Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Najstaršia vináreň oslavuje 60 rokov

Najstaršia vináreň oslavuje 60 rokov

08.11.2016

Viecha u Sedliaka na Obchodnej ulici je najstaršou dochovanou vinárňou v Bratislave. Už 60 rokov patrí medzi obľúbené miesta Bratislavčanov, ako aj známych osobností. Rast záujmu hlásia aj turisti hľadajúci autentické slovenské podniky s dochovanou dobovou atmosférou.

Viecha u Sedliaka je nepretržite otvorená od roku 1956. Založilo ju vtedajšie poľnohospodárske družstvo PD Vinohrady, ktoré z viníc neďaleko Bratislavy dodávalo svoje víno ako aj mäso. Podnik sa tak stal vychýreným miestom pre svoje „domáce“ víno, ako aj tradičnú slovenskú kuchyňu. Bolo to totiž jedno z mála miest, kde ste si v minulosti mohli kúpiť kvalitné víno a burčiak v Bratislave. Priamo totiž pod viechou je dvojpodlažná pivnica plná dobových drevených sudov, z ktorých sa víno čerpalo. Viecha bola vyhľadávaným miesto medzi Bratislavčanmi, neraz ste tu mohli zazrieť aj známe osobnosti. Či už to bol Viliam Polónyi, František Zvarík, Heger, Ťapák, Huba, Króner a mnoho ďalších hercov a režisérov z neďalekej Novej scény. Dodnes sa tu stretávajú bývalí hokejisti bratislavského Slovana na čele s Jozefom Golonkom.

Posledná významnejšia rekonštrukcia podniku prebehla v 70. tych rokoch minulého storočia. Dobová autentická atmosféra viechy tak zostala zachovaná dodnes. Rovnako aj väčšina jedál z jedálneho lístka. „V poslednom období zaznamenávame rast záujmu u mladých ľudí, ktorí hľadajú niečo iné, netradičné s domácou atmosférou,“ konštatuje Ján Drobný, prevádzkar Viechy u Sedliaka. Často môžete vidieť v podniku aj turistov. Ich počet sa totiž neustále zvyšuje. „Turisti majú záujem o autentické miesta s originálnou slovenskou kuchyňou. Pizzu a hlasnú hudbu tak u nás nenájdete,“ konštatuje Ján Drobný.

Zaujímavosti o Vieche u Sedliaka:
dom, kde sídli Viecha u Sedliaka bol postavený koncom 19.-teho storočia.
ulica bola obývaná prevažne vinohradníkmi. “Viechové” právo im umožňovalo predávať a podávať víno a aj drobné občerstvenie pod viechou – zelenými haluzami na drevenej tyči nad bránou.
túto budovu kúpilo v roku 1952 vinohradnícke družstvo Vinorod (neskôr PD Vinohrady Bratislava) a v roku 1956 otvorilo svoju prvú viechu.
obľúbené miesto pre viaceré známe osobnosti – Viliam Polónyi, František Zvarík, Heger, Ťapák, Huba, Króner...
pod podnikom sú dve podzemné podlažia s dobovými sudmi na víno.
logo vinárne je zo 70. tych rokov.

Zdroj: www.obchodnaulicaaokolie.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety