Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Račianska frankovka zachránila Máriu Teréziu

Račianska frankovka zachránila Máriu Teréziu

12.12.2017

Počas tohto roka si viacerí milovníci račianskeho vína pripomenuli dôležité výročie. Presne pred 250 rokmi ochutnala cisárovná Mária Terézia Račiansku frankovku. Tá jej zachutila natoľko, že pre červené víno z Rače vystavila dekrét privilegovaného nápoja, ktorý sa môže dodávať na cisársky dvor vo Viedni s právom pestovať tereziánsku račiansku frankovku. Račanom navyše zľavila časť dane z vína.

Začiatkom roka 1767 postihli viacerých členov cisárskej rodiny kiahne. Tie nemali koncom mája zľutovanie ani so samotnou cisárovnou. Mária Terézia po oslave svojich 50. narodenín ochorela na kiahne až tak, že prijala aj posledné pomazanie. Keď sa o tom dopočul račiansky farár Radochányim, poslal jej sud s Račianskou frankovkou. Práve jej sa pripisujú liečivé účinky, keďže o necelý mesiac sa Mária Terézia uzdravila. Následne cisárovná pozvala farára z Rače na cisársky dvor a darovala mu bohoslužobné rúcho vyšívané zlatom. Od tých čias si cisárovná korunovaná v Bratislave Račiansku frankovku vždy priala mať vo svojich cisárskych pivniciach.

Račianska frankovka bola kedysi známa aj pod názvami Lampart, Limburské či Francula. Liečivé účinky Račianskej frankovky sa vraj využívali už v stredoveku na liečbu reumatických a horúčkovitých ochorení. Podľa viacerých odborníkov má Račianska frankovka antioxidačné, protizápalové, protiplesňové, antialergické a protirakovinové účinky. Chráni taktiež pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Račianska frankovka nechutila len Márii Terézii. Do Rače na víno sa chodilo už v 17. storočí, keď Pálffyovci dali Račanom právo čapovať víno. O rozvoj račianskeho vinohradníctva sa v 18. storočí zaslúžil najmä Mikuláš Pálffy. Račianske víno sa vyvážalo cez Rakúsko aj do Sliezska. Veľa sa ho pilo v Bratislave.

Spoločnosť Villa Vino Rača je v súčasnosti najväčším producentom Račianskej frankovky. Vo svojej produkcii má viacero značiek frankovky. Vína Račianska frankovka z roku 2015 a Frankovka modrá 2015 Exclusive boli v tomto roku zaradené medzi 100 najlepších slovenských vín v najvyššej súťaži Národný salón vín SR. V Bratislave sa každý rok koná festival Frankovky modrej. Vinárstvo Villa Vino Rača taktiež organizuje medzinárodný festival Frankovky modrej, ružových a šumivých vín. Tento rok bol už dvanástym ročníkom.

Zdroj: Villa Vino Rača, www.villavinoraca.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
  Máj 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Uprednostňujete pri kúpe vína tie, ktoré získali medailu?

áno, ocenenie symbolizuje kvalitu vína

áno, ale iba z medzinárodnej súťaže

nie, nemá to na mňa vplyv

Ďalšie ankety