Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Marián Hossa má vlastnú odrodu vína

Marián Hossa má vlastnú odrodu vína

Originálny svadobný dar a zároveň darček k získaniu Stanleyho pohára dostal štvornásobný najlepší hokejista Slovenska, Marián Hossa. Pomenovali po ňom novú slovenskú odrodu vína, ktorá vznikla krížením odrôd Iršai Oliver a Sauvignon Blanc. Certifikát a prvých päť fliaš vína s menom Hossa mu odovzdala počas osláv v Trenčíne riaditeľka J&T Banky Bratislava Monika Céreová.

S myšlienkou pomenovať po Mariánovi Hossovi odrodu viniča prišiel hovorca J&T Maroš Sýkora a vznikla počas jednej z degustácií u známeho skalického vinára Alojza Masaryka. Ten s jej realizáciou potom aj pomáhal.

Autorom odrody, ktorá už nesie meno Hossa, je jeden z najuznávanejších slovenských šľachtiteľov a vinárov Ondrej Korpás.

V roku 2002 v Strekove prvýkrát zasial semená viniča z kríženia odrôd Iršai Oliver a Sauvignon Blanc s cieľom spojiť najlepšie vlastnosti z oboch odrôd. Ľahkosť, sviežosť, aróma a pestovateľská nenáročnosť Iršaia je v novej odrode spojená s ušľachtilosťou, plným telom a arómou náročnejšieho Sauvignonu Blanc. Kým Iršai dáva ľahké a veľmi aromatické vína, ktoré však treba vypiť mladé, Sauvignon Blanc dáva plnšie moky s vyššími kyselinkami, ktoré vydržia vo fľaši dlhšie. Nová odroda dozrieva relatívne skoro je vhodná aj na pestovanie v severnejšie položených vinárskych oblastiach.

Trvalo takmer štyri roky, než nové krížence dosiahli dospelosť a začali rodiť. Selekciou odpadávali jedinci, ktorí neboli boli dostatočne odolní, či nedosahovali požadované výsledky. Z tých, ktorí uspeli a zarodili, bolo vyrobených prvých päť fliaš vína odrody Hossa. Novú odrodu teraz čaká schvaľovanie v Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom, ktoré trvá niekoľko rokov. Keď bude oficiálne schválená, môže začať pestovať a zaradiť sa k už úspešným slovenským novošľachtencom ako je Dunaj, či Devín.

Zdroj: eTrend

Publikované: 20.08.2010

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
  Júl 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Sezóna ružových vín je tu! Aké preferujete?

suché

polosuché

polosladké

sladké

Ďalšie ankety