Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Najstaršia vináreň oslavuje 60 rokov

Najstaršia vináreň oslavuje 60 rokov

08.11.2016

Viecha u Sedliaka na Obchodnej ulici je najstaršou dochovanou vinárňou v Bratislave. Už 60 rokov patrí medzi obľúbené miesta Bratislavčanov, ako aj známych osobností. Rast záujmu hlásia aj turisti hľadajúci autentické slovenské podniky s dochovanou dobovou atmosférou.

Viecha u Sedliaka je nepretržite otvorená od roku 1956. Založilo ju vtedajšie poľnohospodárske družstvo PD Vinohrady, ktoré z viníc neďaleko Bratislavy dodávalo svoje víno ako aj mäso. Podnik sa tak stal vychýreným miestom pre svoje „domáce“ víno, ako aj tradičnú slovenskú kuchyňu. Bolo to totiž jedno z mála miest, kde ste si v minulosti mohli kúpiť kvalitné víno a burčiak v Bratislave. Priamo totiž pod viechou je dvojpodlažná pivnica plná dobových drevených sudov, z ktorých sa víno čerpalo. Viecha bola vyhľadávaným miesto medzi Bratislavčanmi, neraz ste tu mohli zazrieť aj známe osobnosti. Či už to bol Viliam Polónyi, František Zvarík, Heger, Ťapák, Huba, Króner a mnoho ďalších hercov a režisérov z neďalekej Novej scény. Dodnes sa tu stretávajú bývalí hokejisti bratislavského Slovana na čele s Jozefom Golonkom.

Posledná významnejšia rekonštrukcia podniku prebehla v 70. tych rokoch minulého storočia. Dobová autentická atmosféra viechy tak zostala zachovaná dodnes. Rovnako aj väčšina jedál z jedálneho lístka. „V poslednom období zaznamenávame rast záujmu u mladých ľudí, ktorí hľadajú niečo iné, netradičné s domácou atmosférou,“ konštatuje Ján Drobný, prevádzkar Viechy u Sedliaka. Často môžete vidieť v podniku aj turistov. Ich počet sa totiž neustále zvyšuje. „Turisti majú záujem o autentické miesta s originálnou slovenskou kuchyňou. Pizzu a hlasnú hudbu tak u nás nenájdete,“ konštatuje Ján Drobný.

Zaujímavosti o Vieche u Sedliaka:
dom, kde sídli Viecha u Sedliaka bol postavený koncom 19.-teho storočia.
ulica bola obývaná prevažne vinohradníkmi. “Viechové” právo im umožňovalo predávať a podávať víno a aj drobné občerstvenie pod viechou – zelenými haluzami na drevenej tyči nad bránou.
túto budovu kúpilo v roku 1952 vinohradnícke družstvo Vinorod (neskôr PD Vinohrady Bratislava) a v roku 1956 otvorilo svoju prvú viechu.
obľúbené miesto pre viaceré známe osobnosti – Viliam Polónyi, František Zvarík, Heger, Ťapák, Huba, Króner...
pod podnikom sú dve podzemné podlažia s dobovými sudmi na víno.
logo vinárne je zo 70. tych rokov.

Zdroj: www.obchodnaulicaaokolie.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety