ovocná chuť a šťavnaté kyselinky ho predurčujú na letné terasy a grilovačky. Najviac sme však hrdí na novinku v kategórii rosé vín. Konečne uzrie svetlo sveta panenské víno z nového vinohradu Nad Hoferskou a to Cabernet Franc rosé. Jednoznačne potvrdzuje,  že táto odroda nám bude dávať nielen veľké červené vína, ale aj krásne roséčka, len vo výnimočných ročníkoch a tým 2019 bol.

Zdroj: TAJNA vineyards and winery, www.vinotajna.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Júl 2020  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety