Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Príbeh vínom písaný

Príbeh vínom písaný

20.09.2016

Hovorí sa, že dobré víno má mať dušu, emócie a silný príbeh. Víno značky Golguz z regiónu Hlohovec také je. Hrdí sa titulom Víno roka, jeho autori zasa ocenením Vinárstvo roka. Víno zaujalo doma, žne úspechy v zahraničí. Práve pre tie emócie a dušu.

Víno z Golguzu má silný príbeh. Podpis pod ním má Ferdinad Fussmann. Na Hlohovecko prišiel pre sto rokmi, okrem vinára a vinohradníka bol možno aj vizionár. História o ňom šesťdesiat rokov mlčala. O to tajomnejší a silnejší je odkaz, ktorú tu zanechal.

Životný príbeh Ferdinanda Fussmanna je vínom písaný. V roku 1916 odkúpil vinohrady medzi Hlohovcom a Sereďou od zkrachovaného vinára neznámy cudzinec. Rodák z Mariboru s podnikateľským citom sa usídlil vo vinohradníckom sídle na Pannonii. Začal vyrábať víno, dal domácim prácu a ako sa uvádza v dobových dokumentoch – bol hlavne človek, čo si vážil ľudí a slušne sa k nim správal. Onedlho vyrobil ročne 6000 hektolitrov vína, stal sa  najväčším producentom na Slovensku, dokonca aj v predvojnovom Československu.„Vyrobiť v tom čase také množstvo vína, ručne, bez techniky a dokázať ho predať, to už niečo znamenalo,“ pripomína riaditeľ múzea v Hlohovci Jozef Urminský, hlavný zostavovateľ mozaiky života tajomného pána Fusmmanna. „História mesta Hlohovec bola na toto meno neuveriteľne skúpa, hoci ho možno považovať za zakladateľa moderného vinárstva v celom regióne. Bola to mravčia robota, trvalo roky vypátrať a zozbierať informácie o Fussmannovi, ale podarilo sa.“ Hlavne vďaka Urminskému vznikol filmový dokument o tomto vinárovi pod názvom Príbeh vínom písaný, ktorý na Pannonii uviedli slávnostne do života začiatkom septembra.

Ale späť do histórie. Fussmann sa rozhodol ostať v regióne aj po vypuknutí druhej svetovej vojny a vďaka vplyvu sa mu podarilo dostať výnimku, aby jeho rodinu nedeportovali do koncentračných táborov. O dva roky neskôr predsa len zverstvám nacizmu neunikol a 5. októbra 1944 skončila životná púť rodiny Fussmannovcov v plynovej komore v Osvienčime. Zachránil sa len jediný člen. Syn Oskar.

„Asi preto, že sa rozhodol ísť s trnavskou posádkou bojovať v roku 1944 do Slovenského národného povstania. Krátko na to poslali rodinu Fusmannovcov do Osvienčimu. Po skončení vojny sa Oskar vrátil na usadlosť do Pannonie, radšej si zmenil priezvisko na Foltýn a hospodáril tu až do roku 1948, kým mu majetok nezhabali komunisti. Presťahoval sa do Bratislavy, neskôr odišiel do Nemecka, pri Mannheime založil múzeum vinárstva a učil na vysokej škole,“ dopĺňa Jozef Urminský.Popri tomto príbehu sa o desaťročia neskôr začal odvíjať iný, aby sa vo finále oba príbehy preplietli. Na konci minulého storočia vznikla v Hlohovci agrofarma Food Farm zaoberajúca sa živočíšnou i rastlinnou výrobou. Vo svojom názve má začiatočné písmená FF, podobne ako Ferdinand Fussmann, no o veľkom vinárovi sprvoti ani nechyrovala.

Vladimír Mosný, výkonný riaditeľ spoločnosti Food Farm. „Vzhľadom na dobré hospodárske výsledky sme v roku 2004 rozšírili naše portfolio o výrobu vína. Veď Hlohovecko je región vína s bohatou tradíciou, viníc naokolo je viac ako dosť. Rozhodli sme sa skúpiť aj vinohrady okolo Pannonie, vrátane usadlosti. Tie dlho patrili štátnym majetkom, ale vrámci reštitúcie si na tento majetok uplatnil právo Ivan Foltýn. Bol to vnuk Ferdinanda Fussmanna a syn Oskara Foltýna, ktorý medzitým zomrel . Som hrdý, že som bol pri transakcii, keď sme s ním podpísali kúpno-predajnú zmluvu. Aspoň čiastočne sme odškodnili túto rodinu a dostali možnosť objaviť a zveľadiť región, ktorý produkuje kvalitné vína oceňované nielen u nás, ale aj v zahraničí," dodal Mosný.

V zime 2013 sa usadlosťou Pannonia prehnala búrka. Silná, desaťročná. Lámala konáre, vyvracala stromy od koreňov. Keď stíchla, na jednom mieste, z húštiny popadaných stromov, kríkov a tují vystúpil pamätník. „Netušili sme, že tam niečo je. Bol akoby chránený stromoradím, dlhé desaťročia. Obnovili sme ho, dnes má v Pannonii svoje čestné miesto a každý rok sa pri ňom stretávame. Zistili sme, že ho dal postaviť hneď po vojne Fussmannov syn Oskar na pamiatku rodiny. Symbolizuje večný oheň, preto dostal názov Ohnivá pochodeň. Teraz sa pýtam – je toto všetko náhoda? Symbolika začiatočných písmen FF - veľkého vinára, ktorý bohatstvo „odovzdal“ firme Food Farm, ktorá má vinárstvo roka? Možno to tak všetko malo byť,“ odpovedá si na rečnícku otázku Vladimír Mosný.A kde sa vytratili stopy po Fussmannovom vnukovi Ivanovi Foltýnovi? Tie posledné boli z Južnej Ameriky spred desiatich rokov, kde sa vraj natrvalo usadil.

Začiatkom septembra tohto roka sa na Pannonii, v rozsiahlom a slávnostne vyzdobenom vinohradníckom dvore zišli stovky ľudí. Priatelia vína, histórie, tradícií, dobrej nálady, aj vzácni hostia. Prišli na „storočné“ vinobranie, podujatie pri príležitosti 100. výročia príchodu Ferdinanda Fussmanna do tohto regiónu. Práve tu enológ, vinár, spisovateľ prof. Fedor Malík, riaditeľ múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok spolu s hostiteľmi uviedli do života filmový dokument o Ferdinandovi Fussmannovi a vinárstve Golguz. Má názov - Príbeh vínom písaný. Na cestu ho poliali kvapkami vína zo špeciálnej edície z tých najlepších odrôd Golguzu.

„Príbeh Ferdinanda Fusmanna je pre nás veľkou inšpiráciou. Bol uznávaný vinár, výborný manažér. Jeho víno sa pred sto rokmi predávalo dokonca v Anglicku a mal vlastnú predajňu v Prahe. Čo on pred sto rokmi začal, v tom my dnes pokračujeme. Základ dobrého vína – teda dostatok slnečných lúčov, vzácny pôdny reliéf na úpätí Považského Inovca i blahodarnú vodu od Váhu sme dostali do vienka. Máme tu Fussmannovu indíciu, ako na to a k tomu tím kvalitných odborníkov, ktorý nášmu vínu z Golguzu dodáva emócie a dušu. Aj preto je dnes Golguz úspešný,“ dodal na záver riaditeľ vinárstva Golguz Miloš Holík.

Zdroj: Food Farm - GOLGUZ, www.golguz.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety