Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
Bola bez roboty, zaťala sa a víno ju spravilo podnikateľkou roka

Bola bez roboty, zaťala sa a víno ju spravilo podnikateľkou roka

  Vyrobiť vynikajúce víno a pripraviť skvelú degustáciu dokáže na Slovensku okrem vinárov mužov aj žena – Jana Ďuríková z Opatovskej Novej Vsi pri Veľkom Krtíši.

  Na podnikanie sa dala pred štrnástimi rokmi ako nezamestnaná. Tento rok ju Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania vyhlásila za Vynikajúcu podnikateľku Slovenska roku 2009. Jej sadenice hrozna a skvelé prívlastkové vína už dávno poznajú aj za hranicami. Gazduje na 54 hektároch pôdy a ročne vyrába 60–tisíc litrov nápoja, ktorému Slováci prichádzajú na chuť.

  Sedem rokov po nežnej revolúcii prepustili šľachtiteľku Ďuríkovú z Výskumného vinohradníckeho a vinárskeho ústavu. Na krku jej zostali dve malé deti. "Nedala som sa zlomiť a rozhodla som sa požiadať úrad práce o podporu na rozbeh podnikania. Prešla som školeniami, urobila podnikateľský plán a začala od nuly – s finančnou injekciou 200–tisíc korún od štátu," hovorí.

  Začínala pritom vo vlastnej skromnej 25–árovej vinici a v starej garáži. "K podnikaniu ma nakopol strach z ďalšieho možného prepustenia v budúcnosti," spomína Ďuríková. Postupne si prenajala ďalšie pozemky, odkúpila ich a vlastnoručne na nich zasadila sadenice hrozna. "V začiatkoch bolo najväčším problémom hľadanie odbytísk pre sadenice," objasňuje vinárka. Preto cestovala, chodila po družstvách a firmách nielen na Slovensku, ale aj na Morave. Tam nakoniec našla "zlatú žilu". Dve tretiny produkcie sadeníc nakoniec skončili tam. Moravania totiž v tom období zakladali nové vinice.

  "Vystihla som správny čas. Podnikateľské vízie som postavila na predpoklade, že musí nastať renesancia vinohradníctva, ktoré bolo v tom čase dosť zaspaté," hovorí Ďuríková.

  Najdôležitejšie je podľa nej nezaspať na vavrínoch a stále reagovať na požiadavky trhu. Vinohradov však už v súčasnosti nepribúda. "Preto začínam podnikanie orientovať na výrobu vína a agroturistiku," spresňuje. V bývalom vinohradníckom "výskumáku" prestavala starú budovu na penzión pre 17 ľudí. Vo vinohradoch vybudovala rybník na športový rybolov. Vo vínnej pivnici organizuje degustácie, buduje vínny archív.

  Vinohradníčka a vinárka, ktorá sa môže hrdiť aj titulom Weindame Európskeho vinárskeho rytierskeho stavu, si pochvaľuje to, čo sa naučila na školeniach na úrade práce. Dodnes si vedie účtovníctvo sama. Po troch rokoch vtiahla do podnikania aj manžela, zamestnáva ho. Má dvoch synov, ktorí teraz skončili vysoké školy, ten starší z nich sa chytil rodinného biznisu a stará sa o pivnicu.

  Pri otázke, ako sa jej podarilo zladiť podnikanie so starostlivosťou o domácnosť, sa pousmeje. "Nebolo to ľahké, skutočne som mala oveľa menej času ako bežné mamy, ale podržal ma manžel aj deti," hovorí.Jana Ďuríková sa ako vinárka ocitla vo väčšinovej spoločnosti mužov. "Musela som si vybudovať rešpekt a dávať hlasnejšie najavo, že niečo viem a som v tom dobrá," usmieva sa podnikateľka.

  Priznáva, že za jej úspechom sú dobre vyvinuté chuťové bunky. "To, že sa niečo deje s vínom, dokážem zachytiť už v počiatočných štádiách. Keď si manžel či synovia nevedia rady, bežia za mnou," vysvetľuje. Ďuríková totiž robí aj degustácie pre Národný salón vín. Všetkým nezamestnaným, ktorí by radi podnikali, odporúča, aby sa osmelili a skúsili to. "Samozrejme, treba aj istú dávku šťastia, ale za úspechom je predovšetkým odvaha, optimizmus a tvrdá práca," zdôrazňuje. Začať podnikať v súčasnosti je podľa nej ťažšie ako v deväťdesiatych rokoch, no považuje to za možné aj v období krízy.

  Zdroj: VITIS - Janka Ďuríková, www.vinohradnictvo.sk

  Publikované: 22.12.2009

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
  Február 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety