Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Národný salón vín SR 2011 je otvorený

Národný salón vín SR 2011 je otvorený

6. ročník Národného salónu vín Slovenskej repbuliky bol slávnostne otvorený šiesteho septembra.

V dňoch 27.-28. júna 2011 Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku uskutočnil šiesty ročník výberovej súťaže Národný salón vín Slovenskej republiky 2011. Cieľom tejto jedinečnej vinárskej súťaže je vybrať 100 najlepších slovenských vín pre ročník 2011/2012 a predstaviť ich ako laickej tak i odbornej verejnosti.

Víťazných sto najlepších vín pre ročník 2011/2012 pochádza z pivníc 33 vinárov z celého Slovenska. V stovke sa umiestnilo najviac vín z ročníka 2009 – až 48. Vín ročníka 2010 je tu zastúpených len 35. Ostatné vína sú staršie. Spomedzi sto najlepších vín je až 55 červených. 37 vín je bielych a 8 ružových.

Najvyššie hodnotenými vínami v jednotlivých kategóriách sa stali tieto vína:

tiché biele suché - Muškát moravský 2010 - Karpatská perla, s.r.o.
tiché biele polosuché a polosladké - Tramín červený 2009 bobuľový výber - VPS s.r.o.
tiché ružové suché polosuché a polosladké - Cabernet sauvignon rosé 2010 - Vinkor
tiché červené suché - Pinot noir 2009 výber z hrozna - Víno Mrva Stanko, s.r.o.
tiché červené polosuché a polosladké - Don Velder 2010 polosuché - Agro Movino, s.r.o.
prírodne sladké - Cabernet sauvignon 2009 hrozienkový výber - Malokarpatská vinohradnícka spol., s.r.o.,
tokajské - Tokajská výberová esencia 1999 - Tokaj Co., s.r.o.
šumivé vína - Hubert de Luxe

Vína ročníka 2010 – najmä tie biele sa vyznačujú sviežou arómou a iskrivou chuťou, výrobcovia dokázali z hrozna dostať doslova to najlepšie. Vína prekvapia svojím odrodovým charakterom a príjemnými kyselinkami, sú to svieže a iskrivé moky, ktoré sa stávajú už značkou nášho regiónu. Ružové vína zasa prekvapujú svojou mohutnou farbou, sviežou a plnou chuťou.

Národný salón vín Slovenskej republiky bol otvorený 1. novembra 2006. V novembri tohto roku uplynie už päť rokov existencie slovenského salónu vín, ale novú – šiestu stovku najlepších vín Slovenska sme spoznali už dnes. Prvých päť stoviek vín pochádzalo od 74 vinárov z celého Slovenska. Každý rok sa pritom ich rady rozšíria o nové mená. V čase, keď sa víno stáva súčasťou bežného života ľudí na celom svete, nielen záležitosťou výnimočných príležitostí, je potreba prezentovať slovenské vína vo svete stále vyššia a sme radi, že Národný salón vín ukazuje ľuďom len to najlepšie čo sa u nás dopestuje a vyrobí. Národný salón vín je pre vinára významné prestížne ocenenie. Národný salón vín SR sa stal ukazovateľom kvality nielen slovenských vín a vinárov, ale aj celého slovenského vinohradníckeho regiónu.

Počas doterajších piatich rokov existencie navštívilo Národný salón vín SR zatiaľ vyše 35 000 návštevníkov, z ktorých vyše 15 000 si zakúpilo jeden z degustačných programov a ďalších 14 000 prišlo na prehliadku historických pivníc. Takmer polovicu návštevníkov tvorili zahraniční turisti doslova k celého sveta. Medzi najvýznamnejšie akcie patrilo usporiadanie ochutnávky vín, na ktorú boli pozvaní zástupcovia diplomatického zboru z viac ako 30 krajín. Významnou návštevou bola aj predsedníčka Senátu Belgického kráľovstva Anne-Marie Lizin ako aj manželky predsedov parlamentov EU, návšteva francúzskeho ministra pôdohospodárstva p. Michel Barnier. Expozíciu ocenili aj generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (O.I.V.) Federico Castellucci, minister zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny pán Sven Alkalaj a prezident Litovskej republiky pán Valdas Adamkus. Národný salón vín Slovenskej republiky prezentoval slovenské vína aj na viacerých výstavách doma i v zahraničí, z tých najvýznamnejších spomeňme aspoň ochutnávku vín na podujatí v Bruseli pod názvom Taste of Slovakia. Toto podujatie navštívila aj komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka p. Mariann Fischer Boel.

Vína sú umiestnené v celoročne prístupnej expozícii Národný salón vín SR, ktorá sa nachádza v pivniciach pezinského zámku. Tu si ich môžu všetci návštevníci ochutnať, vypočuť si odborný výklad o slovenských vínach a samozrejme vína sa tu dajú aj zakúpiť.

Návštevníci počas celého roka môžu salón vín navštíviť v čase od 11:00 do 18:00 hod. a to od utorka do nedele. K dispozícii sú tieto degustačné programy:

Voľná degustácia:
Možnosť ochutnávania vystavených vín počas 90 minút. Cena na osobu je 16,99 €

Degustačný program 5+5:
ochutnávka 5 bielych a 5 červených vín s odborným výkladom someliera. Program je určený pre skupiny 6 a viac osôb. Cena na osobu je 9,99 €

Degustačný program 3+3:
ochutnávka 3 bielych a 3 červených vín s odborným výkladom someliera. Program je určený pre skupiny 6 a viac osôb. Cena na osobu je 6,99 €

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zdroj: Národný salón vín Slovenskej republiky, www.nsvsr.sk

Publikované: 14.09.2011

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety