Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
MUVINA má 15 rokov

MUVINA má 15 rokov

Do súťaže vín MUVINA 2010 poslalo svoje vína 550 ich výrobcov a majiteľov z 18 krajín sveta. Šampión získa veľkú zlatú medailu - Double Gold. Hodnotí sa v siedmich súťažných kategóriách medzinárodnou porotou na čele s Fedorom Malíkom.

Múzeum vín v Prešove organizuje 16. až 19. júna v hoteli Senátor v Prešove medzinárodnú súťaž vín MUVINA 2010. V tomto roku sa koná jej 15. ročník a organizátori majú už „pod strechou“ 550 druhov vín. Ich očakávania sú okolo 600. Festival vína MUVINA je zaradený do kalendára konkurzov konaných pod patronátom O. I. V. Medzinárodného úradu pre vinič a víno so sídlom v Paríži, čo ho radí do najvyššej kategórie súťaží vín na svete. Do súťaže prihlásili svoje značky výrobcovia z 18 krajín sveta, zo štyroch svetadielov. Nebudú medzi nimi chýbať ani vína z Juhoafrickej republiky, Izraela či Španielska. Novinkou bude víno najbližších susedov - z Poľska. Až 216 vín pochádza z Moravy.

Súťaží sa v siedmich kategóriách, najvyšším ocenením je veľká zlatá medaila (Double Gold), nižšie sú zlatá, strieborná a bronzová. Hodnotiť bude šesť komisií s medzinárodnou účasťou, ktorej bude predsedať známy enológ Fedor Malík. Účastníci súťaže sa budú môcť zúčastniť aj na prehliadke múzea historických Solivarov a navštívia vinohradnícku oblasť Tokaj.

Ako informoval riaditeľ Múzea vín v Prešove Dušan Hažír, prvý ročník súťaže začínali so stovkou vín. Získať cenu na MUVINE znamená pre výrobcu vzácnu značku kvality, ktorá na trhu s vínom má svoju váhu. Preto mnohí výrobcovia vína posielajú do Prešova vzorky celej kolekcie za posledný rok, aby získali odborné ohodnotenie jeho kvality. Robia tak najmä vinári zo Slovenska, Moravy a Čiech, odkiaľ je aj najpočetnejšie zastúpenie vín. Ročník 2009 sa všeobecne považuje za veľmi dobrý, preto aj tohtoročná súťaž môže byť veľmi kvalitná, predpovedá Hažír.

Negatívne ju však poznačili záplavy. Na poslednú chvíľu odriekli svoju účasť v porote niektorí degustátori z Maďarska, ktorým povodne zaliali nielen vinohrady, ale aj domy. Vína, ktoré mali osobne doviesť, sa tak pravdepodobne do súťaže nepodarí doručiť. Tohto roku sa organizátori vzdali aj súťaže Kráľovná vína, ktorá bola na jednej strane pre hostí atraktívnym spestrením slávnostného večera deň pred vyhlasovaním výsledkov, ale tiež náročná na prípravu. Kto získa titul šampióna zverejní organizátor v piatok 18. júna. Odovzdávanie cien víťazom sa bude konať ne jeseň na slávnostnom podujatí v Prešove.

Každý účastník súťaže musí poslať na MUVINU šesť fliaš súťažnej značky. Ich lahodnosť budú mať možnosť ochutnať po súťaži aj návštevníci prešovského Múzea vín v pondelok a utorok 21. a 22. júna na verejnej ochutnávke súťažných vzoriek.

Zdroj: www.voyagemagazin.sk

Publikované: 18.06.2010

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety