Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Nové vydania vín zo Château Miraval

Nové vydania vín zo Château Miraval

04.05.2015

Len pred časom sa dostala do svetového vinárskeho povedomia burgundsky tvarovaná fľaša ružového vína z Provensálska. Vznikla z vinárskej vášne Brada Pitta a Angelina Jolie, v spolupráci s rodinou Perrin, ktorá je vlastníkom slávneho Château de Beaucastel. V týchto dňoch, ako výhradný dovozca pre Slovensko, uvádzame na náš trh už tretie vydanie ich spoločného úsilia.

Slávny pár po niekoľkoročnom prenájme kúpil Château Miraval v roku 2012. Spočiatku nemali v pláne rozšíriť svoje pole pôsobnosti o vinárstvo. „Pravdupovediac, pôvodne sme hľadali len akúsi európsku základňu pre našu rodinu, nejakú inú časť sveta, ktorá nás zaujíma a tiež miesto, kde môžu naše deti voľne pobehovať bez toho, aby boli vystavované celebritnému Hollywoodu,“ povedal Pitt a dodal: „Potom sme však objavili čaro Miravalu a vznikla myšlienka, ktorá stále rastie.“ Hneď na začiatku náročnej cesty sa Pitt obrátil na rodinu Perrin, ktorá je jedným z vedúcich vinárskych rodov celého územia Rhôny a predstavuje absolútnu špičku tejto apelácie.

Okolo vína vznikol značný rozruch už pred uvedením na trh, kedy sa polemizovalo hlavne o jeho kvalite. Našťastie už kvalita prvého ročníka tohto ružového vína umlčala kritikov a neprajníkov. Debutové Côtes de Provence Rosé Miraval 2012 získalo úžasných 90 bodov od Wine Spectatora a bolo zaradené medzi top 100 vín sveta 2013. Druhé vydanie tohto vína, ročník 2013 vedúci redaktor periodika Wine Spectator - James Molesworth opísal víno ako ľahké, čisté a chladivé, vykazujúce najmä tóny okvetných lístkov ruží a jahôd v kombinácii s tónmi bielej čerešne, v závere s peknou guľatosťou a kamenistou mineralitou. V odbornom časopise Decanter víno dokonca získalo skvelých 91 bodov.

A aký je nový ročník 2014? Zostane víno jedným z najžiadanejších rosé sveta?

Myslíme si že áno. Víno má stále krásnu, svetlo ružovú farbu. Vôňa je vedená bielymi kvetmi, malinami a zrelými broskyňami. V ústach sa chuť nesie v tónoch červených bobuľovín, lesných jahôd a minerality, ktorá reprezentuje pôdu a dáva vínu veľkolepú sviežosť a jemnú slanosť. Má až nečakanú dĺžku a veľkú vyváženosť medzi ovocím a mineralitou. Château Miraval Rosé 2014 je dokonalým a jedinečným stelesnením nezameniteľného šarmu Provensálska.
 
Premiérovo biely Miraval na Slovensku.

Druhá, menšia časť vinohradov Miravalu sa nachádza v hornatejšej apelácii Coteaux Varois, ktorá v porovnaní s Côtes de Provence má viac kontinentálne podnebie. Chudobnejšie vápencové pôdy vrchov a roklín sa preferujú pre minerálnejšie biele vína vyrobené z odrôd Rolle a Grenache Blanc. Práve z tejto apelácie pochádza biele vydanie Miravalu, Blanc Coteaux Varoix, ktoré premiérovo uvádzame na náš trh.

Miraval Blanc Coteaux Varoix 2013

Na zložení vína sa podieľa dvojica odrôd, 95% tvorí Rolle (Vermentino) a zvyšných 5% Grenach Blanc . 90% vína sa vinifikovalo v nerezových tankoch a zvyšných 10% v dubových sudoch s batonážou. Víno disponuje trblietavou, krištáľovo čistou svetlou farbou. Intenzívna a komplexná vôňa je vedená bielymi kvetmi, zrelým bielym ovocím s dotykom minerality. Chuť je svieža, bohatá a intenzívna. Víno disponuje príkladnou rovnováhou medzi ovocím a mineralitou, ktorá vrcholí v lahodnom závere.

Celebritní vinári sú často sprevádzaný pohŕdavo znejúcimi prívlastkami svojich vín. Vydaním nových vín Miravalu, Brad Pitt, Angelina Jolie a Marc Perrin udusili všetky pochybovačné hlasy a potvrdili mimoriadnu kvalitu svojich vín, ktoré sú hodné záujmu všetkých serióznych milovníkov vína.

Zdroj: Vino dei vini, www.vinodeivini.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety