Pridajte Vaše podujatie Zatvoriť

 
Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
 
 
Uvodná stránka
Aktuality
10 najprestížnejších vinárskych súťaží sveta

10 najprestížnejších vinárskych súťaží sveta

17.02.2016

Víno má veľa spoločného so športom. Poznáte produkt, ktorý je súťaživejší ako víno? Ja, nie. Veď ročne sa na medzinárodných vinárskych súťažiach, ktorých je viac ako 400, objaví až 650 000 vín!

Presadiť sa v takej konkurencii, tzn. získať medailu pre svojho zverenca má pre nášho vinára veľkú cenu, veď predsa so svojim vínom uspel v tvrdej medzinárodnej konkurencii vín. Pre vinára je to dobrá správa, pretože to znamená, že smer ktorým sa uberá je správny, a jeho víno zodpovedá aktuálnemu senzorickému svetovému trendu. A má to aj ďalší bonus, ktorým je zvýšený záujem konzumentov o vína, ktoré dosiahli vo svete úspech. Veď aj so Saganom si chce dnes každý spraviť svoju selfie. Raz darmo, úspech priťahuje.

V súvislosti s touto témou ma zaujala tabuľka, v ktorej sú svetové vinárske súťaže ohodnotené podľa ich kvality. World Association of Wine Writers and Journalists - WAWWJ - (www.wawwj.com), teda asociácia, ktorá združuje novinárov píšucich o víne, ktorých je na celom svete viac ako 13 000, sa podujala na neľahkú úlohu. Nájsť objektívne kritéria, pomocou ktorých bude možné prideliť jednotlivým súťažiam body.

Čím vyššia je kvalita súťaže, tým viac bodov dostane, a tým narastá aj jej prestíž a kredit. Maximálny počet bodov je 9,00 a minimum je 4,50. Iba jedna súťaž na svete dosiahla maximum 9,00 bodov, a tou je parížska Vinalies Internationales.

A podľa akých kritérií World Association of Wine Writers and Journalists prideľuje body jednotlivým súťažiam? Základnou podmienkou, ktorú treba splniť, aby sa súťaž mohla dostať do tohto prestížneho klubu je, že súťaž musí prebiehať pod patronátom OIV alebo iných medzinárodných vinárskych organizácií. Tieto súťažiam diktujú jasné pravidlá, kontrolujú ich priebeh, nezávislosť a spracovanie výsledkov. Zároveň sa na súťaži musia zúčastniť vína minimálne z 5 krajín, čím získajú status medzinárodnej súťaže. Kvalita súťaží sa ďalej hodnotí na základe dotazníka, ktorý je zaslaný organizátorom. Prísne sa hodnotí aj kvalita zloženia jednotlivých komisií, kde posty degustátorov prináležia skúseným enológom, profesorom vína, resp. držiteľom titulu Masters of Wine.

Tu je zoznam 10 najprestížnejších svetových vinárskych súťaží podľa WAWWJ:

1.    Vinalies Internationales - Francúzsko (9,00 bodov)
2.    Finger Lakes International Wine Competition - USA (8,75 bodov)
3.    Vinandino - Argentína (8,75 bodov)
4.    Terravino - Mediterranean IWSC - Izrael (8,50 bodov)
5.    Selectiones Mondiales des Vins - Kanada (8,50 bodov)
6.    VINUS IWSC - Argentína (8,25 bodov)
7.    Bacchus - Španielsko (8,00 bodov)
8.    Mundus Vini Wein - Nemecko (8,00 bodov)
9.    Japan International Wine Challenge - Japonsko (8,00 bodov)
10.   Concours Mondial de Bruxelles - Belgicko (7,50 bodov)

Zoznam samozrejme pokračuje ďalej. Mňa osobne zaujalo hodnotenie našej prešovskej súťaže MUVINA (6,50 bodov), ktorá prekonala našimi vinármi veľmi obľúbenú a mediálne viac propagovanú rakúsku súťaž AWC Vienna (6,00 bodov). Pochvala patrí celému organizačnému výboru, na čele ktorého stojí Ing. Dušan Hažír.

Možno bude tento zoznam pre vinárov inšpirujúci pri výbere, kam zaslať svoje vína tento rok do sveta. Veď prestíž a kvalita súťaže, ide ruka v ruke s jej mediálnou prezentáciou. Úspech priťahuje publicitu, a tá priťahuje zákazníkov.


Foto: www.harvestfair.org

Asociácia ide v hodnotení ešte ďalej. Hodnotí nielen súťaže, ale aj vína, ktoré uspejú na týchto súťažiach. Samozrejme platí to, že napr. ak víno získa zlatú medailu v Paríži na Vinalies Internationales, dostane za ňu viac bodov ako za zlato z AWC Vienna, resp. z akejkoľvek inej súťaže, ktorá je ohodnotená na menej bodov. Hodnoteniu vín podľa WAWWJ sa budeme venovať nabudúce, pretože výsledky za minulý rok ešte nie sú asociáciou spracované.

Taktiež sa budeme tento rok viac venovať úspechom našich vín na medzinárodných súťažiach a informovať Vás o nich. Do Paríža cestuje tento rok až 185 vín zo Slovenska. Už v marci budeme vedieť, ako sa im darilo. Držím našim vinárom a ich zverencom palce!

Informujte svojich priateľov o svetových vinárskych súťažiach. Stačí zdielať tu:Zdroj: Ing. Miroslav Bednár, prevádzkovateľ portálu www.vinoteka-vinaren.sk, www.vinoroka.sk

Kalendár podujatí

PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  Marec 2019  
pridaj podujatie

Importéri vín

Chcete sa zviditelniť?
Kontaktujte nás

Bedeker vinárskych akcií

Anketa

Ako často pijete víno?

každý deň

párkrát za týždeň

raz za týždeň

iba príležitostne

Ďalšie ankety