Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Prestížna súťaž zviditeľní Slovensko a jeho vína

Prestížna súťaž zviditeľní Slovensko a jeho vína

Už o necelé dva týždne sa Bratislava stane „mekkou“ vinárov, keď sa do hlavného mesta Slovenska zíde takmer tristo renomovaných degustátorov na svetovú súťaž Concours Mondial de Bruxelles (CMB) 2013. Súťaž sa bude konať od 10. do 12. mája v bratislavskom výstavisku Incheba v hale B1.

Jubilejný dvadsiaty ročník tejto prestížnej súťaže sa koná prvýkrát mimo teritória západnej Európy. Sme preto veľmi radi, že práve Bratislava sa zaradí k známym vinárskym mestám ako Bordeaux, Valencia či Palermo,“ povedala generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Marta Kučerová. Vinári zo 138 krajín prihlásili do súťaže CMB 2013 až 8200 vzoriek vín, čo je najviac v dvadstaťročnej histórii súťaže. Rekordný je aj počet 214 vzoriek od slovenských vinárov. Súťažné vzorky bude hodnotiť takmer 300 degustátorov z 50 krajín. Slovensko medzi nimi zastupuje 22 popredných vinárov, enológov, novinárov.

Som rád, že CMB sa koná práve na Slovensku. Jedným z cieľov súťaže je prezentovať nové trendy v oblasti vinárstva a zaujímavé vinárske regióny. Na Slovensku sme našli jedno aj druhé,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii prezident CMB Baudouin Havaux. 

Pokiaľ ide o samotnú súťaž, posudzovať sa bude podľa Stobodového systému Medzinárodnej únie enológov (UIOE) pre hodnotenie vína. Jednotlivé kategórie sú vzhľad, vôňa a chuť a hodnotí sa v nich čírosť, kvalita, intenzita, jemnosť a perzistencia teda stálosť jednotlivých vín. Najviac bodov môže vzorka získať za kvalitu chuti, až 22 a celkový výsledok výrazne ovplyvní aj celkový dojem, kde môžu degustátori vzorke  prideliť až 11 bodov. Vína, ktoré získajú 95 až 100 bodov sú označené za výnimočné, s bodovým rozpätím 90 až 94 sú vynikajúce.

Zahraniční novinári sa presvedčia, aké sú tu dobré vína. Aj podľa mňa je na Slovensku množstvo unikátnych vín, pričom ich kvalita za posledné roky rapídne vzrástla. Prezentácia na CMB v Bratislave je pre slovenských vinárov zároveň veľkou príležitosťou, ako sa dostať na medzinárodnú mapu vína,“ skonštatoval vyslanec vinárskej súťaže  Thomas Brandl.

Vzorky vína prídu do Bratislavy špeciálnymi chladiacimi kamiónmi z Belgicka 6. mája 2013. Musia byť starostlivo uložené, aby sa usadili všetky triesloviny a víno sa tzv. upokojilo. Každých 5 minút bude 250 vybraných a náležite zaškolených študentov otvárať, nalievať a roznášať nové vzorky. Tento časový limit musí byť dodržaný aj kvôli zabezpečeniu požadovanej teploty vzoriek. Tzv. maskovanie fliaš zabezpečujú organizátori z CMB, ktorí pridelia každej vzorke kód. Prístup k dešifrovaniu týchto kódových označení má iba 15 ľudí.

Súťaž vinárov Concours Mondial de Bruxelles je považovaná za jednu z najväčších a najprestížnejších podujatí medzinárodného vinárskeho kalendára. Slovensko je prvou krajinou východného bloku v ktorej sa súťaž uskutoční. O organizáciu sa uchádzali aj Česko a Maďarsko. Predstavíme sa kvalitnými vínami, vínnou kultúrou a vinárskymi destináciami. Aj z týchto dôvodov je garantom a spoluorganizátorom CMB Slovenská agentúra pre cestovný ruch. „Vinárskej jury predstavíme v rámci sprievodného programu 14 slovenských vinárstiev, pre zahraničných novinárov zorganizujeme infocestu, kde ukážeme prierez slovenskými vinohradníckymi oblasťami vrátane Tokaja,“ informovala generálna riaditeľka SACR Marta Kučerová.

Zdroj: SACR

Publikované: 01.05.2013

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety