Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Marián Hossa má vlastnú odrodu vína

Marián Hossa má vlastnú odrodu vína

Originálny svadobný dar a zároveň darček k získaniu Stanleyho pohára dostal štvornásobný najlepší hokejista Slovenska, Marián Hossa. Pomenovali po ňom novú slovenskú odrodu vína, ktorá vznikla krížením odrôd Iršai Oliver a Sauvignon Blanc. Certifikát a prvých päť fliaš vína s menom Hossa mu odovzdala počas osláv v Trenčíne riaditeľka J&T Banky Bratislava Monika Céreová.

S myšlienkou pomenovať po Mariánovi Hossovi odrodu viniča prišiel hovorca J&T Maroš Sýkora a vznikla počas jednej z degustácií u známeho skalického vinára Alojza Masaryka. Ten s jej realizáciou potom aj pomáhal.

Autorom odrody, ktorá už nesie meno Hossa, je jeden z najuznávanejších slovenských šľachtiteľov a vinárov Ondrej Korpás.

V roku 2002 v Strekove prvýkrát zasial semená viniča z kríženia odrôd Iršai Oliver a Sauvignon Blanc s cieľom spojiť najlepšie vlastnosti z oboch odrôd. Ľahkosť, sviežosť, aróma a pestovateľská nenáročnosť Iršaia je v novej odrode spojená s ušľachtilosťou, plným telom a arómou náročnejšieho Sauvignonu Blanc. Kým Iršai dáva ľahké a veľmi aromatické vína, ktoré však treba vypiť mladé, Sauvignon Blanc dáva plnšie moky s vyššími kyselinkami, ktoré vydržia vo fľaši dlhšie. Nová odroda dozrieva relatívne skoro je vhodná aj na pestovanie v severnejšie položených vinárskych oblastiach.

Trvalo takmer štyri roky, než nové krížence dosiahli dospelosť a začali rodiť. Selekciou odpadávali jedinci, ktorí neboli boli dostatočne odolní, či nedosahovali požadované výsledky. Z tých, ktorí uspeli a zarodili, bolo vyrobených prvých päť fliaš vína odrody Hossa. Novú odrodu teraz čaká schvaľovanie v Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom, ktoré trvá niekoľko rokov. Keď bude oficiálne schválená, môže začať pestovať a zaradiť sa k už úspešným slovenským novošľachtencom ako je Dunaj, či Devín.

Zdroj: eTrend

Publikované: 20.08.2010

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety