Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Poznáte vegánske víno?

Poznáte vegánske víno?

21.03.2017

Víno sa vyrába z hrozna, to vie aj malé dieťa. Následným kvasením hroznového muštu sa cukor mení na alkohol a náš obľúbený nápoj je už len krôčik od dokonalosti. Tak prečo by sa mali mať vegetariáni a vegáni na pozore? Na rad totiž prichádza proces zvaný čírenie vína.

Všetky mladé vína obsahujú rôzne proteíny, soli kyseliny vínnej, taníny a fenoly. Inými slovami, kaly. Sú to prírodné zložky, ktoré pre nás nie sú vôbec škodlivé, lenže my preferujeme tento lahodný nápoj číry a priezračný. Väčšina vín sa po čase prirodzene odkalí, no výrobcovia tento proces zvyknú urýchľovať práve pomocou číriacich prostriedkov s obsahom prísad živočíšneho pôvodu, ktoré sa do vína síce pridajú, no následnou filtráciou odstránia. Pre vegetariánov a vegánov to však môže byť problém. Najčastejšie používanými číridlami sú:

kazeín: vyzrážaná mliečna bielkovina
albumín: proteín z vaječného bielka
želatína: extrakt z vylúhovaných hovädzích alebo bravčových kostí a koží
vyzina: druh kolagénu získaný zo sušených plynových mechúrov jeseterovitých rýb

Ak aj náhodou nie ste vegáni a predsa vám tieto fakty ubrali chuť na obľúbený pohárik, nezúfajte. Mnohé vinárstva prešli na vyšší level výroby bez použitia akýchkoľvek živočíšnych produktov a ich derivátov. Existuje totiž celá škála prípravkov na báze rastlinných proteínov, najčastejšie s obsahom bentonitu (ílovitá hornina), vápenca, kaolinitu alebo silica gélu. Oficiálne sú takéto vína označené symbolom VEGAN a registrované vegánskym združením The Vegan Society.

WINED vám ponúka vynikajúce vegánske vína z produkcie top výrobcov regiónu Provance, CHÂTEAU SAINTE MARGUERITE a CHÂTEAU HERMITAGE SAINT-MARTIN. Všetko sú to zároveň bio vína certifikované organizáciou Ecocert. Kvalita, chuť a elegancia týchto vín zaručene poteší aj tých najnáročnejších.

Zdroj: WINED, www.wined.eu

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety