Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Nové vydania vín zo Château Miraval

Nové vydania vín zo Château Miraval

04.05.2015

Len pred časom sa dostala do svetového vinárskeho povedomia burgundsky tvarovaná fľaša ružového vína z Provensálska. Vznikla z vinárskej vášne Brada Pitta a Angelina Jolie, v spolupráci s rodinou Perrin, ktorá je vlastníkom slávneho Château de Beaucastel. V týchto dňoch, ako výhradný dovozca pre Slovensko, uvádzame na náš trh už tretie vydanie ich spoločného úsilia.

Slávny pár po niekoľkoročnom prenájme kúpil Château Miraval v roku 2012. Spočiatku nemali v pláne rozšíriť svoje pole pôsobnosti o vinárstvo. „Pravdupovediac, pôvodne sme hľadali len akúsi európsku základňu pre našu rodinu, nejakú inú časť sveta, ktorá nás zaujíma a tiež miesto, kde môžu naše deti voľne pobehovať bez toho, aby boli vystavované celebritnému Hollywoodu,“ povedal Pitt a dodal: „Potom sme však objavili čaro Miravalu a vznikla myšlienka, ktorá stále rastie.“ Hneď na začiatku náročnej cesty sa Pitt obrátil na rodinu Perrin, ktorá je jedným z vedúcich vinárskych rodov celého územia Rhôny a predstavuje absolútnu špičku tejto apelácie.

Okolo vína vznikol značný rozruch už pred uvedením na trh, kedy sa polemizovalo hlavne o jeho kvalite. Našťastie už kvalita prvého ročníka tohto ružového vína umlčala kritikov a neprajníkov. Debutové Côtes de Provence Rosé Miraval 2012 získalo úžasných 90 bodov od Wine Spectatora a bolo zaradené medzi top 100 vín sveta 2013. Druhé vydanie tohto vína, ročník 2013 vedúci redaktor periodika Wine Spectator - James Molesworth opísal víno ako ľahké, čisté a chladivé, vykazujúce najmä tóny okvetných lístkov ruží a jahôd v kombinácii s tónmi bielej čerešne, v závere s peknou guľatosťou a kamenistou mineralitou. V odbornom časopise Decanter víno dokonca získalo skvelých 91 bodov.

A aký je nový ročník 2014? Zostane víno jedným z najžiadanejších rosé sveta?

Myslíme si že áno. Víno má stále krásnu, svetlo ružovú farbu. Vôňa je vedená bielymi kvetmi, malinami a zrelými broskyňami. V ústach sa chuť nesie v tónoch červených bobuľovín, lesných jahôd a minerality, ktorá reprezentuje pôdu a dáva vínu veľkolepú sviežosť a jemnú slanosť. Má až nečakanú dĺžku a veľkú vyváženosť medzi ovocím a mineralitou. Château Miraval Rosé 2014 je dokonalým a jedinečným stelesnením nezameniteľného šarmu Provensálska.
 
Premiérovo biely Miraval na Slovensku.

Druhá, menšia časť vinohradov Miravalu sa nachádza v hornatejšej apelácii Coteaux Varois, ktorá v porovnaní s Côtes de Provence má viac kontinentálne podnebie. Chudobnejšie vápencové pôdy vrchov a roklín sa preferujú pre minerálnejšie biele vína vyrobené z odrôd Rolle a Grenache Blanc. Práve z tejto apelácie pochádza biele vydanie Miravalu, Blanc Coteaux Varoix, ktoré premiérovo uvádzame na náš trh.

Miraval Blanc Coteaux Varoix 2013

Na zložení vína sa podieľa dvojica odrôd, 95% tvorí Rolle (Vermentino) a zvyšných 5% Grenach Blanc . 90% vína sa vinifikovalo v nerezových tankoch a zvyšných 10% v dubových sudoch s batonážou. Víno disponuje trblietavou, krištáľovo čistou svetlou farbou. Intenzívna a komplexná vôňa je vedená bielymi kvetmi, zrelým bielym ovocím s dotykom minerality. Chuť je svieža, bohatá a intenzívna. Víno disponuje príkladnou rovnováhou medzi ovocím a mineralitou, ktorá vrcholí v lahodnom závere.

Celebritní vinári sú často sprevádzaný pohŕdavo znejúcimi prívlastkami svojich vín. Vydaním nových vín Miravalu, Brad Pitt, Angelina Jolie a Marc Perrin udusili všetky pochybovačné hlasy a potvrdili mimoriadnu kvalitu svojich vín, ktoré sú hodné záujmu všetkých serióznych milovníkov vína.

Zdroj: Vino dei vini, www.vinodeivini.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety