Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
ELESKO sa rozširuje, zakladá nové vinice

ELESKO sa rozširuje, zakladá nové vinice

07.02.2017

K viniciam, ktoré spoločnosť ELESKO v minulosti založila a obhospodaruje, pribudnú na jar v roku 2017 ďalšie hektáre vínnej révy. K rozšíreniu príde v Malokarpatskej oblasti pri obci Vištuk, ale i v Tokajskej oblasti Hony – Teplá stráň a Keska.

Chardonnay, Rulandské šedé i Sauvignon

Už na jar 2017 pripravujeme výsadbu približne dvadsať hektárov nových viníc v Malokarpatskej oblasti vo Vištuku, neďaleko Modry. Pribudne vínna réva odrôd Chardonnay, Rulandské šedé a Sauvignon. „Čo sa týka spôsobu pestovania, chceme zachovať rovnaký, aký máme už dlhoročne overený. Pôjde o 2,2 metrové šírky medziradia, pričom bude zachovaná vzdialenosť jednotlivých sadeníc vo vzdialenosti osemdesiat centimetrov. Čo sa týka vedenia viniča, rozhodli sme sa pre tzv. stredné, rýnsko-hessenské“ – hovorí hlavná agronómka vinárstva Elesko, Soňa Bugáňová a dopĺňa. „Po zapestovaní kmeňov viniča uvažujeme kry rezať na jeden osempúčikový ťažeň“.

V Tokaji pribudne Furmint a Lipovina

V tokajskej oblasti, kde v súčasnej dobe spoločnosť ELESKO vlastní a obhospodaruje viac ako pätnásť hektárov viníc, je tiež prichystaná nová jarná výsadba. „ V Tokaji sme sa rozhodli vysadiť tradičné tokajské odrody na ďalších, približne deviatich hektároch. Konkrétne pôjde o odrody Furmint a Lipovina, ktoré máme overené na našich už existujúcich výsadbách na Tokaji a ktoré dosahujú výnimočnú kvalitu vo vínach“, hovorí hlavná agronómka a pokračuje. „Novú lokalitu sme vyberali starostlivo tak, aby spĺňala tie najvyššie nároky na terroire. Pevne veríme, že nová vinica prinesie ďalšiu výnimočnú surovinu na výrobu ELESKO prémiových vín z Tokaja. Na Tokaji naše skúsenosti s Rýnsko – hessenským vedením budeme kombinovať s rezom na tzv.kordón, so štyrmi dvojočkovými čapíkmi. Tento rez je pre Tokaj typický. Pomáha vinohradníkom dosiahnuť excelentnú kvalitu hrozna, ktorá sa neskôr pretaví do výnimočnej kvality vína.“

„Prvoúroda“ už o tri roky

Podľa vyjadrení a odhadov hlavnej agronómky, prvú úrodu zo spomínanej novej výsadby spoločnosť ELESKO očakáva už po troch rokoch od založenia vinohradov. Teda už v roku 2019 bude možné vyskúšať ich chuť, vôňu a kvalitu. Už teraz sa je na čo tešiť. Veríme, že vína z nových lokalít sortiment vinárstva ELESKO obohatia.

Zdroj: ELESKO, www.elesko.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety