Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Krásy vinohradov MOVINO

Krásy vinohradov MOVINO

27.06.2017

Vinohrady, vinič je veľmi špecifická plodina, ktorá sa odvďačí všetkým, ktorí sa s láskou a odborne o ňu starajú. Vinárstvo MOVINO má vo svojom vlastníctve 220 ha vinohradov vo vinohradníckych obciach Čebovce, Nenince, Príbelce, Bušince, Veľké Zlievce a Veľký Krtíš. Čebovské vinohrady však tvoria podstatnú časť z celkovej výmery. Rozprestierajú sa na južnom až juhozápadnom úpätí  krásnej hory a kopca Devičie, ktorý sa týči až do výšky 451,9 mnm. Už v roku 1985, keď zimné mrazy značne poškodili vinohrady bývalého Československa sa ukázalo, že sem vinič patrí, lebo škody tu boli minimálne, rovnako ako v roku 2016. Úžasný pohľad z týchto vinohradov umožní v prípade dobrého počasia dovidieť na niekoľko desiatok kilometrov. Kto si dá námahu a vyjde až na úplný vrchol vinohradov, zabudne na uponáhľaný život a vie precítiť každý dúšok skvelého vína, ktoré sa tu urodí.Všade navôkol vinohradov sa nachádzajú svedectvá praveku, v neďalekej pieskovni nájdete žraločie zuby a iné fosílie ako svedectvá dávnych časov, keď túto peknú krajinu zakrývalo praveké more. Podmorská sopečná činnosť a ústup mora vytvorilo podložie vhodné na pestovanie najkvalitnejších hrozien. Pôdy, na ktorých sa vinohrady nachádzajú sú sopečného pôvodu, slienitové íly až slienitové aleurity. Na najkvalitnejších polohách sa pestovali rôzne odrody. Písomné zmienky máme k dispozícii  z roku 1696, keď  sa tu pestoval vinič zodpovedajúci 100 kopáčom, čo je asi 3,3 ha (1 ha = 30 kopáčov), v roku 1715 81 kopáčov a v roku 1769 159,5 kopáčov. Podľa pôvodných údajov tu bolo víno veľmi kvalitné už aj vtedy.

Do roku 1960 existovali menšie pásiky súkromných vinohradov, ktoré potom bývalé JRD Čebovce vyklčovalo a vysadilo nové vinohrady na oveľa väčšej ploche. V súčasnosti má tieto vinohrady vo svojom vlastníctve spoločnosť MOVINO, a to o rozlohe 90 ha. Cieľom spoločnosti je ich obnova a zveľaďovanie.

Rok 2017 je začiatkom reštrukturalizácie. Prvá výsadba nových vinohradov začala koncom apríla odrodou Svätovavrinecké, ktorá je kompletne vysadená na terasách hornej časti vinohradu v nadmorskej výške cca 280 mnm. Pred výsadbou bolo zvolené stredné vedenie a spon 2,5 x 0,8, aby sa dosiahla menšia úrodu na ker, ale o to kvalitnejšia celková úroda.

Následne sa v polovici mája začalo s výsadbou odrôd Irsai Oliver, Dunaj, Hron, a Nória, z ktorej je 50% výsadby realizovanej na terasách. Odroda Dunaj je vysadená na miestach starších ale aj napriek tomu úrodných plôch odrody Svätovavrinecké, ktoré je jedným z rodičov Dunaja čo dáva predpoklad na dobré a kvalitné hrozno. Celková výmera nových štepov sa pohybuje okolo 13 ha.

V nasledujúcich rokoch bude vinárstvo MOVINO pokračovať vo výsadbe vinohradu Čebovce ako aj v reštrukturalizácií ďalších okolitých vinohradov.

Zdroj: MOVINO, www.movino.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety