Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Poznáte vegánske víno?

Poznáte vegánske víno?

21.03.2017

Víno sa vyrába z hrozna, to vie aj malé dieťa. Následným kvasením hroznového muštu sa cukor mení na alkohol a náš obľúbený nápoj je už len krôčik od dokonalosti. Tak prečo by sa mali mať vegetariáni a vegáni na pozore? Na rad totiž prichádza proces zvaný čírenie vína.

Všetky mladé vína obsahujú rôzne proteíny, soli kyseliny vínnej, taníny a fenoly. Inými slovami, kaly. Sú to prírodné zložky, ktoré pre nás nie sú vôbec škodlivé, lenže my preferujeme tento lahodný nápoj číry a priezračný. Väčšina vín sa po čase prirodzene odkalí, no výrobcovia tento proces zvyknú urýchľovať práve pomocou číriacich prostriedkov s obsahom prísad živočíšneho pôvodu, ktoré sa do vína síce pridajú, no následnou filtráciou odstránia. Pre vegetariánov a vegánov to však môže byť problém. Najčastejšie používanými číridlami sú:

kazeín: vyzrážaná mliečna bielkovina
albumín: proteín z vaječného bielka
želatína: extrakt z vylúhovaných hovädzích alebo bravčových kostí a koží
vyzina: druh kolagénu získaný zo sušených plynových mechúrov jeseterovitých rýb

Ak aj náhodou nie ste vegáni a predsa vám tieto fakty ubrali chuť na obľúbený pohárik, nezúfajte. Mnohé vinárstva prešli na vyšší level výroby bez použitia akýchkoľvek živočíšnych produktov a ich derivátov. Existuje totiž celá škála prípravkov na báze rastlinných proteínov, najčastejšie s obsahom bentonitu (ílovitá hornina), vápenca, kaolinitu alebo silica gélu. Oficiálne sú takéto vína označené symbolom VEGAN a registrované vegánskym združením The Vegan Society.

WINED vám ponúka vynikajúce vegánske vína z produkcie top výrobcov regiónu Provance, CHÂTEAU SAINTE MARGUERITE a CHÂTEAU HERMITAGE SAINT-MARTIN. Všetko sú to zároveň bio vína certifikované organizáciou Ecocert. Kvalita, chuť a elegancia týchto vín zaručene poteší aj tých najnáročnejších.

Zdroj: WINED, www.wined.eu

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
  Máj 2018  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Akú hodnotu má podľa Vás fľaša dobrého vína?

do 5 €

do 10 €

do 20 €

nad 20 €

Ďalšie ankety